NÜFUS ERİMESİ AVRUPA KOMŞUMUZUN GELECEK TEHLİKESİ - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

NÜFUS ERİMESİ AVRUPA KOMŞUMUZUN GELECEK TEHLİKESİ

Bandırma Düğün Salonu

NÜFUS ERİMESİ AVRUPA KOMŞUMUZUN GELECEK TEHLİKESİ
Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 9:54

İngiltere ciddi günlük yayını “The Guardian” gazetesi, Birleşmiş Milletler “Ekonomi ve Sosyal Sorunlar Departmanı”nın bir yayınından alıntı yaparak “Bulgaristan, Avrupa’da 2050 yılına kadar nüfusunun yüzde 20’den fazla azalacağı 5 ülke arasında yer alıyor” diye haber yaptı.

Sırası ile nüfusu yüksek oranda azalacak Avrupa ülkeler ise Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Sırbistan. Fakat Bulgaristan nüfusu en fazla azalacak birinci Avrupa ülkesi olacağı raporda yer alıyor.

Bulgaristan nüfusunun yüzde 24, 7; Ukrayna’nın yüzde 24, 5; Letonya’nın yüzde 23,5; Litvanya ve Sırbistan’da nüfuslarının beşte bir kadar yüzde 20 beşte birinin azalması bekleniyor.

Bununla beraber diğer Avrupa komşumuz Yunanistan’da nüfusun yüzde 12 oranında azalacağı hesaplanıyor. Ayrıca batıdaki Avrupa ülkesi Portekiz’de ise yüzde 10 nüfus azalması tahmin edilen ülkelerden.

Bulgaristan son nüfus sayımına geçen yıl 7 Eylül 2021 tarihinde başlamıştı. Sayıma ilişkin özellikle azınlıklar olarak görülen Türklerin, Pomakların, Goralıların (Karadağlı), Torbeşlerin, Gagavuzların ve özellikle Çingenelerin ulundukları bölgelerde tartışmalara, şikâyetlere ve endişelere sebep olacak uygulamalar yaşanmıştı. Ülkede yalnız yaşayanlar ve yaşlılar ile Bulgar çoğunluk içinde kalan azınlıklara ve özelliklede Müslümanlara yüz yüze sayımda kayıt hileleri tespitler vardı. Ayrıca ülke dışında yaşayan ve en büyük çoğunluğu Türkiye’de olan özelliklede soydaşlara sayım sorularında haksızlık yapılacağı endişesi ile eksik cevaplama ve hiç sayılmayan çifte vatandaşlar olduğu ciddi bir gerçektir.

Bulgaristan’da 7 Eylül 2021 tarihinde başlatılan nüfus sayımı iki sene sürdü. Kesin sonuçların resmiyet kazanmaması ise genel seçimlerdeki milletvekili dağılımını etkileyecek olması sebep gösterildi. Çünkü bu sayım süresince 4 kez genel seçim ve iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Yerel seçimler haricinde birde Avrupa Birliği Parlamento seçimi oldu. Son iki yılda hükümet krizleri sebebiyle hiçbir geçici hükümet bütçe kanunu hazırlayıp Halk Meclisine sunamayınca geçmiş bütçeye oransal artırımlarla gündem geçiştirildi. Seçim sonuçları açıklansa Avrupa Birliğinin Bulgaristan’a fon akışları sosyal devlet politikalarına göre yapılabilirdi. Seçim sonuçları veri tabanı açıklanmayınca Avrupa Birliğinin bütçe üzerindeki müdahaleleri de engeldenmiş oldu.

