Piller portakalla geri dönüştürülüyor - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Piller portakalla geri dönüştürülüyor

Pillerdeki değerli metallerin çevre dostu bir yöntemle çıkarılması için yeni bir yöntem bulundu. Bilim insanları portakal kabuğunda yer alan asitlerin metalleri çıkarmak için kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Bandırma Düğün Salonu

Piller portakalla geri dönüştürülüyor
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 22:23

Singapur Nangyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, kullanılmış pillerdeki kıymetli metalleri çıkarma ve yeniden kullanmak için portakal kabuğundan faydalanmanın bir yolunu keşfetti. Her yıl dünya çapında 1.3 milyar ton gıda atığı ve 50 000 000 ton elektronik atık üretiyoruz.

Mevcut yöntemler kıymetli metalleri kullanılmış pillerden çıkarmak için yüksek ısıya maruz bırakıyor ya da kuvvetli asit solüsyonları kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemler hem güvenli değil hem de çevreyi kirletici etkilere sahip.

Araştırmacılar portakal kabuğundaki organik bir asit olan sitrik asitin aynı işlem için kullanılabileceğini tespit etti. Keşiflerini deneyle desteklemek isteyen bilim adamları, kullanılmış pillerdeki kobalt, lityum, nikel ve manganezin % 90’ını başarılı bir biçimde çıkarmayı başardı. Bu da yeni yaklaşımın hidrojen peroksit kullanılacak olan yöntem ile karşılaştırılabileceğini ortaya koyuyor.

Yapılan açıklamaya göre yeni yaklaşım hem gıda atıklarını hem de elektronik atıkları azaltmak için komple bir yöntem ortaya koyuyor ve kaynakların mümkün olduğu kadar uzun süre kullanımda tutulduğu sıfır atıklı döngüsel ekonomi oluşturuyor. Bilim insanlarına göre yeni yöntem ile kullanılmış pillerdeki kıymetli metaller çevre dostu bir biçimde başarı ile çıkarılabilir ve bu işlem sırasında da ortaya minimum düzeyde atık çıkar.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.