Donald Trump: NBA oyuncularının yaptığı protesto basketbolu mahvediyor - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

  Donald Trump: NBA oyuncularının yaptığı protesto basketbolu mahvediyor

  NBA’de yapılan boykotla ilgili konuşan Donald Trump, oyuncuların bu davranışının lige zarar verdiğini söyledi. Trump’a göre spor izleyen seyirci, müsabakalarda politika görmek istemiyor.

  Bandırma Düğün Salonu

  Donald Trump: NBA oyuncularının yaptığı protesto basketbolu mahvediyor
  Son Güncelleme :

  29 Ağustos 2020 - 22:10

  211 kez okundu

  Geçtiğimiz günlerde siyah ırka karşı yapılan şiddet ve sosyal adaletsizliğe karşı Milwaukee Bucks’ın ilk adımını attığı maç boykotu, NBA’de tüm lige yayılarak maçların ertelenmesine sebep oldu. Daha sonra tüm NBA oyuncuları, takım yöneticileriyle bir araya gelerek süreci nasıl devam ettireceklerine karar verdiler.

  Bu olaylara Amerika Başkanı Donald Trump yorum yapmadan geçmedi. 74 yaşındaki lider yapmış olduğu açıklamada, “NBA oyuncularının yapmış oldukları, basketbolu mahvediyor. Bu durum NBA için çok kötü. Benzer bir durum NFL’de de yaşanırsa aynı olumsuz etkiyi yaratacak” diyerek insanların spor müsabakalarını izlerken politika görmek istemediklerini vurguladı.

  Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde yaşanan bir polisin siyah erkek birey Jacob Blake’e yedi el ateş etmesinin ardından NBA oyuncuları çıkacakları playoff maçlarını boykot etmişlerdi. Oyuncuların takım yöneticileriyle bir araya gelmelerinin ardından maçları cumartesi gecesi devam edeceği açıklanırken, bunun karşılığında tüm ligin sosyal adalet konusunda daha aktif rol oynayacağı belirtilmişti.

  LEBRON JAMES PROTESTO SÜRECİNDE AKTİF BİR ROL ÜSTLENDİ

  Bunun neticesinde LeBron James’in önderliğinde kurulmuş olan küçük bir grup milyonlarca dolar harcayarak siyah fertlerin bu Kasım ayında yapılacak Joe Biden ile Donald Trump arasındaki seçimlerde oy kullanmasını sağlayacak. Ayrıca NBA takımlarının salonları açılarak salgından etkilenen bölgeler de problemsiz şekilde oy kullanımı sağlanacak.

  Bunun beraberinde NBA sosyal adaletsizlik alanın daha aktif rol oynayacak. James önceden 2016’da Demokratlar’ın adayı Hillary Clinton’ın seçim sürecinde aktif rol oynamıştı. Ünlü oyuncu aynı şekilde bu seçimde de Biden’ın ekibinde aktif rol oynuyor.

  Demokrat analist Karen Finney süreçte LeBron James’in çok büyük bir etki yarattığını belirterek, “James siyah toplum arasında güven duyulan bir yere sahip. Kendisine ciddi bir saygı duyuluyor ve önemli işler yapıyor” dedi.

  Diğer yandan Donald Trump’ın spor dünyasındaki protestolara karşı bu çıkışı bir ilk değil. Trump 2016 yılında Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick’in başlatmış olduğu ulusal marş sırasında diz çökme protestosunu sert bir biçimde eleştirmişti. Hatta yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Kaepernick, NFL çapında hiçbir takımdan kontrat bulamayarak lig dışına itilmişti.

  Derleyen: Turan Bakülü


  FİKSTÜR - Maç Yok

  Tümünü Gör

  YORUM YAP

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.