Kahvede stok endişesi: 'Kriz döneminde yüksek fiyatlarla piyasaya sürülecek'! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Kahvede stok endişesi: ‘Kriz döneminde yüksek fiyatlarla piyasaya sürülecek’!

Bandırma Düğün Salonu

Kahvede stok endişesi: ‘Kriz döneminde yüksek fiyatlarla piyasaya sürülecek’!
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 16:09

Brezilya’daki olumsuz iklim şartlarının kahve fiyatlarını yükseltmesi sebebiyle esnafın kahvede stok endişesi başladı. Esnaf milyonlarca ton ürünün stoklandığını ifade ederken, bayiler stoklamanın önüne geçebilmek için 500 kilo kahve isteyene 100 kilo kahve gönderiyor.
Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’daki yüz binlerce kahve bitkisi, iklim krizinin yol açtığı kuraklık ve don sebebiyle büyük zarar gördü.
İklim krizinin etkisiyle üretimi azalan ve pandemide tedariki zorlaşan kahvenin fiyatı gün geçtikçe artıyor. Gözünü kahveyle açanlar ilk sırada olmak üzere tüm kahve severler için zor günler kapıda.
Bir ton kahvenin fiyatı geçen yıl 30 000 lirayken bu yıl 60 000 lira. Fiyat artışının önüne geçilemiyor çünkü 1 kilo kahve, ağustos da 60 lirayken şu anda 90 lira oldu. 100 gramlık paketlerde satılan Türk kahvesi ise son bir yıl içinde 6 liradan 10 tl’ye yükseldi. Fiyatlar böyleyken 2022-2023 seneleri arasında kahve krizi öngörülüyor.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.