​​​​​​​GÖNEN'DE İŞİTME ENGELLİ VATANDAŞ MAKETLERİYLE GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

GÖNEN’DE İŞİTME ENGELLİ VATANDAŞ MAKETLERİYLE GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR!

Bandırma Düğün Salonu

GÖNEN’DE İŞİTME ENGELLİ VATANDAŞ MAKETLERİYLE GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR!
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2021 - 18:32

Balıkesir’in Gönen ilçesinde yaşayan işitme engelli vatandaş yaptığı maketlerle geçmişi geleceğe taşıyor.
25 haneli kırsal Koçbayır Mahallesinde ikamet eden Yunus Gümrük (55), küçük yaşta geçirdiği ağır bir ateşli hastalık sonrası işitme yetisini kaybetti. İlkokulu bitirdikten sonra Gönen ilçe merkezinde özel bir kauçuk fabrikasına girerek emekli olan ve daha sonra ağabeyi ile birlikte doğduğu kırsal Koçbayır Mahallesine yerleşen Yunus Gümrük, emekli olduktan sonra evinin altını atölye haline getirdi ve ulaşım araçları, tarım aletleri başta olmak üzere çeşitli maketleri yapmaya başladı. İşitemediğinden dolayı konuşmakta da zorlanan Yunus Gümrük, dudak okuma suretiyle kendisine sorulan soruları cevaplayabiliyor.
Evinin bahçesine yaptırdığı “Yunus’un köşkü” levhası ile misafirlerini karşılayan Gümrük, evinin bahçesindeki oturma takımları ile motosikletin arkasındaki römorku da kendi el emeği ile yaptığını söyledi. Yunus Gümrük, “İki yıldan bu yana çok sayıda maket yaptım, hepsini kendim çam ağacından yapıyorum, boyuyorum. Komşular isterse onlara da yapıyorum. Evimin bahçesini tamamen benim yaptığım değişik eserlerle donattım. Bunları yaparken çok mutlu oluyorum, vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum. Yapmaya devam edeceğim” dedi.
55 yaşındaki Yunus Gümrük’ün maket sergisini bugüne kadar çok sayıda kişi ziyaret etmiş, Boğaz köprüsünden, su değirmeninden, karasabana, trenden, deniz araçlarına kadar onlarca maketi özenle yaparak, sergiliyor. Gümrük, evdeki ve çevresinde bulduğu âtıl malzemelerin hepsini değerlendirerek, bahçe düzenlemesi ve maket yapımında kullandığını söylerken, hiç kimseden de yaptığı el işleri için para talebinin olmadığını ve tamamen amatörce çalıştığını sözlerine ekledi.

 

AW368893 01

AW368893 02

AW368893 03

AW368893 04

AW368893 06

AW368893 07

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.