​​​​​​​OKULLAR AÇILIYOR, ANNE BABA OKULU DA BAŞLIYOR ! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

28 Eylül 2021 - 07:05

OKULLAR AÇILIYOR, ANNE BABA OKULU DA BAŞLIYOR !

OKULLAR AÇILIYOR, ANNE BABA OKULU DA BAŞLIYOR !
Son Güncelleme :

04 Eylül 2021 - 13:50

93 kez okundu

Çocukların gelişim süreci için önemli bir dönüm noktası olan okul hayatı, çağımızda bilinçli ebeveynlik ile anne babalar için de önemli bir müddetçe halini almıştır.
Çocukların sosyalleşme yeteneği kazanması ve ebeveyn dışındaki kişilerle kurdukları bağın psikolojik anlamda da önemi büyüktür. Özellikle ilkokul öncesi çocuklar için, yeni ilişkiler kurmuş olduğu, ebeveynden ayrılma ve bireyselleşmeleri için ilk adımı atmaları manasına gelmekte, bu bağlamda çocukların büyümeleri ve kendi yaşamlarına yönelik davranmaları ebeveynler ve çocuğun kendisi için de mutluluk ve heyecan kaynağıdır.

Bu önemli sürecin sağlıklı yürütülmesinde esas görev yine ebeveynlere düşmektedir. Her zaman teorik pratiğe uymadığı gibi, muhakkak zorlukları olacaktır. Tabi ki çoğu çocuk sıcak evinden ve yaz tatilinin rahatlığından kolay vazgeçmek istemeyecektir. Bazı tavsiyeler bu süreçte anne babalara yardım edebilir. Akılda tutulması gerekli olan sakin kalmak, bu sürecin olağan olduğunu hatırlamak, istikrarlı ve kararlı olmak ayrıca bunları yaparken açıklayıcı ve sevecen bir tutum sergilemektir.

Anne Babalar İçin Öneriler
Okula bırakılmalı mı?

Okula başlayan çocuk alışmak amacıyla bir müddet ebeveyni tarafından bırakılabilir. Fakat daha kolay ayrılabileceği ebeveyn tarafından bırakılırsa süreç daha rahat olacaktır. Anne ile daha yakın bir ilişki içinde ise babanın bırakması çok daha uygun olabilir.
Çocuğa, ebeveynin onu okula bırakıp eve, işe  gideceği ve okul çıkışında tekrar gelip onu alacağı konusunda muhakkak bilgilendirilmelidir. Çocuğun okul çıkış saatine yetişilmeli, çocuk okulda bekletilmemelidir.

Ebeveynler, çocuklarının öğretmeniyle muhakkak tanışmalıdır. Okul toplantılarına katılım sağlanmalı, öğretmen- veli iletişimi sürekli olmalıdır.
Okula uyum sağlamakta zorlanan öğrenciler, aşamalı uzaklaştırma ile ebeveyninden ayrılmalıdır. Okulun ilk günü annenin okul binasında olması ve çocuğun ona istediği an ulaşabilmesi, ikinci gün annenin okulda daha kısa süreli beklemesi, okul çıkışına gelmesi ve takip eden günlerde, çocuğun hazır oluşuna göre annenin çocuğu okula bırakması ve okul çıkışında alması biçiminde bir uygulama yapılabilir.

Çocuk, okula gittiğinde ebeveyninden ayrılmak istemeyebilir ve duygusal bir tepki gösterebilir. Fakat ebeveynin kararlı tutumu, öğretmen işbirliğiyle öğrencinin ayrılma kaygısının ebeveynden ayrıldıktan sonra giderek azalması ve ortadan kalkması, çocuğun okula uyum sağlaması beklenir. Ebeveynden ayrılmakta zorlanan ve gün içerisinde devam etmekte olan kaygı krizleri karşısında muhakkak profesyonel desteği alınmalıdır.

Her şeye rağmen okula gönderilemeyen, uyum sürecinde zorlanan çocuklar için okula gitmediğinde yine aynı sakin tutum ile okul saatlerinde okula eşdeğer aktivitelerle gün geçirilebilir. Evdeyken Oyun, televizyon gibi aktivitelerle vakit geçirmesi ertesi gün yaşanan krizi büyütecektir.

Anne babaların gün içinde hem kendi başından geçenleri hem de onun gününün nasıl geçtiğini sorması yine okula karşı motivasyonu arttıracaktır
Diğer bir öneride çocukla oyun oynamaktır. Oyunlar çocukların iç dünyasını anlamak ve onların gelişiminde önemli bir role sahiptir.
Sevdiği bir oyunu oynarken okul konusu ile alakalı bir oyun kurmak neden sonuç ilişkisi geliştirmesi için de fayda sağlayacaktır.

Ebeveynler evvela, kaygının bulaşıcı olduğunu unutmamalıdır. Kaygılı olan çocuk, anne babasının da kaygılı olduğunu; davranışlarından, beden dilinden, mimiklerinden anladığında, kaygılanmakta haklı olduğunu düşünür. Çocuk kaygılandıkça ebeveyn kaygılanır, ebeveynin kaygılanması çocuğu daha da kaygılandırır ve bir kısır döngüye girilebilir.
Bu sebeple ebeveynler kaygı ve streslerini doğru bir biçimde yönetebilmeli, çocuğa karşı sakin ve destekleyici bir tutum sergilemelidir.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

%d blogcu bunu beğendi: