Kktc Cumhurbaşkanı Tatar Geçi̇tköy Barajını Ve Devlet Su İşleri̇ İdaresi̇ Arıtma Tesi̇si̇ni̇ Zi̇yaret Etti̇ - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Kktc Cumhurbaşkanı Tatar Geçi̇tköy Barajını Ve Devlet Su İşleri̇ İdaresi̇ Arıtma Tesi̇si̇ni̇ Zi̇yaret Etti̇

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR, DÜNYA SU GÜNÜ VESİLESİ İLE GEÇİTKÖY BARAJI’NI VE DEVLET SU İŞLERİ İDARESİ ARITMA TESİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

Bandırma Düğün Salonu

Kktc Cumhurbaşkanı Tatar Geçi̇tköy Barajını Ve Devlet Su İşleri̇ İdaresi̇ Arıtma Tesi̇si̇ni̇ Zi̇yaret Etti̇
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 17:10

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dünya Su Günü vesilesi ile Geçitköy Barajı’nı ve Devlet Su İşleri İdaresi Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Dünya Su Günü dolayısı ile Geçitköy Barajı’nı ve Devlet Su İşleri İdaresi Arıtma Tesisini ziyaretinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşlik etti. Ziyaret sebebiyle düzenlenen törende ilk konuşmayı yapan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 1993 senesinde BM’nin aldığı kararla 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak belirlendiğini hatırlattı. Dünya üstündeki su kaynaklarının % 97.5’inin tuzlu su olduğunu, % 2.5’linin ise tatlı su, % 90’nının kutuplarda ve yer altında olduğuna işaret eden Başçeri, bu yılki dünya su gününün en temel temasının “suyun değeri” olarak belirlendiğini söyledi.

“Niceleri göremedi ama bizim neslimiz gördü”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşmasında, çocukluğundan itibaren farklı kişilerle Türkiye’den su geldiğini hayal ettiklerini belirterek, “Niceleri göremedi ama bizim neslimiz gördü” dedi. Tatar, bu projede çok kişinin emeği ve katkısı olduğunu dile getirerek herkese ayrı ayrı en temelrak teşekkür etti. Tatar, projenin hayata geçebilmesi için Türkiye’de 3 köyün boşaltıldığını ancak iki ülke arasındaki köklü duygusal bağlar sebebiyle kimsenin gocunmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, 80 kilometre öteden deniz altından su taşımanın dünyada ilk defa gerçekleştirmiş olan asrın projesi olduğunu vurgulayarak, 2015 senesinden beri KKTC’ye Türkiye’den senede ortalama 75 000 000 metreküp su geldiğini belirtti. Bu projenin hayata geçirilmesine muhalefet edenlerin bile geçen sene yaşen temeln arızaya isyan ettiğini dile getiren Tatar, arızanın 6 geminin çalışmasıyla giderildiğini ve suyun 6 Ekim’de yeniden verildiğini hatırlattı. Tatar, Güzelyurt’ta hizmete girmesi için üstünde çalışılan tünellerin tamamlanmasının ardından bölgedeki tuzlu su sıkıntısının da sona ereceğini belirtti. Herhangi bir anlaşmaya varılması durumunda bu suyu Güney Kıbrıs’la paylaşmaya hazır olduklarını yineleyen Tatar, daha önce de dile getirdikleri bu öneriye bugüne dek bir yanıt almadıklarını da söyledi. Geçitköy Barajı’nda düzenlenen törenin ardından Tatar ve beraberindekiler, Devlet Su İşleri İdaresi Arıtma Tesisini ziyaret etti.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.