(Özel) Balıkçılar Satışlardan Memnun, Fi̇yatlardan Memnun Deği̇l - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans HizmetleriBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans Hizmetleri

24 Haziran 2021 - 17:39

(Özel) Balıkçılar Satışlardan Memnun, Fi̇yatlardan Memnun Deği̇l

BALIKESİR’İN BANDIRMA İLÇESİNDEKİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU ÜRÜNLERİ VE BALIK HALİ’NDE YAKLAŞIK 30 YILDIR BALIKÇILIK YAPAN CEM TECİMEN, BALIK FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞİ DENİZLERLE YAŞANAN FIRTINA VE BALIK AVLAYAN TEKNELERİN MORİTANYA’YA GİTMESİNE BAĞLADI.

(Özel) Balıkçılar Satışlardan Memnun, Fi̇yatlardan Memnun Deği̇l
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 14:20

130 kez okundu

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri ve Balık Hali’nde yaklaşık 30 senedir balıkçılık yapan Cem Tecimen, balık fiyatlarındaki yükselişi denizlerde yaşanan fırtına ve balık avlayan teknelerin Moritanya’ya gitmesine bağladı. Tecimen, korona virüs sürecinde balık batışlarının iyi olmasına karşın fiyatların yüksek olduğunu belirterek, balıktaki omaga-3’ün bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vatandaşların ucuz, pahalı demeden balık yemeye devam ettiğini söyledi.

Bandırma’daki Su Ürünleri ve Balık Hali’nde balık satışı yapan Cem Tecimen korona virüs sürecinde balık satışlarının iyiye gittiğini söyledi. Doktorların korona virüs pandemisinde balık tüketiminin önemine ilişkin yapmış oldukları açıklamaların satışları olumlu etkilediğini dile getiren Cem Tecimen, satışların iyi olmasına karşın fiyatların yüksek olduğunu kaydetti. Türkiye’deki balık avlayan büyük çaplı teknelerin Moritanya’ya gitmeleri ile denizlerdeki fırtınanın balık fiyatlarını artırdığını ileri süren Cem Tecimen, balık yasaklarına bütünüyle uyulması durumunda denizlerde balığın bollaşacağını ifade etti.

Cem Tecimen: “Fırtına fiyatları yükseltti”

Bandırma Balık Hali’nde 30 senedir balıkçılık yapan Cem Tecimen balık fiyatlarının yüksekliğiyle ilgili yapmış olduğu açıklamada, “2020-2021 balık sezonunu değerlendirirsek; 2020 senesinde yaz balıkçılığı diye geçen dönem muazzam güzel geçti. Herkes hamsisini de yedi, palamudunu da yedi, çinakopçuluk da oldu, her şey oldu. Fakat 2021’e geçtiğimizde kış balıkçılığında döndüğümüz yılbaşından sonra lodoslar, fırtınalar olmasına karşın yine balıkçılık oldu. Fakat bu dönemde balık sektöründe fiyatlar yükseldi. Hamsi balığı 50 liranın altına düşmedi yılbaşından sonra, ona keza çinakop, levrek, çipura fiyatları yükseldi. Balıkesir fiyatlarının yükselmesi neden kaynaklandı? Bölgemizde bol fırtınanın olması, bazı kayıkların Moritanya’ya gitmesi, burda da havaların estiğinden dolayı fazla balıkçılık olmadı, fiyatlar yükseldi. Ama tüm halkımız balıktan faydalandı” diye konuştu.

“Korona virüs sürecinde balık satışları arttı”

Korona virüs sürecinde balık fiyatlarının yüksek olmasına karşın satışların iyi gittiğini söyleyen Cem Tecimen, “Bu korona virüs sürecinde hekimlerin da tavsiyesiyle balıkta omega olduğu için tüm balıklar vitaminli ve tüm halkımız ucuz da olsa, pahalı da olsa balık yedi. Korona virüs esasında bizim balıkçılara çok güzel yaradı. Çünkü çok balık satışı yapıldı. Yani normal süreçte satılan balıktan daha fazla balık satıydı. Bu da şundan kaynaklanıyor; doktorlarımızın da söylediği gibi omega sağlığa çok yararlı ve koronaya karşı siper oluyor. Dolayısıyla balık muazzam satılıyor. Tüm halkımızı balık yemeye davet ediyoruz. Bu korona virüs sürecinde maskeyi, sosyal mesafeyi koruyalım, kendimizi kollayalım” ifadelerini kullandı.

“Büyük tekneler Moritanya’ya gitti”

Balık fiyatlarının yükselmesinde etkili olan teknelerin Moritanya’ya çalışmak üzere gitmesi hakkında da bilgiler veren Tecimen, “Moritanya’da avlanma yasaklarına uyulduğu için balıkçılık çok fazla. Dolayısıyla Türkiye’den yüksek miktarda büyük gır-gır Moritanya’ya avlanmaya gitti, orada balık tutuyor. Oradaki fabrikalarda, yem üretiminde Moritanya’nın denizindeki bolluk kullanılmaktadır. Dolayısıyla onlar da Nisan ayı sonu gibi Türkiye’ye dönecekler, döndükleri zaman bilgileri alacağız. Fakat televizyonlarda, sosyal ağlarda ve internette görmüş olduğumuz kadarıyla Moritanya’da inanılmaz balıkçılık var. Türkiye’de az balıkçılık olduğu için bazı kayıklar anlaşmalı olarak Moritanya’ya gidip balıkçılığa devam ediyorlar. Oradaki sezon bittiğinde tekrar kayıklarıyla Türkiye’ye dönüyorlar” değerlendirmesinde bulundu.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: