​​​​​​​Müsilaj incelemesinin ilk sonuçları şaşırttı: Yeni bir canlı türü bulduk - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans HizmetleriBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans Hizmetleri

14 Haziran 2021 - 06:06

Müsilaj incelemesinin ilk sonuçları şaşırttı: Yeni bir canlı türü bulduk

Müsilaj incelemesinin ilk sonuçları şaşırttı: Yeni bir canlı türü bulduk
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 14:34

1.607 kez okundu

MARMARA Denizi’ni esareti altına alınan Deniz salyasının ilk incelemesi tamamlandı. Salyaya, tek hücreli canlıların sebep olduğu anlaşılırken yeni keşfedilen canlı türü uzmanları şaşırttı. Prof. Dr. Neslihan Özdelice, yeni canlı türü ve pandeminin Covid-19’a etkisi hakkında konuştu.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı’nda, 23 gün önce Marmara Denizi’nin muhtelif bölgelerinden alınan deniz salyası örnekleri incelendi.

İncelenen salyada çok sayıda evsel atık, bakteri ve müsilaja sebep olan tek hücreli canlılar tespit edildi.

Farklı tür keşfi!
Tek hücreli canlıların müsilajı arttırmada büyük rol oynadığı saptandı. Bu tespit ile beraber, deniz sularında hali hazırda bulunan bu tek hücreli canlıların niçin bu sene bu denli fazla müsilaja sebep olduğu da araştırılacak, incelemede değişik bir tür de keşfedildi.

Canlıları strese soktu
Laboratuvarda yapılan incelemelerde İlk izlenimlere gore bu seneki artışın evsel atıklar şeklinde dış etkenlerin bu canlıları strese soktuğu, dolayısıyla tek hücreli canlıların daha fazla müsilaja neden olduğu belirlendi.

Aynı zamanda yanlış avlanma gibi etkenler de tek hücreli canlıların üremesine yol açarak, müsilajın artmasına sebep olduğu açıklandı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Neslihan Özdelice, “2007-2008 yıllarında gözlemlediğimiz türlerin çoğu, yine bu sene de müsilajdan sorumlu olan türler baskın. Onların haricinde değişik olarak bir tür daha gördük. Bu türlerle denemeler yapacağız. Canlıyı belli bir sıcaklık, azot, fosfor kullanarak strese sokarak hangi şartlarda, hangi noktada müsilaj salgıladığını belirleyeceğiz.” dedi.

“2007-2008’deki müsilajda görmediğimiz yeni bir canlı bulduk”
Özdelice, “2007-2008’de görmediğimiz bir tür daha aktif hale gelmiş şekilde. Bu senelerden sonrasında yoğun bir girdi olmuş ki, gerek yağışlarla tarımsal alanlardan girdi, gerek evsel atık oranlarıyla evsel atıklardaki nispet da yükselmiş ki, biz bu yapıyı yoğun olarak bu sene görüyoruz” benzer biçimde konuştu.

“Yapabileceğimiz en kötü şey olur”
Neslihan Özdelice, “Bu canlılar esasen suda olması ihtiyaç duyulan canlılar, suya oksijen veren canlılar. Buradaki vaka bu canlıları strese sokan bir unsur var. Bu nedenle dışarıya müsilaj salınımı gerçekleşiyor. Bu algleri yok etmek yapabileceğimiz en fena şey olur. Çünkü bunlar fotosentez icra eden ortama oksijen veren canlılar. Bizim bu tarz şeyleri strese sokan faktörleri yaratmamız gerekiyor” dedi.

“Koronavirüs dönemi hepimiz evde yoğun deterjan kullandık, bu bile etken”
Özdelice, “En çok azot, fosfor dediğimiz yükün fazla olması sıkıntı. 2 seneye yakın herkes evde kaldık, yoğun deterjan kullandık. Deterjan içeriklerinde yoğun fosfor var. Koronavirüs dönemi hepimiz evde yoğun deterjan kullandık. Yeme içme alışkanlığı bile arttı bunlar bile etken” diye konuştu.

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: