Marmara Denizi’nde müsilaj sonrasında bakteri uyarısı - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

23 Ekim 2021 - 08:29

Marmara Denizi’nde müsilaj sonrasında bakteri uyarısı

Marmara Denizi’nde müsilaj sonrasında bakteri uyarısı
Son Güncelleme :

07 Ekim 2021 - 16:43

209 kez okundu

Meclisin açılması ile beraber çalışmalarına başlayan, denizlerdeki müsilaj sorununun incelenmesi amacı ile kurulmuş olan Meclis araştırma komisyonu, Marmara Çevresel İzleme (MAREM) Projesi Yöneticisi Mehmet Levent Artüz’ü dinledi. Artüz müsilaj sonrasında bakterileirn artacağına dikkat çekerek bu “Bakterilerin balıkları hasta etmeye başladığını” söyledi.

Başta Marmara Denizi Olmak Üzere Denizlerimizdeki Müsilaj Sorununun Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu çalışmalarını devam ettiriyor. Komisyon Marmara Çevresel İzleme (MAREM) Projesi Yöneticisi Mehmet Levent Artüz’ü dinledi.
“Marmara’da müsilajı görüyoruz”
Marmara Deniz’indeki müsilajla ilgili bilgi veren Artüz “ Müsilajın kütlesinin büyük bir kısmı şu an için Marmara Denizi’nde mevcut. Bu kimi yerde süspansiyon hâlinde, kimi yerde bulut dediğimiz yapıda, kimi yerde yalancı taban dediğimiz, yani yukarıdan ölçüm aletiyle ölçtüğünüzde de rinliği, al ınızda 1.000 metre de olsa 20 metrede ise o yalancı taban 20 metre olarak size sinyal veriyor. Buna benzer çok fazları var, bu farklı fazlarda müsilajı şu an için görüyoruz” diye konuştu.
“Müsilaj sonrası yeni tehlike uyarısı”
Müsilajın parazitler tarafında parçalanacağını dile getiren Artüz bu durumda parazitlerin sayısının artacağı ve bunun neticesinin bilinmediği uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Müsilaj organik bir madde. Doğada bunun mutlaka parçalanıyor olması lazımdı ve bunu parçalayacak olanlar da bakteriler. Ama Marmara Denizi’n in şu anki özel durumundan dolayı suda çözünmüş oksijen miktarı çok çok düşük olduğu için bu parçalama çok yavaş oldu. Eğer, normal bir denizde olmuş olsaydı bu, çok daha hızlı olarak bu kütleyi parçalamış olurdu bakteriler. Yalnız burada şöyle bir sorun var: Tabii, bu bir besi yeri olarak çalışıyor bakterilere. Bunu parçalayacak bakterilerin kütlesi yük seliyor, müsilajın kütlesi düşüyor, bir nokta ya gelinecek, müsilaj kalmayacak, geriye bir bakteri biyokütlesi kalacak. O da bundan sonraki felaketi yaratacak, o da ayrı bir biyolojik kütle, onun ne olacağını bilmiyoruz, onu doğa bilecek”

“Balıklar riskte”
Müsilajı parçalayan parazitlerin balıklarda hastalığa neden olduğuna da dikkati çeken Aktüz balıkların göç döneminde bu hastalığın başka balık türlerini de etkileyebileceğini ifade etti. Aktüz “Şu anda çok ciddi bir ikincil problemle karşı karşıyayız. Bunu müsilaj kütlesini parçalayan parazitler vibrio grubu parazitler. Bu vibrio grubu parazitler genelde sindirim yolları dolayısı ile hastalığa neden olan parazitler ama ağırlıkla balıklarda şu an için hastalığa sebep oluyorlar. İstavritlerde bu hastalığa çok ciddi bir biçimde rastladık ve izleme programımız devam ediyor. Ancak şuanda göç dönemindeyiz. O istavriti yiyecek olan lüfer ve palamutun da çok ciddi enfeksiyon alma ihtimali var, çok yüksek ve bunların da göç yolu boyunca işte Cebelitarık ’a kadar da Akdeniz’e taşıma ihtimalleri var ve bunu da dönüş yolunda yine Karadeniz’e getirme ihtimalleri var” diye konuştu.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: