Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı! İstanbul için… - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı! İstanbul için…

Bandırma Düğün Salonu

Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı! İstanbul için…
Son Güncelleme :

08 Ocak 2022 - 16:20

Son dakika hava hali… Meteoroloji Genel Müdürlüğü 8 Ocak Ayı’ta (bugün) beklenilen hava hali ön görülerini paylaştı ve bilhassa Akdeniz ve Ege olmak üzere yurdun batı kesimleri amacı ile kuvvetli yağış uyarısı yaptı. İşte son dakika hava hali haberi…

Meteoroloji doğrulusunda oluşturulan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Konya’nın batısı, Bolu, Karabük, Düzce, Ordu ve Giresun çevrelerinin yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kenarlarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği ön görü ediliyor.

Yağışların, Antalya çevreleri, Muğla’nın kenar kesimleri ile Aydın’ın güneybatı kenarlarında mahalli olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don, iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadiyi bekleniyor.

İSTANBUL’DA SON 15 YILDIR BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ
İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim delegesi Prof. Dr. Orhan Şen son dakika hava haliyle alakalı etkileyici bulgular paylaştı. Şen sosyal ağ hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Bugün Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Konya, Bolu, Karabük ve Giresun Yağmurlu. Yağışlar Antalya, Muğla’nın kenarsı ile Aydın’ın güney batısında gök gürültülü ve kuvvetli.

Önümüzdeki haftanın ilk %50 sinde Antalya ve Muğla’da yine aşırı yağış olabilir.

İstanbul’da bugün sabah yağmurlu sıcaklık 12-13 derece. Sıcaklık düşmeye başladı. İstanbul’da son 15 yılın Ocak Ayı ortalaması en yüksek ısısı 10 C. Ocak Ayı ayı ortalama metrekareye düşen toplam yağış 100 kg. Aralık ayı ortalama toplam yağış 104 kg. Kıyaslamayı siz yapın.

HAVA SICAKLIĞI
Önemli bir farklılık beklenmiyor. Ülkemiz çapında mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği ön görü ediliyor.

RÜZGAR
Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zaman amacı ileride güney ve güneydoğu yönlerden hafif, bazen orta kuvvette, akşam saatlerinden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-60 kilometre/sa) olarak eseceği ön görü ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların; Antalya çevreleri, Muğla’nın kenar kesimleri ile Aydın’ın güneybatı kenarlarında mahalli olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.