Prof. Dr. Görür: Yüzde 62 olasılıkla Marmara’nın Kuzey kolunda deprem bekliyoruz - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Prof. Dr. Görür: Yüzde 62 olasılıkla Marmara’nın Kuzey kolunda deprem bekliyoruz

Bandırma Düğün Salonu

Prof. Dr. Görür: Yüzde 62 olasılıkla Marmara’nın Kuzey kolunda deprem bekliyoruz
Son Güncelleme :

14 Şubat 2022 - 10:35

Gemlik Körfezi’nde ortaya gelen 4.1 şiddetindeki depremin sonrasında Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara için uyarılarda bulundu. Peki Marmara Bölgesi’nin tehlike altında olan yerleri nereler? Olası Marmara Depremi Güney kolda da gerçekleşebilir mi? Görür, Marmara’nın kuzey ve güneyindeki aktif faylar ile alakalı soruları yanıtladı.

6 Şubat’ta Bursa’nın Gemlik ilçesindeki körfezde ortaya gelen 4.1 şiddetindeki depremin sonrasında gözler Marmara Fay hattına çevrildi. Kuzey Anadolu Fay hattının (KAF) Güney koluna bağlı olan yerde ortaya gelen deprem, gerçekleşmesi beklenilen ‘Büyük Marmara Depremi’ni akıllara getirdi.

Konuya dair sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’yı uyararak “Biz Marmara depremini kuzey kolda bekliyoruz. Ancak Marmara’nın güney kesimleri de ciddi bir şekilde gerilim biriktiriyor” ikazında bulundu.
Ardından, Marmaray Fayı’nın Güney kolunda ortaya gelen deprem ile alakalı katıldığı bir canlı yayında konuşan Görür, Marmara ve İstanbul’da ortalama 250 senede bir mümkün depremin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Görür, sarsıntının yalnızca Kuzey’deki yerleri değil Güney bölgelerde tespit edilen Bursa, Bandırma ve Biga Yarımadası’nda da ciddi neticeler doğuracağına ilgi çekti.

Peki en son depremle sarsılan Güney kol, Kuzey fay hattını etkileyecek mi? Marmara Bölgesi’nin tehlike altında olan yerleri nereler? Olası Marmara Depremi Güney kolda da gerçekleşebilir mi?  Prof. Dr. Naci Görür, mümkün depremlere dair kritik değerlendirmelerde bulunarak Marmara Bölgesi sakinlerini ve yetkililerini uyardı.

‘Kuzey kol daha aktif ancak Güney kolda biriken gerilim 10 kat daha çok’
Kuzey Anadolu Fayı’nın Erzincan, Tokat dolaylarından hareket ederek Bolu’ya kadar yaklaştığını anımsatan Görür, “Bolu yakınlarında bir yerden ikiye ayrılıyor. Biri Kuzey kol; Kocaeli’nden gelerek Marmara Denizi’ne giriyor, denizi boydan boya kat ediyor, oradan da çıkıp Yunanistan’a kadar gidiyor. Diğer kol ise  Güney kolu; Marmara’nın güneyine gelerek İznik Gölü, Gemlik Körfezi, Bandırma, Erdek ve Biga üstünden Ege’ye devam ediyor. Bu Güney kol çok kırıklı ve dallı faylardan ortaya geliyor ama bu mühim değil zira iki kol da aktif. Ancak Kuzey kolun Güney’e nazaran daha aktif olduğunu söylemek gerekir. Yani Anadolu Yarımadası Batı’ya doğru açılıp hareket ederken, bu hareketin büyük bir bölümünü Kuzey kol karşılıyor. O yüzden biz o büyük depremi Kuzey kolunda bekliyoruz. Ancak biriken gerilim o kolun Güney sahalarında daha çok. Yani Kuzey kolunun aktifliği Güney kola doğru da gerilimi artırıyor. Güney kolunun kendisi deprem üretmese bile, sırf Kuzey kolu’nun üreteceği deprem İstanbul’a nazaran Güney’deki bölgelere daha çok zarar verebilir. Çünkü Marmara’nın ortamında biriken gerilim asimetrik olarak oluşuyor, kuzeye nazaran güneyde 10 kat daha çok birikiyor. Dolayısıyla alakalı olup gaflet içerisine düşmemek lazım” diye konuştu.

