​​​​​​​Merkez Bankası FAST Sisteminde İşlem Limiti 2 Bin Liraya Yükseltildi! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Merkez Bankası FAST Sisteminde İşlem Limiti 2 Bin Liraya Yükseltildi!

Bandırma Düğün Salonu

Merkez Bankası FAST Sisteminde İşlem Limiti 2 Bin Liraya Yükseltildi!
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2021 - 12:23

272 kez okundu

Merkez Bankası, EFT ve havale ücreti ödenmeden 24 saat para transferi imkanı tanıyan FAST Sisteminde işlem tutar limitini 4 Ağustos 2021 tarihi itibariyle 2 bin TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’ni 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle kullana açmıştı. Güvenlik tedbiri için yakından izlenmesi amacıyla limit ilk olarak 50 TL olarak belirlenmiş, ardından da 1.000 TL’ ye yükseltilmişti. Merkez Bankası, sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşmasını göz önünde bulundurarak, işlem limitini bugün itibarıyla 2000 TL’ye yükseltti.

FAST Nedir?

FAST, Merkez Bankasın tarafından diğer ödeme sistemlerine ek olarak işletime alınan ve 7/24 kullanılabilen anlık ödeme sistemidir. FAS sistemi ile ödeme anında karşı hesaba geçmekte ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilmektedir. 25 saniyede tamamlanmayan ödeme işlemleri ise iptal edilmektedir.

FAST sistemine üye bir finansal kuruluşun müşterileri, finansal kuruluşun mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak ödeme yapabilmektedir. Sistemle birlikte devreye alınan kolay adresleme sayesinde finansal kuruluşun mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TCKN ve e-posta adresi, hesap numarası ile eşleştirilerek ödeme alınabilmektedir.


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.