Mali Suçları Araştırma Kurulu'ndan, DEAŞ ve El-Kaide ile bağlantılı kişilerin mal varlığına ilişkin açıklama - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan, DEAŞ ve El-Kaide ile bağlantılı kişilerin mal varlığına ilişkin açıklama

Bandırma Düğün Salonu

Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan, DEAŞ ve El-Kaide ile bağlantılı kişilerin mal varlığına ilişkin açıklama
Son Güncelleme :

03 Şubat 2022 - 15:03

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), DEAŞ ve El-Kaide ile bağlantılı bireylerin mal varlığına dair yazılı bir açıklama yaptı.
MASAK’tan oluşturulan yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi doğrulusunda listelenen bireylerin malvarlığının dondurulması ve 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu kararı kapsamında ‘DEAŞ ve El-Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler’ alanında yer alan bir kişiye dair hüküm 25.01.2022 tarih, 5131 sayılı karar ile Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu karara yönelik olarak birtakım basın yayın organlarında, kasıtlı ve yalan haberlerin yer aldığı görülmektedir. Bu tarz asılsız iddialara dair kamuoyunu bilgilendirmek adına bir açıklama yapılmasına gereksinim duyulmuştur” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bilindiği üzere BMGK’nın 1267 (1999), 1989 (2011) ve 2253 (2015) sayılı kararları tarafında, El-Kaide ve DEAŞ terör örgütleri ile bu örgütlerle temaslı kişi, kuruluş ve organizasyonlar ile ilgili malvarlığı dondurma, seyahat yasağı ve silah ambargosu gibi yaptırımların uygulanması kararı alınmış olup bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi Komitesi’nce bir ‘Yaptırımlar Listesi’ oluşturulmuştur.

Bununla birlikte; bir kişi, kuruluş ve organizasyon ile ilgili alınan ‘listeye ekleme’ ya da ‘listeden çıkarma’ kararları tekrar Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi Komitesi’nce bütün ülkelere bildirilmekte olup karar tarafında alınacak yaptırımların ülkelerce hemen ve gecikmeksizin uygulanması beklenmektedir.
İç hukuk sistemimizde de BMGK’nın listeleme kararlarına dair proses açıktır. 6415 sayılı Kanun’un 5’inci maddesinde; ‘BMGK’nın 1267 (1999), 1988 (2011), 1989 (2011) ve 2253 (2015) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş ya da organizasyonların tasarrufunda tespit edilen malvarlığının dondurulması kararları ve bu listelerden çıkarılanlara dair malvarlığının dondurulmasının kaldırılması kararlarının uygulanmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmî Gazete’de yayımlanır ve gecikmeksizin uygulanır’ hükmü yer almaktadır. Mevzuat hükmünün devamında yer aldığı üzere BMGK yaptırım kararlarına rağmen yapılacak başvurular tekrar BMGK’ya iletilmektedir.

Bu kapsamda, kimi basın-yayın organlarında birtakım şahısların affedildiği şeklindeki asılsız haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu şahıslara yönelik ‘DEAŞ ve El-Kaide ile Bağlantılı Kişiler’ listesinde yer aldığına dair hükmün kaldırılması kararları başka bütün ülkelerde bulunduğu gibi ülkemizde de BM Emniyet Konseyi’nin kararları tarafında uygulanmaktadır.

Bu kişi, kuruluş ve organizasyonlara yönelik hükmün kaldırılması kararları, BM Emniyet Konseyi kararları tarafında uluslararası hukukun şartları gereği ülkemizce hemen uygulanmaktadır.

Sürecin bu şekilde işlediğinin bilinmesi ve bu tarz yalan ve kasıtlı haberlere itibar edilmemesi gerektiği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.