Komşuda seçim tarih ve bütçesi kesinleşti - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Komşuda seçim tarih ve bütçesi kesinleşti

Bandırma Düğün Salonu

Komşuda seçim tarih ve bütçesi kesinleşti
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 21:51

Bulgaristan geçici Bakanlar Kurulu 2 Ekim 2022 Pazar günü yapılacak 48.Halk Meclisi seçimlerinin hazırlanması ve yapılması için 35 milyon avroluk bütçesini onayladı. Ayrıca Bulgaristan’daki seçim sandıklarında video gözetim yapılması için Merkez Seçim Kurulu karar verirse ve elektronik ortamda makineli oylama için gerekecek ek mali ve teknik donanım dikkate alındı ve seçim bütçesi iki katından fazla artmış oldu.

Bulgar prensi 1. Ferdinand’ın 1898 yılında kurmuş olduğu Bulgaristan Milli Ajansı BTA genel seçimler öncesi haberlerini ilk ağızdan yayınlamaya başladı. BTA ‘ya göre Merkez Seçim Komisyonu genel seçimlerden21 gün öncesi yurt dışı seçim sandıklarının hangi devletlerde ve yerlerini olacağını ilan edecek. Türkiye’de yerleşik seçmen soydaşlarda en az beş kişilik sandık komisyonu oluşturacak ve en az 120 seçmenin internet ortamından müracaatı sonrası o yerde sandık kurulup seçmen listesi hazırlanacak. Türkiye’de bir yerleşim yerinden yeter sayının altında seçmen müracaatı olursa bu liste en yakın kurulan seçim sandığının haziruncetveline ilave edilecek. Seçim günü seçmen listesinde adı olmasa dahi Bulgaristan vatandaşı olan seçmen en yakın sandık kuruluna başvurup matbu dilekçe ile 48 saatten az olmamak üzere Türkiye’de ise listeye eklenip oyunu kullanabilecek. Soydaşların kimlik belgelerin süresinin geçmemiş olması ve son iki gündür Bulgaristan dışında olduğunu pasaportu ile ispatlaması yeterli. Seçmen sayısı bini geçen seçim sandıklarında,genellikle konsolosluk ve elçiliklerde ayrıca elektrik oylama için makineler konuyor. Fakat yaşlı seçmenler başta olmak üzere elektronik ortamda oy verme tercih edilmiyor.  Yurtdışı seçim sandık numarası ve yerleri 10 Eylül 2022 ‘de kesinleşecek.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.