​​​​​​​GELECEK PARTİSİ BANDIRMA’NIN ERİKLİ VE ÖMERLİ MAHALLELERİNDEKİ ÜRETİCİLERLE BULUŞTU! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

GELECEK PARTİSİ BANDIRMA’NIN ERİKLİ VE ÖMERLİ MAHALLELERİNDEKİ ÜRETİCİLERLE BULUŞTU!

Bandırma Düğün Salonu

GELECEK PARTİSİ BANDIRMA’NIN ERİKLİ VE ÖMERLİ MAHALLELERİNDEKİ ÜRETİCİLERLE BULUŞTU!
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2021 - 12:59

Gelecek Partisi Bandırma İlçe Başkanı Burhan DENİZ, Bandırma’nın Erikli ve Ömerli mahallesine ziyarette bulunarak mahalle muhtarları ve yerli üreticilerle bir araya geldi. Gelecek Partisi ilçe başkanı Burhan DENİZ’e parti yönetimindeki Gökhan DAĞLI, Aydın ÖZIŞIK, Sercan PANÇ, Ercan Baha ÇELİK, Burcu KANDIRAN ve Yeşim UYSAL’ın da eşlik ettiği ziyarette mahalle sakinleri yaşadığı sıkıntılarını dile getirdi.

8f56a8dc 823e 4cc9 9cdb 9cea95c6b035

“ZAMLARDAN EN BÜYÜK DARBEYİ ÜRETİCİ ALDI”

Bandırma Erikli Mahallesi Muhtarı Recep Şahin ve Ömerli Mahallesi Muhtarı Murat Karaca artan mazot, yem ve gübre fiyatlarının etkisiyle üreticilerin artan maliyetlerin altından kalkamadıklarını, tarımının da çıkmaza girdiğini belirtti. Türkiye’nin gelişiminin üreticiyi korumak ve desteklemekle mümkün olacağını ifade eden Gelecek Partisi Bandırma İlçe Başkanı Burhan DENİZ de üreticilerin sesinin duyulması için yanlarında olacağını belirtti.

“KÖY” KAVRAMINI GERİ İSTİYORUZ!

e6b54d86 f82b 44d1 a029 001cf99dff86

Zamlar yüzünden gittikçe zor hale gelen tarım ve çiftçiliğin yanı sıra, Büyükşehir Yasası ile birlikte köylerin mahalleye dönüştürülmesinden dolayı karşılaştıkları zorluklar da mahalle sakinlerini ve üreticilere mağduriyet yaşatıyor.

Türkiye’de 2012 yılında değiştirilen ve 30 Mart 2014 tarihinde uygulamaya geçirilen Büyükşehir Yasası’na göre köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle birlikte köy tüzel kişiliğinin ortak mallarının ve meralarının mülkiyeti bağlı oldukları belediyelere geçmiş oldu. Bazı belediyeler bu taşınmazları satarken, bazıları da yapılan imar değişikliği ile tarım alanlarını imara açtı. Bu mahallelerde yaşayan vatandaşlar, su faturalarını merkez mahalle kapsamında ödemek zorunda kaldı. Emlak vergisi muafiyeti kaldırılarak, çevre temizlik vergisi bu mahalleleri de kapsar hale getirildi.

‘BURADA HAYVANCILIK YAPILMAYACAK DA NEREDE YAPILACAK?’

Mahalleye dönüştürülen köylerde Büyükşehir Yasası geçerli hale gelince hayvan bakmak, ahır yapmak da zorlaştı. Yasaya göre, şikayet olması durumunda hayvancılık yapan mahalle sakinlerinin, hayvancılığı mahalle dışında yapmaları istenecek. Dolayısıyla, küçükbaş ve büyükbaş besicilikten profesyonel anlamda tavukçuluk yapan kümes işletmelerine kadar etki eden bu yasa yüzünden hayvancılıkla ilgili yatırım yapılamaz, mevcut yatırımlar da büyütülemez hale geldi.

2014 yılında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından “İlçe merkezi ve mahalle merkezlerine küçükbaş hayvanların girmesi ve barındırılması yasaklanmıştır. Bu sebeple herhangi bir mağduriyet ve olumsuzluk yaşanmaması için küçükbaş hayvanlarınızın barınacağı ağılları yerleşim yerinden uzak, imar sahası dışında bulunan alanlara yapmanız gerekmektedir” şeklinde alınan karar da Büyükşehir Yasasını destekler nitelikte.

fd98b838 e3e3 46b7 83ca bafef86331ee

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.