İNGİLTERE’DE DÜN YAŞANAN MÜLTECİ SINIRDIŞI SORUNUNA PRENSİN KATKISI VE İKTİDARIN YAKLAŞIMI - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

İNGİLTERE’DE DÜN YAŞANAN MÜLTECİ SINIRDIŞI SORUNUNA PRENSİN KATKISI VE İKTİDARIN YAKLAŞIMI

Bandırma Düğün Salonu

İNGİLTERE’DE DÜN YAŞANAN MÜLTECİ SINIRDIŞI SORUNUNA PRENSİN KATKISI VE İKTİDARIN YAKLAŞIMI
Son Güncelleme :

13 Haziran 2022 - 11:09

Londra’nın güneyindeki Peckham’da bir yabancının göçmenlik suçları iddiasıyla tutuklanması ve Ruanda’ya sınır dışı edilmesine karar verilmişti. İngiliz hükümeti geçen yıl sığınmacıların Ruanda’ya kabul edilmesi karışığı 72 milyon dolar (58 milyon İngiliz Paundu) vermiş ve bu kararını uygulamaya koymak istemesine birçok yerli ve yabancı kuruluş ve hatta UNHCR (Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği) ‘nin müdahaleleri ile karşılaşmakta iken bu defa Galler Prensi Charles hükümetin kararını “korkunç” olarak tanımladı.

Geçen hafta İngiliz muhafazakâr hükümetinin başbakanları Boris Johnson’ın covid yasaklarına karşılık resmi konutundaki parti düzenlemesinin ortaya çıkması ve başbakanın doğru söylemediği anlaşılınca muhafazakarlar milletvekilleri parlamentodaki oylamaya gitmiş %41 oranında güvensizlik oyu çıkmıştı. Bu defa Prens Charles Philip hükümetin mülteci kararına “korkunç” açıklamasına başbakan sessiz kalması sonucu üst düzey Muhafazakârlar çok sert açıklamalarla hükümet kararının haklılığını açıklamaya başladılar.

Bu arada, dün (11 Haziran 2022) Londra’da polisin aracındaki tutukluya protestocular engel olmuş ve saatlerce aracın gitmesi engellenmesi sonucunda tutuklu serbest kalmıştı. Saat 13.30’daki bu olay sonrası hükümet göçmenlik memurlarını engelleyen protestocuların hakkında rapor istemiş ve olay yerindeki çekilen sosyal medya görüntülerinde aracın önünde yerde oturan kalabalığı gösterirken, halkın “bırak gitsin” diye bağırdığı görüldü.

Metropolitan Polis sözcüsü, “Bir adam göçmenlik suçları nedeniyle Sınır Gücü memurları tarafından tutuklandı” dedi. Polis, adamın kefaletle serbest bırakıldığını da doğruladı.

The Sunday Telegraph gazetesi haberine üst düzey Muhafazakârlar, Galler Prensi’nin planı “korkunç” olarak nitelendirdiği bildirildikten sonra, hükümetin Ruanda politikasının “yapılacak doğru şey” olduğunda ısrar ettiler.

Hazine Bakanı Simon Clarke, bakanların tehlikeli, yasadışı Fransa ile Britanya arasındaki kanal geçişleriyle mücadele etmek için “her şeyi denediğini” söyledi ve ekledi: “İnsanlar bunu kabul etmemiz gerektiğini söylemedikçe, yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var.”

Bir önde gelen muhafazakâr ise daha sert bir açıklama ile “Charles’ın uyanması gerekiyor çünkü dikkatli olmazsa monarşiyi zora sokacak. Gerçek şu ki, o temelde şu anda veliaht prens, varisi belli oluyor. Burası onun yeri değil.”

Protestocuların müdahaleler, Clarence House’un (Prensin başkentdeki resmi ikameti) Prens Charles’ın Hükümetin göçmenleri Ruanda’ya sınır dışı etme planı hakkındaki sözlerinin açıklanmasının ardından “siyasi olarak tarafsız” kalması konusunda ısrar etmesinin ardından geldi.

Göçmenleri Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun, kampanyacıların Yüksek Mahkeme hükümet planlarının yasal olduğuna karar verene sınır dışı uygulamasının durmasını isteyen bir ihtiyati tedbirde başarısız olmasının ardından Salı günü kalkması planlanıyor.

Muhafazakar Milletvekili Natalie Elphicke şunları söyledi:Kanal geçişleri, tehlikeli suç çetelerinin elinde hayatları riske atıyor. Bu geçişlerin üstesinden gelmek ve onları sona erdirmek için yapılacak şefkatli, sağduyulu ve doğru şeydir.”

UNHCR’nin yasal işleme müdahalesine yanıt veren hükümet fonlarından sorumlu bir hükümet kaynağı, şunları söyledi: “Geçen yıl onlara 58 milyon £ verdik. Bu çok para ve bunu bize dava açmak, bu yasal engelleme işlemlerine  taraf olmak için kullanıyorlar. Sürekli olarak olaylara yeni çözümler istiyorlar, Sonra birileri yeni bir çözüm sunuyor ve hayır diyorlar, aslında öyle değil.BM’nin her yerden ortaya çıkması ve yükümlülüklerimizi ihlal ettiğimize karar vermesi oldukça tuhaf”

 

Eski Muhafazakar lider Sir Iain Duncan Smith, “Bu onların kanlı işlerinden biri değil. Bu, saha dışındaki sığınmacılarla uğraşmamızla ilgili. “Avustralya bunu birçok kez yaptı. Danimarkalılar bunun hakkında konuştular. UNHCR’nin Birleşik Krallığın  yükümlülüklerimizi ihlal ettiğimiz olduğu gerekçesiyle karar vermesi oldukça tuhaftır. Biz değiliz. “İnsanlar Kanal’ı geçmeye çalışırken ölürken yükümlülükleri kimin ihlal ettiğini kendilerine sormalılar.”

Danielle Sheridan ve Edward Malnick’in haberine göre Muhafazakarlar, Charles’ın eleştirilerinin ardından Ruanda planını savunuyor

 

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.