Dünyanın 'İklim Karakutusu' inşa ediliyor - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Dünyanın ‘İklim Karakutusu’ inşa ediliyor

Bandırma Düğün Salonu

Dünyanın ‘İklim Karakutusu’ inşa ediliyor
Son Güncelleme :

08 Aralık 2021 - 9:52

Avustralya’da inşatı yapılacak, dünyanın ‘karakutusu’ olarak isimlendirilen yapının, iklime ve iklim kriziyle mücadeleye dair her gelişmeyi kaydedeceği belirtildi.

Avusturalya’nın Tazmanya eyaletinde planlanan kalın çelik duvarları, pil deposu ve güneş panellerine sahip olacak, ‘dünyanın karakutusu’ olarak anılan yapı, otobüs büyüklüğünde ve kolaylıkla zarar verilemez özellikte olacak.
CNN’in haberine göre gelecek nesillerin, insanlığın iklim krizine nasıl yol açtığı ve söz konusu krizle nasıl mücadele ettiğini görebilmesi amacı ile yapılacak karakutu, iklime dair yapılan yeni araştırmalar, haberler ve sosyal ağ paylaşımlarını arşivleyecek.

Karakutu, kara ve deniz sıcaklığının değişimleri, okyanus asitlenmesi, atmosferdeki sera gazı miktarı, insan nüfusu, enerji tüketimi, askeri harcamalar ve siyasi değişimler gibi bir çok gelişme dahil olmak üzere geçmişten, bugünden ve gelecekten iklimle ilgili tüm konuşmaları ve eserleri belgeleyecek.
İnşası önümüzdeki yıl tamamlanacak karakutunun; hard disklerin kasımda İskoçya’nın Glasgow kentindeki COP26 İklim Zirvesi’nden bu yana algoritma tabanlı bulguları ve konuşmaları kaydetmeye başladığı aktarıldı.
‘Yüzlerce veri seti, ölçüm ve etkileşim devamlı toplanacak’

Tazmanya Üniversitesi ve iletişim şirketi Clemenger BBDO’nun da aralarında yer aldığı projenin geliştiricilerince yapılan yazılı açıklamada, karakutunun iklim felaketine dair her adımı kaydedeceği belirtilirken “Gezegenimizin sağlığına ilişkin yüzlerce veri seti, ölçüm ve etkileşim devamlı toplanacak ve gelecek nesiller için güvenli bir biçimde saklanacaktır” ifadesi kullanıldı.

Karakutunun gelecek 30 ila 50 yıl için yeterli veri depolama kapasitesine sahip olduğunu tahmin eden geliştiricilerin, kutunun depolama kapasitesini daha da artırmaya çalıştıkları belirtildi.
Karakutu etkinleştirildiğinde, bünyesindeki iklim verileri kütüphanesine çevrim içi bir platform üzerinden erişilebilecek.
Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.