Japonya'da yaşlanma karşıtı aşı geliştirildi - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Japonya’da yaşlanma karşıtı aşı geliştirildi

Bandırma Düğün Salonu

Japonya’da yaşlanma karşıtı aşı geliştirildi
Son Güncelleme :

13 Aralık 2021 - 12:06

Japonya’da uzmanlar, ‘zombi hücreler’ olarak bilinen ve ölüm riskini artıran yaşlanan hücreler için aşı geliştirdi.
Japonya’da uzmanlar yaşlanma ile ortaya çıkan, pek çok hastalığa sebep olan ve ölüm riskini artıran zombi hücrelere karşı aşı geliştirmeyi başardı.

Juntendo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Toru Minamino liderliğindeki ekip, test sonuçları Nature Aging adlı dergide yayınlanan ve fareler üstünde denenen aşı sayesinde yaşlanan hücreler olarak da bilinen zombi hücrelerde azalma sağlandığını duyurdu.

Çalışma kapsamında geliştirdikleri aşıyı deney farelerine uygulayan ekip, damar sertliğine sebep olan zombi hücrelerin kümelendikleri bölgeler de azalma gösterdiğini doğruladı. Bulguların aşının etkinliğine işaret ettiğini belirten Minamino, “Aşının damar sertliği, şeker hastalığı ve yaşlanmanın neden olduğu diğer hastalıkları önlemede kullanılabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Sağlık sorunlarına neden oluyor

Yaşlanmayla beraber ortaya çıkan zombi hücreler, bölünmeyi durdursa da ölmeyi reddeden hücreler olarak bilinmekte. Zararlı kimyasallar salgılayarak yakındaki daha sağlıklı hücrelere zarar veren zombi hücreler, insan vücudunda biriktikçe şeker hastalığı, damar sertliği, kemik erimesi ve Alzheimer gibi hastalıklara neden oluyor. Bilim dünyası, zombi hücreleri ve dolaylı olarak neden olduğu sağlık problemlerini ortadan kaldırabilecek ilaçlar üstünde çalışmalarını devam ettiriyor.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.