‘Araştırmalar fayın 30 sene ortamında kırılıp 7 şiddetinin üstünde büyük bir deprem üreteceğini gösteriyor’
Marmara Bölgesi’nde bir depremi esasen bekledikleri ifade eden Görür, “Bu depremi bilhassa Marmara Denizi’nin içeresinden geride bıraktığımız Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Kuzey kolundan bekliyoruz. Biz Marmara’nın içeresindeki o kola basitlik olsun diye Marmara Fayı ismini veriyoruz. Yani Marmara Fayı, Kuzey Anadolu Fayı’nın su içeresindeki bölümü. 1999 Depremi’nden sonra yaptığımız tüm incelemeler, bu Marmara Fayının 1999’dan itibaren her an olmak kaydıyla 30 sene ortamında kırılıp 7 şiddetinin üstünde büyük bir deprem üreteceğini gösteriyor. Tüm çalışmalar ve yayınlar bunu gösteriyor” dedi.

‘Yüzde 62 ihtimalle burada deprem bekliyoruz’
Görür, beklenilen depremle alakalı en derin çalışmaları yürüten bilim insanlarından biri olan Deprem Eksperi Tom Parsons ve arkadaşlarının gerçekleştirdikleri bir yayına ilgi çekerek şu ifadeleri kullandı:
“Çalışmalarında ihtimalin yüzde 62 olduğunu gösterdiler. Yani yüzde 62 ihtimalle biz burada deprem bekliyoruz. Şimdi tüm ilgiler durumuyla Marmara fayı üstüne yöneldi. Bu fayın 7’nin üstünde bir deprem üreterek Marmara Bölgesi’ne, bundan dolayı da İstanbul’a büyük hasar vereceği düşünülüyor ve ilgiler hep bu noktaya çevrilmişti. Bu son oluşturulan incelemeler ve benim de 2003’te içeresinde bulunduğum çalışmaların verileri, biraz alakalı olunması gerektiğini, tüm tehlikenin Marmara Denizi’nin içeresindeymiş gibi, en büyük hasar da İstanbul’a verilecekmiş gibi algılanmasının doğru olmadığını gösteriyor. Toplumda, belediyelerde ve hükümette bu tür bir algı var.”

‘Güney kol amacıyla uyarıda bulunuyorum: Bursa, Bandırma ve Balıkesir ile İznik’ten Biga’ya kadar olan alanda da gerilim birikimi çok’
Çalışmaların deprem üreteceğini beklenilen fayın Güney blokunda, karasal bölge de dahil olarak gerilim altında olduğunu açıklayan Görür, “Bursa, Bandırma ve Balıkesir ile İznik’ten Biga’ya kadar olan alanda da gerilim birikimi çok. Yani Güney kolunda gerilim birikimi Kuzey blokuna nazaran kimi yerlerde 10 misli daha çok. Tehlikeyi gözden kaçırmamak lazım. Sadece İstanbul’a bakarsak ve daha büyük bir vuruş beklemediğimiz yerlerde deprem yaşayarak ciddi hasarlar alırsak üzülürüz. Bu amaçla fayın Güney kolu amacıyla uyarıda bulunuyorum. Güney kısenearından Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Güney kolu geçiyor. Yani oralar da canlı faya sahip. Eğer o kol deprem üretmese de Kuzey kolu deprem üretirse bile Güney kolu çoksıyla hasar alabilir” dedi.
‘Kuzeydeki fay, İstanbul’a vereceği hasardan daha çoğunu güney alanlara verebilir’
Hep İstanbul’un söylendiğinden bahseden ve her bireyin gözünün denizin altından istikbal olan bir depreme yöneldiğini ifade eden Görür, “Ama bu Kuzey’deki yarar deprem olsa dahi, İstanbul’a vereceği hasardan daha çoğunu Güney alanlara verebilir. Onun amacıyla Bandırma’da Bursa’da Biga’da ve bunun gibi yerleşim alanlarında bu beklenilen depremin ciddi hasarlar verebileceğini göz ardı etmemek lazım” dedi.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.