Omicron’da yeni belirti ‘pembe göz’: İyileşmesi 2-3 hafta sürüyor! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Omicron’da yeni belirti ‘pembe göz’: İyileşmesi 2-3 hafta sürüyor!

Bandırma Düğün Salonu

Omicron’da yeni belirti ‘pembe göz’: İyileşmesi 2-3 hafta sürüyor!
Son Güncelleme :

08 Ocak 2022 - 13:30

Yaklaşık iki senedir hayatımızda olan covid-19 salgını devam ederken bilim insanları Omicron’un yeni ve garip belirtisine karşı uyardı. Son yapılan çalışmada Omicron varyantının halk arasında ‘pembe göz’ olarak bilinen konjoktivite yol açtığı açıklandı.

Melin KAHRAMAN ÖZTÜRK

Çin’de 2019 senesinde ortaya çıkan ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan covid-19 salgını, Kasım ayında Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantıyla beraber korku saçmaya devam ediyor.

Uzmanlar Omicron varyantının önceki Covid-19 türlerine göre farklı belirtiler gösterdiğini söylüyor. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre ise bilim insanları Omicron varyantının halk arasında ‘pembe göz’ olarak da bilinen konjonktivite sebep olduğunu açıkladı, bu varyantın gözde bulunan ACE2 enzimlerini etkilediği tespit edildi.

BULAŞTIĞI YÜZEYDE HAFTALARCA KALIYOR

Yapılan araştırmayı değerlendiren ve bugünlerde konjonktivit tipleri arasında en şiddetli olan adenoviral konjonktivitin arttığına dikkati çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, bu durumun ülkemizde salgın halini aldığının altını çizdi. Coşar, “Adenoviral konjonktivitin bu kadar kolay yayılma sebebi, virüsün bulaştığı yüzeylerde haftalarca kalabilmesi ve virüse yakalanan kişinin belirti vermeden önce virüsü yaymaya başlaması” dedi.

ORTAK EŞYA KULLANIMINDAN GEÇİYOR

Pandemi döneminde gözlerin de etkilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Coşar, sözlerine şöyle devam etti:

“Adenoviral konjonktivitte bulaşma, solunum ve göz salgılarıyla temas yolu ile oluyor. Virüs, ortak eşya ve özellikle havlu kullanımından geçiyor. Virüs kapıldıktan 4-10 gün sonra enfeksiyon belirtileri başlıyor. Takip eden 12 gün boyunca, virüsü kapan kişinin bulaştırıcılığı devam ediyor.”
Adenoviral konjonktivit, bazı durumlarda görme kaybına yol açabiliyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Bu durumun gözlerde ciddi enfeksiyonlara yol açtığını dile getiren Prof. Dr. Coşar, adenoviral konjonktivitin belirtilerini şu biçimde sıraladı:

“Gözlerde kızarma, kanlanma, pembe ya da kırmızı renk değişikliği, sulanma, kaşıntı, batma, ışık hassasiyeti, göz kapaklarında şişlik, görme bulanıklığı gibi semptomlar oluşabilir.”

DOĞRU TANI DOKTOR TARAFINDAN KONUYOR

Adenoviral konjonktivit tanısı koymak için çeşitli test yöntemlerinin mevcut olduğunu dile getiren Prof. Dr. Coşar, şöyle konuştu:

“Genellikle test yapmaya gerek duyulmadan mevcut belirtilere dayanarak göz doktorunuz tarafından tanı konuyor. Ancak tanı konusunda şüpheler var ise göz sürüntüleri, gözyaşı ve kan testi yöntemlerinden faydalanılıyor.”

İYİLEŞMESİ 2-3 HAFTA SÜRÜYOR

Adenoviral konjonktivitte iyileşmenin 2-3 hafta kadar sürdüğünü dile getiren Coşar, tedavi konusunda detaylı bilgiler paylaştı:

“Adenovirüse karşı etkili antiviral bir ilaç mevcut olmasa da, son senelerde HOCl (hipokloröz asit) içeren dezenfektanlar tedavide kullanılmaya başlandı. Ayrıca kapak ödemi ve kaşıntı için antihistaminik damlalar, batma şikayeti için suni gözyaşı damlalarına ihtiyaç duyuluyor. Steroid olmayan antienflamatuar damlalar hem ağrı kesici olarak hem de kortizonlu damlaları azaltma aşamasında kullanılabiliyor. Eğer bakteriyel enfeksiyonun da eşlik ettiği düşünülüyorsa, antibiyotikli damla tercih ediliyor. Enfeksiyon çok şiddetli seyrediyorsa, göz yüzeyinde zarlar ya da yalancı zarlar oluştuysa, kuvvetli bir kortizonlu damla alınıyor. Kontakt lens kullanıcılarının ise adenoviral konjonktivit geçene dek lens takmamaları gerekmektedir.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.