Kozmetik Ürünler Seçerken Mevsim Şartlarına Dikkat! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Kozmetik Ürünler Seçerken Mevsim Şartlarına Dikkat!

Bandırma Düğün Salonu

Kozmetik Ürünler Seçerken Mevsim Şartlarına Dikkat!
Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 16:11

Yoğun güneş ışınlarının dışında, denizin tuzlu oluşu ve havuz suyunun klorlu oluşunun vücudumuz da yapmış olduğu izlere bir de mevsim geçişlerinde oluşan hava değişimleri eklendiğinde cildin savunması oldukça yavaşlar. Bu olay ise cildin elastikiyetini oluşturan kolajen yapının bozulmasına, hücre yenileme kapasitesinde eksilmeye ve proteinlerin yok olmasına sebep olabiliyor. Deride fiziksel değişimler yaşanılabilir, ileri ki vakitler da ise cilt kanserine kadar erişen durumlar olabiliyor. Bunun gibi güncel meydana gelebilecek ciddi cilt problemlerinin önüne geçebilmek için cilt kuvvetlendirilmelidir. Özellikle sorunlu ve duyarlı cilde sahip bireyler bu mevsimlerde oldukça dikkatli olmalıdır.

Cilt Temizliğinin Önemi!
Haziran, temmuz ve ağustos ayları gibi en yüksek sıcaklıkların ve güneşin kurutan etkilerine karşılık olarak vücut derisi bir savunma oluşturur ve aşırı terler. Bu olay ise deride yağ oluşumunun süratlenmesine sebep verir. Fakat cilt temizliği doğru şekilde yapılmaz, cilt iyi nemlendirilmez ve doğru olmayan kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözenekleri kapanır ve sonraki turda yağ butonları oluşabilir. Bu sebeplerin önüne geçebilmek için uzman bir cilt temizliği gerekir hatta kesinlikle şarttır. Tertipli şekilde yapılacak cilt temizliği ve bakımı, derinin nem dengesinin korunmasına yardım edecektir.

Kozmetik ürünler seçerken mevsimsel koşullara dikkat edilmeli!
Profesyonel cilt bakımlarının yanı sıra kesinlikle cildin gündelik temizliği yapılmalı ve cilt nemlendirilmelidir. Yapılacak bu yöntemler, cildin mevsim geçişlerinden negatif yönde etkilenmesini engelleyecektir. Bununla beraber yaz aylarında kullanılacak olan nemlendirici kremlerin ve cilt temizleyicilerinin kış mevsiminde kullanılacak olan ürünlerle mutlaka aynı olmaması gerekli olduğu aklımızdan çıkmamalıdır. Bu nedenle kozmetik ürün alışverişlerinde cilt yapısı ve mevsim durumları mutlak olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu ürünlerin dermatolojik testlere tabi tutulmuş olmasına da önem verilmelidir.

Nemlendirici ürünler tercih edilmeli
Mevsim geçişleri esnasında en sık rastlanılan cilt sorunlarından bir diğeri ise sıcak-soğuk değişikliği nedeniyle ciltte ortaya çıkan çatlaklardır. Bu cilt çatlakları genelde yüz dolayında, burun kenarlarında yanak bölgesinde ve ellerde oluşur. Bu problemlerden korunabilmek için duş esnasında aşırı sıcak su kullanmamaya, bununla beraber ise cildi mutlaka nemlendirmeye itina gösterilmelidir. Banyo süresi 5-10 dakikayı aşmamalıdır. Cildi olumsuz şekilde etkileyebilecek esans ve alkol içerikli sabunları kullanmamalıyız. 5,5 PH seviyesine sahip olup olmadığına özen gösterilmelidir..

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.