DEREKÖY SINIR KAPISI YÜK TAŞIMACILIĞINA AÇILIYOR - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

DEREKÖY SINIR KAPISI YÜK TAŞIMACILIĞINA AÇILIYOR

Bandırma Düğün Salonu

DEREKÖY SINIR KAPISI YÜK TAŞIMACILIĞINA AÇILIYOR
Son Güncelleme :

20 Haziran 2022 - 12:32

4 Temmuz’dan itibaren Türkiye ile Bulgaristan arasında üç sınır kapısından en doğudaki Dereköy – Malko Tırnovo sınır kapısı yük taşımacılığına açılacağını Kırklareli valisi Birol Ekici’nin ilan etti.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki Kapıkule ve Hamzebeyli sınır kapılarındaki aşırı yoğunluk Dereköy sınır kapısının yük taşımacılığa açılması ile araç trafiğini de hafifletecek. Bilindiği gibi Avrupa’nın en yoğun ve en büyük kara sınır kapısı Kapıkule – Kapitan Andreevo sınır kapısıdır. Geçen yıl diğer Bulgaristan sınırında olan Hamzebeyli – Lesova kapısı Türkiye tarafının genişletilerek tekrar düzenlenmiş ve tamamen yenilenmişti. Böylece özellikle Romanya, Moldova ve Ukrayna’ya yük taşımacılığın da Hamzebeyli kara sınır kapısına yönelmiştir. Türkiye tarafından Dereköy kara sınır kapısında yolcu otobüsü ve tır taşımacığına uygun hale getirmişti.

Kırklareli valisi Birol Ekici, Türk ve yabancı şirketlerin yük araçlarının Malko Tırnovo-Dereköy sınır kapısını kullanmaları yönünde çağrıda bulunurken şu sözlere yer verdi: “ Türkiye ihracatını katlamayı amaçlıyor. Bu yıl rekor kırıyoruz. Ülkemizin gelişmesi için katkıda bulunmak ve ihracatı artırmak için tüm gücümüzle çalışacağız.”

Ukrayna savaşı önceki Türkiye ile Bulgaristan arasında dördüncü sınır kapısının en doğuda sahilde açılması çalışmaları vardı. Bu İğneada sınır kapısı ayni zamanda doğal gaz boru hattına da sınır teşkil edecekti. Doğu Avrupa’da olumsuz gelişmeler Donbass iç savaşı2014 Kırım Krizi sonrası Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve en son 24 Şubat 2022 günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş İğneada sınır kapısı için her şey hazır iken ertelenmiş durumda.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.