Palamut Balığının Nesli Tehlike Altında! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Palamut Balığının Nesli Tehlike Altında!

Bandırma Düğün Salonu

Palamut Balığının Nesli Tehlike Altında!
Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 12:05

Türkiye’de 25 santimetre boy sınırı ile avlanan palamut balığının, yumurtalarını bırakmadan avlanması sebebiyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Palamut avında en düşük boy sınırının 39 santimetreye çıkarılmasını isteyen Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, “Yumurta bırakmamış palamutları yakalarsak, stokları zaman içinde çökecek” dedi.

Denizlerde, 1 Eylül’de başlayan av sezonu sürüyor.

Sezona istavrit bolluğu ile başlayan Karadenizli balıkçılar deniz suyunun soğumasıyla kendisini gösteren hamsi avına yöneldi.

Bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut ise tezgahlarda tanesi 50 TL’ye satılıyor. Geçen yıl 22 bin  500 ton civarında avlanan palamudun bu sene 3-4 bin ton seviyelerinde kalması bekleniyor.

Türkiye’de en düşük 25 santimetre boy sınırı ile avlanan palamudun yumurtalarını bırakmadan avlanması sebebiyle neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

Palamut avında en düşük boy sınırının 39 santimetreye çıkarılması istendi.,

‘Bireysel olgunluğa ulaşmadan avlanıyor’

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, av miktarlarında yaşanan düşüşün palamudun bireysel olgunluğa ulaşılmadan avlanmasından kaynaklandığını söyledi.

Doç. Dr. Çiftçi, “Geçmişten bu güne palamut avcılığı verilerine baktığımızda rakamların çok değişken olduğunu gözlemliyoruz. İlginç şekilde iniş ve çıkışlar gözlemleniyor. 2018 senesinde 30 bin tonlara yükseldiğini, 2019 senesinde 4 bin tona düştüğünü görüyoruz. Geçen sene ise 20 bin ton dolayında palamut avcılığı yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bu yıl da çok iyimser olmamamız gerekmektedir. Çünkü palamut avcılık miktarı 3-4 bin tonlar dolayında kalacakmış gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

‘Avlanma boyu 39 santimetre olmalı’

Balıkçılıkta av yasağı getirilirken avlanacak balığın bir sene yumurta bırakmasının istendiğini dile getiren Doç. Dr. Çiftçi, “Yapılmış olan bilimsel çalışmalarda da balığın birinci senenin sonunda, ikinci senenin başında bireysel olgunluğa ulaştığı belirtilmiş. Rus araştırmacıların çalışmalarında ise palamut balığının boyunun birinci senenin sonunda, ikinci senenin başında 39 santimetre olduğu gözlemlenmekte” dedi.

Bu sebeple palamutun üremeye ulaşmış olduğu en düşün boyun 39 santim olduğunu vurgulayan Çiftçi, “Fakat biz av yasağına baktığımızda 25 santimle sınırlandırılmış. Bu en büyük handikabımız olarak gözüküyor. Yani bunun en düşük av yasağı boyunun yükseltilmesi, 39 santimetre olması gerekir. Eğer stokların sürdürülebilir bir biçimde yönetilmesini istiyorsak buna dikkat etmemiz gerekmektedir” diye konuştu.

‘Düşüş olacağı aşikar’

Av yasaklarının düzeltilmemesi halinde palamut stoklarının tükeneceğine işaret eden Çiftçi, “Balıkçılarımız kurallar dâhilinde avcılığını devam ettiriyor. Biz diyoruz ki, 1 Eylül ile 1 Nisan arasında 25 santimetreden büyük balıkları yakala. Balıkçılar da ekmek parasını kazanmak için bunu yapıyor. Eğer biz bu hatayı bu biçimde devam ettirirsek, ileriki senelerde balık sayılarımızın çok düşeceği aşikâr görülüyor. Eğer biz yumurta bırakmamış palamutları yakalıyorsak, stoktan çekiyorsak, balık stokları zaman içinde çökecektir” dedi.

Perşembe ilçesinde balıkçılık yapan Cesur Kaya ise gelecek nesillerin balık bulamakta zorluk çekeceğini ve şoklanmış balık almak mecburiyetinde kalacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Her yıl balıklar da insan gibi mevsimi geldiği zaman boğazdan çıkar, Karadeniz’e yumurta döker, yumurta dönemi geçirir. Mayıs, haziran, temmuz aylarında bu üç ay zarfında yumurtalarını döker, döktüğü zaman hava koşulları iyi giderse bu dökülen yumurtalar denizde tutar. Sonrasında da balık olur. Bu sene hava koşulları hep poyraz gitti. Poyraz gittiği zamanda da karşı ülkelerden bizlere soğuksu gelir. Balıkların yumurta döneminde soğuksu geldiği için o yumurtalar çürüdü. Bu sebeple palamut balığı az oldu. Biz yine iyi günleri yaşıyoruz. Gelecek nesil belki bu balıkları bulma şansları da olmayacak. Torunlarımız süper marketlerden şoklanmış balıkları alacak”

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.