Son genel seçimler sonrası yapılan düzeltmeler sonucu 3 Ekim 2022 tarihinde açıklanan sonuca göre Bulgaristan nüfusu 6.519.789 kişi. Daha önce 2011 sayımında Bulgaristan nüfusu 7.364.570 kişiydi. Sonuç olarak nüfus %11.50 oranda 844.781 kişi azalmış oldu. Kadın erkek oranına göre 1000 kadına karşılık nüfusun 927 sini erkekler oluşturuyor. Yüz bin kişinin üzerindeki şehirler Sofya, Filibe (Plovdiv), Varna, Burgaz, Rusçuk (Ruse) ve Eski Zağra (Stara Zagora)  olup toplam nüfusun %73,3 oranı ile 4.782.064 kişi 254 şehirde yaşamakta. Köy nüfusu ise %26,7 oran ile 1.737.725 kişinin yaşadığı 5.003 köye dağılmış halde.  Bu sayımın içinde Bulgaristan’da kalıcı olarak ikamet eden 10.549 Avrupa Birliği vatandaşı ve 49.453 diğer ülke vatandaşları var. Bu ikamet eden yabancıların üçte biri başkent ve dört büyük şehirde yaşamaktalar.

Bulgaristan nüfusunun %23,5 oranında 65 yaş üzeri yaşlılardan olup 894.249 kişi emekli maaşı almakta. Dört milyondan fazla %26,70 oranındaki nüfus 15-64 yaş arasına olup, toplam nüfusun %51,90 kadınlardan, % 48.10 erkeklerden oluşuyor.  Daha önce 2011 yılında Türklerin nüfusu 588.318 olarak açıklanmıştı fakat son sayım sonucu Türk ve Müslüman nüfus sayıları veya diğer kendini Bulgar kabul etmeyenlerin sayıları açıklanmadı. Dikkat çeken bir oranda Kuzey Makedonya’da yaşayan çok sayıda Bulgar vatandaşlığı verilmiş kişilerin olması. Daha önce güney batıda çoğunluğu Arnavutların oluşturduğu 3 köy bilinmekte iken son sayımda hiçbir azılık olarak açıklanan sayılar yok. Ayrıca Kuzey doğuda daha önce Türklerin çoğunluğu arasında Gagavuzlar, Utahlar sayılarak Türk ve Müslüman çoğunluk oranları düşük hesaplamada açıkça belirtiliyordu. Bulgarlar için kötü senaryo 2050 yılında gerçekten beklenen nüfus kaybı 1.610.000 kişi olursa ve etnik doğum oranlarının daha yüksek devam ederse Bulgar çoğunluğu tehlikeye girmiş olacaktır. Ayrıca sayım devam ederken Şubat 2022 Ukrayna’da savaş sonucu Bulgaristan’a yerleşen tamamına yakını kadın ve çocuklarda oluşan Leh asıllı Ukraynalılara sayımda yer verilmedi. En son 4 ay önce sadece Türkiye sınırına yakın Bulgaristan’ın Yanbolu ilindeki Türkçe adı Kızılçaağaç (Elhova) olan şehirde geçici kalan Ukraynalıları sayısının on bir bin olarak açıklanmıştı. Bu şehrin yerleşik nüfusu ise sadece 16.219 kişiydi. Kasım ayı başında Mülteciler Ulusal Merkezince yapılan resmi açıklamada ise Karadeniz sahilinde ve çoğu Burgaz’da 34.000 Ukraynalıya yer sağlandığı belirtilmişti. Müslüman olmayan Ortodoks mülteciler öncelikle Türk ve Müslüman çoğunluğun içersine yoğun olarak yerleştirmekte.

Sayım sonrası (NSİ) Nüfus ve Sosyal İstatistik Müdürü “Ülkemizdeki çocuk sayısı 917 bindir. Bir kıyaslama yapalım: 1900 yılındaki nüfus sayımında halkın yüzde 40’nı 14 yaşından küçük çocuklar oluştururken, 2021 yılında çocuklar nüfusun ancak yüzde 14’ünü teşkil ediyor.“ demişti. Ayrıca “Bulgaristan nüfusu yılda ortalama 55-60 000 kişi azalıyor, ancak on yıllık dönemde kaydedilen azalış beklenilenden daha büyüktür” diyerek nüfus erimesinin çok önemli olduğu, nüfusun yaşlandığını ve çalışacak kişilerin sayısının bir milyondan daha az olması tehlikesini açıkladı. Sadece son bir yılda nüfusun azalışının %59,30 eksi yöndeki artıştan,  %40,70 ise yurtdışına özellikle gençlerin göçünün sebep olduğunu da açıklandı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.