Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar

Bandırma Düğün Salonu

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar
Son Güncelleme :

05 Şubat 2022 - 13:33

Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, hafta tatili izninin toplu olarak kullandırılamayacağına hükmetti. Yüksek Mahkeme, hafta tatili izninin toplu olarak kullanıldığı halde işçiye ilaveten 0,5 yevmiye daha ücret ödenmesinin gerektiğine ilgi çekti.
İşten çıkarılan işçi, kıdem ve ihbar tazminatı ile çok mesai ücretini tahsil etmek amacıyla İş Mahkemesinin kapısını çaldı. Davalı patron, davanın reddini istedi. Mahkeme, davanın kabulüne karar verdi. Karar, davalı şirket avukatı doğrulusunda temyiz edildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, davalı doğrulusunda dosyaya hafta tatili izinlerinin toplu şekilde kullandırıldığına dair bir kısım belgeler sunulduğuna ilgi çekti. Hükme temel alınan bilirkişi raporunda, hafta tatilinin toplu kullandırılabileceğine dair hüküm bulunmadığı, bu belgelerdeki izinlerin bir kısmının 1 günden çok bulunduğu, alakalı bulunduğu dönemde 1’er hafta tatili günü şeklinde hesaplama dışı tutulduğu hatırlatıldı. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 46’ncı maddesinde, işçinin tatil gününden evvelce aynı Yasanın 63 üncü maddesine göre belirlenmiş olan iş günlerinde çalışmış olması koşuluyla, yedi günlük vakit dilimi içerisinde yirmi dört saat dinlenme hakkının bulunduğu vurgulandı.

Yargıtay kararında şu şekilde denildi:

“İşçinin hafta tatili gününde çalışma karşılığı olmaksızın bir günlük ücrete hak kazanacağı hüküm altına alınmıştır. Hafta tatili izni kesintisiz en az yirmi dört saattir. Bunun altında bir vakit amacıyla haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne ideal şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. İşçinin toplu olarak izin kullandığı dönemde çalışması karşılığı olmayan 1 yevmiye tutarındaki ücretin de davacıya ödendiği öneme alındığında davacıya yalnızca 0,5 yevmiyesi kadar ödeme yapılmalıdır. Buna göre de, mahkemece davacının toplu olarak kullandığı izinlerin hafta tatilinden sayılmayan ve fiilen çalışılmayan her bir günü amacıyla, 0,5 yevmiye üzerinden hesaplama yapılmalı ve bu suretle davacının hafta tatili alacağı belirlenmelidir. Anılan hususun gözetilmemesi yanlış olup bozma sebebidir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.