İş Hayatına Yeni Atılacak Kişiler İçin 7 Öneri! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

23 Ekim 2021 - 08:59

İş Hayatına Yeni Atılacak Kişiler İçin 7 Öneri!

İş Hayatına Yeni Atılacak Kişiler İçin 7 Öneri!
Son Güncelleme :

08 Ekim 2021 - 11:51

65 kez okundu

1. Öğrenmeye İstekli Olmalısınız: İlk iş günlerinizde sizlerden kimse kusursuz olmanızı ve her şeyi bilmenizi beklememektedir. Bunun nedeni ise henüz yeni olmanız ve eksiksiz olarak ne yapmanız gerektiğini bilmemenizdir. Burada önemli olan şey, ilk günlerde sizde bulunan öğrenme isteği, heves ve merakla sorduğunuz sorulardır. Bunun yanında bir de notlar almanızdır. Eğer yeni bir işe başladığınız şirketin kendisine ait kılavuzları var ise bunları detaylı bir şekilde incelemeli ve sormak istediklerinizi belirlemelisiniz. Sormak arzu ettiğiniz soruları da ekip arkadaşınıza oryantasyon sürecinde sormalısınız. Öte yandan uygun bir zamanda sorulmayan soru cevap alamamaya yol açabilir. İş dünyasında yoğun olan ekip arkadaşınız sizlere o an geri dönüş sağlayamayabilir. Bir süre geçtikten sonra size bir geri dönüşte bulunmazsa tüm öğrenme merakınız ile yeniden sormalısınız.

2. İlk Altı Ay Ekstra Dikkat Gerektirir: İlk işiniz olduğu için daha fazla işin içerisine girmek isteyecek ve size daha fazla iş öğretilsin isteyeceksiniz. Bu bir hayli normal bir durumdur. Aynı zamanda doğal bir beklentidir ancak ekibin sizden beklentilerini de karşılamanız bir hayli mühim olacaktır. Ayrıca öğrenmek arzu ettiğiniz her şeyi zamanı geldiğinde uygun bir şekilde sormalı ve öğrenmeye çalışmalısınız. Unutmamalısınız ki ilk 6 ayınız öğrenme ile geçecektir. Bu süreçten sonra kendinizden emin adımlarla iyi işler çıkarmaya başlayabilirsiniz. Yeni olduğunuzdan değil sistem bunu gerektirdiği için bazı işleri çabucak yapmanız bazılarını ise yapmamanız gerekiyor. İlk günden yüksek risk içeren bir işin size verilmesini istemezsiniz. Zamanla sorumluluğunuz siz istemeseniz de sürekli bir biçimde artacaktır. Burada önemli olan öğrenme hevesini ve uygulama bölümündeki her süreci içinize sinerek gerçekleştirmektir. Öğrenme isteği ve uygulama bölümü sizin iç motiveniz ile doğru orantılı çalışmaktadır. Herkesin yoğun bir biçimde çalışmakta olduğu kurumda kimse size özel birebir iş anlatmayabilir. Bu sebeple sizin sorularınız ve merakınız, işi daha hızlı kavramanıza sebep olacaktır.

3. Gerçekleştirdiğiniz İşe ve Kendinize Güvenmelisiniz: İlk kez işe girmiş olabilir veya senelerce bir işte çalışmış olabilirsiniz. İki türlü de kendi konfor alanınızdan çıkıp değişik bir çalışma ortamına katılacaksınız. Bu yüzden yeni bir işe başlama stresinin olağan bir durum olduğunu dile getirmeliyiz. Ancak daha sağlıklı ve sürekli bir iş hayatı istiyorsanız bu stresin hem size hem de yaptığınız işe olan güveninizi etkilemesine izin vermemelisiniz.
Hiçbir iş yeri başarısız olacağını var iseydığı birini işe almaz. Bu yüzden kendinize güvenmemenizde hiçbir engel yoktur. Stresinizin kaynağı şirket bünyesinde alışık olmadığınız metotlar ya da sorumluluğunuz altındaki yeni işler olabilir. Bu tip durumlara da zamanla alışacaksınızdır. Bir çeşit sorun olarak gördüğünüz bu tip durumlar gerçekte üstesinden gelebileceğiniz durumlar olabilir. Burada önemli olan nokta, yalnızca öğrenmeye istekli olmanızdır. Aynı zamanda kendinize, yaptığınız işe ve çalışmakta olduğunız yeni şirkete alışmak için zaman tanımalısınız. Bir de kendinize güven duymalısınız.

