​​​​​​​MARKET YASASI GELİYOR! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

MARKET YASASI GELİYOR!

Bandırma Düğün Salonu

MARKET YASASI GELİYOR!
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 18:33

1.231 kez okundu

Haksız rekabetin önüne geçmek için market yasası geliyor!
AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Market yasası uzunca bir süre üzerinde konuştuğumuz, titiz bir şekilde çalışılan bir konu. Bu market yasasında da haksız rekabetin önüne geçmeyi sağlamamız lazım. Gıda tedarik zincirlerinin çok ciddi bir şekilde korunmasını da temin etmemiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş;
“Market yasası uzunca bir süre üzerinde konuştuğumuz, titiz bir şekilde çalışılan bir konu. Bu market yasasında da haksız rekabetin önüne geçmeyi sağlamamız lazım. Gıda tedarik zincirlerinin çok ciddi bir şekilde korunmasını da temin etmemiz gerekiyor. Hakkaniyetli, adaletli, üretici ve tüketici arasındaki o zinciri mümkün olduğunca kısaltıcı ve marketlerin lehine bir takım avantajlar sağlamayacak şekilde düzenlemeler yapılması konuşuldu. Belli bir noktaya kadar geldi. İnşallah önümüzdeki dönemde bu yasanın meclise geleceğini ümit ediyorum. Hayvancılıkta da önemli bir noktayız. Eksiklerimizi gidererek üretimi artıracağız, başka çaremiz yok. Küçük işletmecilerimizin de tarım ve hayvancılıktan para kazanabilecek hale gelmesini sağlayacağız. Tarım ve hayvancılıkta bilimsel, Ar-Ge faaliyetlerini artırarak çok daha yüksek verim elde edebilecek işler yapmak önemli”, şeklinde konuştu.

YASA TASLAĞI OLUŞTURULMUŞTU!

Geçtiğimiz Şubat ayında Ticaret Bakanlığı; can ve mal güvenliği riski oluşturmamak, çevreye, altyapıya ve trafiğe aşırı yük getirmemek koşuluyla, nüfusu 300 binden fazla olan illerin 100 binden fazla nüfusa sahip ilçelerinde ve her 100 kişi başına en fazla 20 metrekare brüt kiralanabilir alan düşecek şekilde alışveriş merkezi açılabileceği ve zincir marketlerin ise, yalnızca nüfusu 2 binden fazla olan belediye sınırları içinde açılabileceğine dair bir yasa taslağı hazırlamıştı.
Yapılan bu düzenlemelerle birlikte, sayıları gittikçe artan zincir marketlere karşı mücadele eden mahalle bakkalları gibi küçük işletmelerin de kalkınması bekleniyor.


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.545.69 % -0,33
DOLAR 16.5396 % -2,28
EURO 17.5022 % -1,90
BITCOIN 20.671.58 % -3,37
ÇEYREK ALTIN 1.586.15 % -2,22
GRAM ALTIN 981.15 % -4,21