KONYA’DAKİ KATLİAMA GÜMÇED ‘DEN TEPKİ - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

KONYA’DAKİ KATLİAMA GÜMÇED ‘DEN TEPKİ

Bandırma Düğün Salonu

KONYA’DAKİ KATLİAMA GÜMÇED ‘DEN TEPKİ
Son Güncelleme :

29 Kasım 2022 - 16:27

Konya Hayvan Barınağındaki köpeğin bir görevli tarafından sopayla vurularak katledildiği görüntüler tepkilere yol açtı.
Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şubesi Başkanı Gültekin Mutlu, hayvanlara yönelik şiddetin yeniden arttığı bu günlerde şiddetin ve ölümlerin önüne geçebilmek için her şeyden önce onların da bir canlan olduğunu unutmadan, onların yaşam alanlarına müdahale etmemeli, onlara kötü davranmamalı” ifadelerinde bulundu.
“Hayvanlara yönelik şiddeti ve ölümleri önlemede yasa yetersiz”
Mutlu “Ülkemizde de bu amaçla 14 Temmuz 2021’de çıkarılan 7332 sayılı “hayvan haklar yasasının” hayvanlara yönelik şiddeti ve ölümleri önlemede ne kadar yetersiz kaldığını Konya’da ve Mamak’ta yaşanan üzücü olaylarla bir kere daha gördük. Bu yasa çıkarılırken yıllarca hayvan haklarını savunan, bu uğurda mücadele eden, bu konuda raporlar hazırlayan hayvan severlerin ve onların derneklerinin görüşleri dikkate alınmamış deyim yerindeyse yine hayvanları korumayan hayvan hakları yasası çıkarılmıştır. Önceki yasaya 5199 sayılı yasaya göre hayvanlar bir eşya olarak görüldüğü için, hayvanlara eziyet edenlere ve onları öldürenlere kabahatler kanuna göre para cezası verilmekteydi. Hayvanlara yönelik şiddetin yeniden arttığı bu günlerde şiddetin ve ölümlerin önüne geçebilmek için her şeyden önce onların da bir canlan olduğunu unutmadan, onların yaşam alanlarına müdahale etmemeli, onlara kötü davranmamalı, eziyet ve işkence yapmamalı, öldürmemeli, yaşama haklarına saygı duymalıyız.
Yeni yasayla hayvanlar bir canlı olarak kabul edilmekte ve onlara kötü muamele ve işkence edenlere hapis cezası verilmektedir. Ancak yasayla hayvanlara eziyet edenlere ve öldürenlere verilecek cezalar yetersiz ve caydırıcı olmaktan uzaktır. Şöyle ki yasaya göre, bir evcil hayvanı kasten öldüren kişiye altı aydan dört yıla kadar hapis cezası verilmesi, yine hayvanlara eziyet ve işkence eden kişilere altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi, hayvanlara cinsel saldırıda bulunan ve tecavüz edenlere altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi, hayvanin dövüştürenlere üç aydan iki yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülmüştür. Görüldüğü gibi bu cezaların birinin üst sının dört yıl, diğer cezalanın üst sının ise üç yılla sınırlanmıştır. Hayvanlara eziyet edip onları öldürenlere üç yıl ceza verilse bile yasaya göre bunun yatanı yoktur. Ayrıca hükmün açıklamasını geriye bırakma, cezayı para cezasına çevirme gibi uygulamalar nedeniyle bu suçları işleyen kişi ve kişiler bir gün bile hapis yatmadan serbest kalacaklardır. Bunun yanında yasaya göre sokakta yaşayan bir hayvanın öldürülmesi durumunda “suçüstü yoksa hayvan severler veya onların dernekleri davacı olamayacaktır. Şikâyet etme hakkı Tarım il ve ilçe müdürlüklerine bırakılmıştır. Bu yasanın birçok maddesi yukarıda birkaçını belirttiğim gibi hayvanları korumanın ötesinde suçluyu korumayı yeğ tutmuştur.
Bütün barınaklara MOBESE kameraları konulmasını talep ediyoruz
Konya’da yaşanan bu olay karşısında yetkililer soruşturma başlatmış ve soruşturma sonucunda bunun “münferit” bir olay olduğunu söyleyerek hayvan severlerin tepkilerini yumuşatmaya çalışmışlardır. Ancak biz biliyoruz ki bu ve benzeri olaylar ülkemizin dört bir köşesinde her yerde yaşanmaktadır. Eğer yetkililer bu konuda doğru söylediklerine inanıyorlarsa en azından yasaya bir madde ekletmeli, bütün barınaklara MOBESE kameraları koyulmasını sağlamalıdırlar. Bu yapıldığında büyük ölçüde barınaklardaki olumsuz yaşam koşullarının, şiddetin, kötü muamelenin, gizli ve açık ölümlerin önüne geçilebilir. Yine siyasi iktidar ve yetkililer, sokak hayvanlarına karşı bazı kişiler, dernekler ve medya tarafından yürütülen linç kampanyalarını engellemelidirler.
Bunun yanında barınaklar hayvan severlerin ziyaretine kapıları açmalı, hayvan severler onların yaşamlarımı yerinde görmeli ve onları sahiplenmesi sağlanmalıdır. Yine barınaklardaki personel ihtiyacı acilen giderilmeli, barınaklarda gece bekçisi ve nöbetçi tekniker bulundurulmalıdır. Bunun yanında yasanın amir hükmü doğrultusunda barınaklarda “kedi” rehabilitasyonu da yapılmalıdır. Rehabilitasyonu yapılan kedi ve köpekler doğal yaşam alanlarına bırakılmalı, barınaklar cezaevine dönüştürülmemelidir.
Sokak hayvanlarını korumak ve yaşatmak bir insanlık görevidir
Bandırma Belediyesi Hayvan Bakım Evi de yeniden gözden geçirilmeli ve eksiklikleri de acilen giderilmelidir. Sadece barınaklardaki hayvanlar değil sokakta yaşayan hayvanlara ve onlara bakan gönüllülerle de iş birliğine gidilmeli ve onlara gereken destek verilmelidir. Buradan herkesi yeni bir ” hayvan haklar yasası” çıkarılana kadar sokak hayvanlarına sahip çıkmaya Unutmayalım. “Sokak hayvanlarını korumak ve yaşatmak bir insanlık görevidir. Unutmayalım ki bu dünya hepimizin” dedi.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.