Gözler cuma gününe çevrildi: En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? İşte ek zamlı tablo - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Gözler cuma gününe çevrildi: En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? İşte ek zamlı tablo

Bandırma Düğün Salonu

Gözler cuma gününe çevrildi: En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? İşte ek zamlı tablo
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2022 - 12:16

Milyonlarca vatandaş Temmuz ayında yapılacak olan ek zam açıklamasına kilitlendi. Memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zam için oran merak edilirken, Nisan ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte emekli maaşları için yüzde 31,71, memur maaşları için ise yüzde 31,2’lik zam kesinleşti.

Ekonomi gündeminin en önemli konusu olan ek zamda gözler Cuma günü TÜİK’in açıklayacağı Mayıs ayı enflasyon rakamlarına çevrilirken, Haziran ayı enflasyon beklentisi anketi de Merkez Bankası tarafından duyuruldu.

Türkiye’de emekli zammı Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları, Ocak ayında bir geçmiş dönemdeki Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, Temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor.

Memur ve memur emeklileri ise; her yıl 2 kez önceki aldığı toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon farkı ile beraber yeni toplu sözleşme zammı alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), TÜFE endeksinin Nisan ayı ile birlikte 904,79’a yükseldiğini açıkladı. Bu durumda 4 aylık enflasyon oranını yüzde 31,71 olarak göze çarptı. Bu rakam 4 aylık emekli zammı olarak netleşti. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı için enflasyon oranının direkt belirleyici olması sebebiyle, 4 aylık enflasyon oranı ile şimdiden 31,71 zam oranı kesinleşti.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.