Esnemeye sebep olan şey ne? - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Esnemeye sebep olan şey ne?

Bandırma Düğün Salonu

Esnemeye sebep olan şey ne?
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 10:32

Esnemeyi düşünmek bile esnemeye neden olabilir. Bu hayvanlarda dahil herkesin yaptığı bir şeydir ve onu engellemeye çalışmayın çünkü esnediğinizde vücudunuzun buna ihtiyacı vardır. Bu vücudun en bulaşıcı ve kontrol edilemez eylemlerinden biridir.

İnsanların neden esnediğine dair teoriler var. Popüler bir teori, esnemenin vücuda oksijen alınmasında yardımcı olduğunu söylüyor. Ancak bu söylem çürütüldü.

Günde yaklaşık 20 kez çenemiz genişler, aldığımız derin nefesle birlikte ciğerlerimiz oksijenle dolar ve kulak zarımız gitar telleri gibi gerilir… Evet tüm bunlar biz esnerken gerçekleşiyor.

“Neden esniyoruz?” sorusu belki herkesin aklından geçen bir soru olmayabilir ancak incelemeye değer.

Esnemenin en yaygın nedenleri:

Sıkıldınız

Uyku koçu Bill Fish’e göre, esnemenizin birçok nedeni var ve bunları çoğu ne kadar uyuduğunuzla ilgili değil. Esnemeniz, başkalarına sıkıldığınıza dair bir sinyal gönderiyor. Temple Üniversite’nin yaptığı bir araştırmaya göre, dışarıdan bir uyarıcı olmadığında ya da yaptığımız aktivitenin uyarıcı etkisi azaldığında, kısacası sıkıldığımızda esnemeye başlıyoruz.

Yani temel olarak, beyniniz yorgun ve sıkılmış hissettiğinizde vücut onu tetikte tutmaya çalışıyor.

Başka birinin esnediğini gördünüz

Esnemenin bulaşıcı olduğunu herkes duymuştur. Yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Hatta bunu okurken bile esniyor olabilirsiniz.

Baylor Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre bu empati kurabiliyorsunuz demek.

Streslisiniz

Stres düzeyinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması, esnemeyi tetikleyen durumlardan bir tanesi. Esneme ile kaygı arasındaki ilişki üzerine çok fazla araştırma yapılmamış olsa da, birçok araştırmacı köpeklerin bile endişeli hissettiklerinde esnediğini belirtiyor.

Esnemeler genellikle beyni uyanık tutmanın bir yolu olarak gerçekleşir. Ancak stresli durumlarda da bu yaşanıyor.

Beyninizin soğumaya ihtiyacı var

Vücut sıcaklığıyla birlikte beynin sıcaklığının yükselmesi ve kandaki oksijen miktarının azalması da dikkat çekici bir sebep. Esnemek kan akışını artırdığı için beynin sıcaklığının düşmesine ve daha fazla oksijen alınmasına yardımcı oluyor.

Uyku bozukluğunuz olabilir

Özellikle boyun, yüz ve çene kaslarınızın incinmesine neden olacak kadar aşırı esniyorsanız, bu uyku bozukluğu veya başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Emin olmak için bir uzmana görünmeniz faydalı olacaktır.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.