Göz Sağlığı ve Artış Gösteren Gözlük Fiyatları - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Göz Sağlığı ve Artış Gösteren Gözlük Fiyatları

Bandırma Düğün Salonu

Göz Sağlığı ve Artış Gösteren Gözlük Fiyatları
Son Güncelleme :

02 Ekim 2022 - 13:22

Bandırma esnaflarından Sinan Kılıç, Göz sağlığı, gözlük kullanımı ve enflasyona bağlı olarak değişim gösteren fiyatlar hakkında Bandırma.com’a konuştu. 45 yıllık baba mesleğini devam ettiren Mehmed Sinan Kılıç tam 26 yıldır bu işi kendine meslek edinmiş durumda. Zaman zaman İtayla, Milano’da gerçekleştirilen fuarlara katılarak eğitim alıyor. Mehmed Sinan Kılıç ile yaptığımız konuşmada bir çok konuyu sizler için ele aldık.

 

Sinan Kılıç, “gözlük almak için gelen müşteriler ilk önce fiyatlarla ilgilenmek yerine işçiliğe önem vermelidir, neticede bize gözlerini emanet ediyorlar. Uzak, orta ve yakın mesafe, çok odaklı  astigmat camlarda aksları ve odakları ayarlamak çok mühim bu konuda gözlükçünün tecrübesi çok önemlidir. Müşteri cam ve çerçeve seçimi yaparken gözlükçüye kesinlikle son derece güvenmelidir. Bunlara ek olarak çok da ucuz ve kalitesiz gözlük tercih edilmesi katarak yada gözde kanlanma gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak gözlük ve lens birer medikal alettir. Seçerken çok dikkatli olunmalıdır.” dedi.

 

Gözlük kullanımını alışkanlık haline getirmenin önemi hakkında da, “Göz sağlığımızın önemi için gözlük kullanımını alışkanlık haline getirmek önemlidir. Aksi halde gözlük kullanımı bir alışkanlık haline gelmezse, gözler direk olarak beyinle bağlantılı olduğu için Okspital bölgeye daha da fazla zarar gelebilir. Fakat şunu da bilmekte fayda vardır, gözlük asla bir ilaç gibi sizi tedavi edemez. Gözlük bir medikal alettir. Gözlüğü bir işitme cihazı yada protez bacak olarak düşünebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

 

Özellikle yaptığımız en büyük hatalardan birisi de elektronik cihazları kullanırken gözlük  takmamak. Bu konu hakkında da “eğer gün içinde vaktinizi büyük bir bölümünü elektronik cihazlar ile temas halinde geçiriyorsanız kesinlikle Antirefle  ve Ultra Viole kaplamaya sahip camlar kullanmalısınız.” dedi.

 

Optisyen Sinan Kılıç’a Gözlük ücretleri ve SGK’nın maddi olarak ne kadar katkı sağladığını da sorduk, “Gözlük fiyatları enflasyona bağlı olarak geçen seneye göre yaklaşık olarak %30 civarında bir zam geldi. Fakat bu fiyatlara rağmen müşterilerimizi mağdur etmemeye son derece özen gösteriyoruz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu her 3 yılda bir çalışanlarda cam ve çerçeve için toplamda 50TL, emeklilerde ise 60Tl kadar bir ücret ile gözlük başı olacak şekilde katkıda bulunuyor.

 

Aykan Ayerdem

 

 

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.