Gönen'de "Ulusal İğne Oyası Çalıştayı" başladı - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Gönen’de “Ulusal İğne Oyası Çalıştayı” başladı

Bandırma Düğün Salonu

Gönen’de “Ulusal İğne Oyası Çalıştayı” başladı
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2022 - 19:03

Balıkesir’in Gönen ilçesinde ilk kez düzenlenen Ulusal İğne Oyası Çalıştayı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Ömer Seyfettin Kültür Merkezi’ndeki etkinliğin açılışında, çalıştayın Gönen için çok önemli olduğunu söyledi.

Yurt, Gönen denilince akla ilk gelen özelliklerden birinin iğne oyası olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bu açıdan bakıldığında bir tanınmışlık var ama neticede bu işi geleneksel olarak yapan kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe azalmakta. İlçemizin için bir değer olan iğne oyasının yaşatılması ve gelecek nesillere daha farklı bir şekilde aktarılması amacıyla yol haritası çıkarılmasıyla, daha yeni ve çeşitli ürünlerin üretileceğine hem ülkemiz de hem de yurtdışında bu işin tanıtımının yapılacağına, üreten kadınlarımızın bu işten gelir elde edeceğine ve ilçe ekonomisine katkısının sürdürüleceğine inanıyoruz. Bu açıdan bakıldığında çalıştay oldukça faydalı sonuçlar doğuracaktır. ”

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz ise çalıştayın, kadınların ekonomik hayata katılımını artırıp ekonomik bağımsızlıklarını sağlayacak fırsatları sunacağına, emeklerinin, ürettiklerinin maddi kazanca dönmesi için girişimcilik faaliyetlerine oldukça katkı sağlayacağına inandığını bildirdi.

Palaz, “Bizler, kadınlarımızın yaşamın her alanında hiçbir ayrımcılık ve eşitsizlik yaşamaması adına bu tarz sosyal sorumluluk ve önem arz eden bütün projelerde tam desteğimizle var olacağız.” dedi.

İki gün sürecek çalıştayda, Beykent Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Duygu Atalay Onur ve Dr. Gülay Selvi Hanişoğlu ile televizyon programı yapımcısı Feraye Tanyolaç tarafından görsel sanatlar konularında eğitim verilecek. Ayrıca, Ulusal Dantel Yarışması’na ülke genelinde katılan yarışmacılardan dereceye girenler ödüllendirilecek.

Açılışa, Gönen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hüsniye Tanrıverdi ile çok sayıda kadın girişimci katıldı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.