4. Cesaret ile Uygulamaya Geçmelisiniz: İlk uygulamalarda her çalışan hata yapabilir. Bu yüzden sizde ilk uygulamalarda hata yaptığınızda kendinize kızmamalısınız. Bunun yerine aynı hatayı tekrardan yapmamak için hatanın sebebi araştırmalısınız. Yeniden denemekten ise kesinlikle vazgeçmemelisiniz. Ekibinizde yer alan herkezin sizin geçtiğiniz yollardan geçtiğini unutmamalısınız. Bu yüzden ekip sizin zamana ihtiyacınızın olduğunu bilmektedir. Öğrendiğiniz ilk iş sürecini uygulamaya koyulduğunuzda onay için sormaktan çekinmemelisiniz. Çünkü bunlar ilk basamaklardır. Bu yüzden daha deneyimli birinin gözünden yorum alarak ilerlemeniz öğrenme sürecinizi de hızlandıracaktır.

5. Sınırlarınızı Zorlayarak En İyisini Yapmaya Çalışın: Her zaman ne halde olursanız olun elinizden gelenin en iyisini yapmaya özen göstermelisiniz. Ofiste alışmanız için verilen küçük işleri dahi tüm konsantreniz ve özverinizle en iyi biçimde yapmalısınız. O an önemsiz gelen küçük işler bile zamanı geldiğinde size önemli katkılarda bulunacaktır. Bu yüzden hiçbir işi önemsiz ve değersiz görmemelisiniz. Ayrıca zaman ilerledikçe bu tür işleri gözünüz kapalı yapmaya başlayacağınızı da unutmamalısınız.

6. İlk İzlenim Çok Önemlidir: İlk iş gününüzde çalışma arkadaşlarınızla tanışıp, işleri daha yakından tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Bu yüzden ilk izlenimin ne denli önemli olduğunu unutmayın.
Temiz ve düzenli bir biçimde giyinmek, tanıştığınız insanlara karşı güler yüzlü olmak ve kibar tavırlar sergilemek bir hayli önemli davranışlardır. İletişim esnasında kelimelerin gücünü de unutmamak gerek. Bunun yanında sözsüz iletişimin de bir hayli önemli olduğunu bir kenara not almalısınız. Eğer dilerseniz sözsüz iletişim hakkında okuma yapabilir ve iletişim kabiliyetinizi daha da kuvvetli hale getirebilirsiniz. Var olan bir ortama yeni girmiş bulunmaktasınız. Bu yüzden iş arkadaşlarınızın da sizi tanımak istemesi gayet normal bir durumdur. Onların size sordukları sorulara soğukkanlılıkla cevap vermeniz iyi bir başlangıç yapmanıza yardım edebilir.

7. Yardım Almalı ve Yardım Etmelisiniz: İşlerin aksadığı durumlarda ya da proje oluşturma sürecinde etkili olmadığınız bir konu da ekip arkadaşlarınızdan yardım almanız sizin açınızdan iyi olabilir. En başta bunun bir güçsüzlük göstergesi olmadığını kabul etmeniz gerekiyor. Aslında burda önemli olan çalıştığınız firma adına gerçekleştirdiğiniz hizmetlerdir. Bu yüzden yardım ihtiyacınız olduğu zamanlarda yardım almaktan çekinmemelisiniz. Tabii ki de yardım almak, yardım etmek kadar normal bir durumdur. Arkadaşlarınızın size ihtiyacı olduğunda iş planınızda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra destek sağlamalısınız. Kısacası yardımsever olmalısınız.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: