Depremin vurduğu Elazığ'da 17 bin 593 konut hızla yükseliyor - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Depremin vurduğu Elazığ’da 17 bin 593 konut hızla yükseliyor

Elazığ’da 24 Ocak’ta yaşanan deprem sonrası ağır hasar gören binaların yıkımı devam ederken, depremzedeler için planlaması tamamlanan 17 bin 593 konutun inşası hızla devam ediyor.

Bandırma Düğün Salonu

Depremin vurduğu Elazığ’da 17 bin 593 konut hızla yükseliyor
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 22:16

145 kez okundu

Merkezi Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tamamlanan hasar tespit çalışmalarının ardından, konut ve iş yerlerinden oluşan 21 000 543 ağır hasarlı yapının yıkım çalışmaları sürüyor.

Kent merkezinde ağır hasarlı binaların yer aldığı 280 bin metrekarelik alanın 200 000 metrekaresindeki yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı. Planlaması yapılan 19 000 843 konuttan inşasına başlanan 17 000 593’ü hızla yükseliyor.

depremin vurdugu elazigda 17 bin 593 konut hizla yukseliyor 0

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AA muhabirine, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde yer alan ülkenin, 24 Ocak’ta meydana gelen afetle bir kez daha deprem gerçeğiyle yüzleştiğini söyledi.

Her türlü afete karşı mukavemetli binalar yapılıyor

Depremde daha çok eski yapıların ve konutların etkilendiğini belirten Yırık, risk oluşturan eski yapı stokunun yenilenmesinin devletin son senelerde hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projelerinin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu aktardı.

Kentte hasar tespit çalışmalarının ardından yıkımına karar verilen ağır hasarlı 21 000 543 konut ve iş yerinin bulunduğu 280 bin metrekarelik alanın 200 000 metrekaresindeki yıkım çalışmalarının tamamlandığını anlatan Yırık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi ve AFAD Başkanlığının yapmış olduğu çalışmalarda yıkılan konutların yerine yenisini yapabilmek için yoğun biçimde çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Planlaması yapılan 19 000 843 konuttan 17 000 593’ün inşaat çalışmasının yoğun biçimde devam ettiği bilgisini veren Yırık, yıl sonuna kadar bunların hepsinin bitmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Vali Yırık, şunları ifade etti:

“Depremde yıkılan veya hasar gören konutlar eski yapı usullerine göre yapılmış, çok dayanıklı ve kentsel durumları iyi olmayan konutlardı. Bugün yapılan konutlar yeni teknolojilerle inşa edilen, deprem genelgesine uygun ve her çeşit afete karşı mukavemetli yapılar olacak. Isı ve ses yalıtımıyla, asansör ve benzeri diğer donatılarıyla, çevre düzenlemesiyle daha modern konutlar olacak.”

Dilek apartmanının bulunduğu alandaki konutların % 95’i tamamlandı

Yıkımın yaşandığı Sürsürü ve Mustafapaşa mahalleleri ilk sırada olmak üzere Karşıyaka, Abdullahpaşa, Çatalçeşme, Bizmişen, Zafran mahalleleri ve Sivrice ilçe merkezinde yapımına başlanan deprem konutları ile yapılacak yeni konutlar için hafriyat çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurgulayan Yırık, Bizmişen’de 39 bloktan oluşan 781 konutun inşaat çalışmalarının % 80 seviyesine ulaştığını, Sürsürü’deki deprem konutlarının ise tamamlanma noktasına geldiğini söyledi.

Vali Yırık, Sürsürü Mahallesi’ndeki Dilek apartmanının bulunduğu yerde 14 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TOKİ ve AFAD’ın yoğun çalışmaları sonucunda burada bulunan 179 konutumuz % 95 oranında bitme noktasına gelmiş durumda. Son derece modern ve her çeşit afete mukavemetli çağdaş konutlarda vatandaşlarımız hayatlarını sürdürecekler inşallah. Depremin yaşanmasıyla beraber Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve tensipleri ile İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Sağlık Bakanımız, AFAD Başkanımız, hepsi deprem anından itibaren ilimizde yoğun çalışma içine girdiler. Vatandaşlarımızın bu sıkıntılı anında hep yanında oldular. Devletimiz halkımızın mağduriyetini gidermek için her çeşit olanağı seferber etti.”

“Elazığ daha çağdaş bir yüze kavuşacak”

Depremin yaralarını sarmak ve vatandaşların her çeşit sıkıntılarını daha hızlı tespit edip gidermek amacı ile “Depremzedelerin Hizmetindeyiz Ofisi”ni kurarak Belediye, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile alakalı hizmetleri bir çatı altında topladıklarına dikkat çeken Yırık, Elazığ’ın sürdürülen çalışmalar ve kentsel dönüşüm projeleri ile daha çağdaş bir yüze kavuşacağının altını çizdi.

Vali Yırık, depremde kamu yapılarının da zarar gördüğüne işaret ederek, “Bunların başında gerek okullar gerekse camilerimiz belli ölçüde hasar aldı. Bu hasarın giderilmesi için başta hayırseverlerimiz olmak üzere özellikle okul yapımı noktasında bir çalışma başlattılar. Birçoğunun sözleşmesi yapıldı. Hayırsever vatandaşlarımız söz vermiş oldukları okulları yapabilmek için harekete geçti. Diyanet İşleri Başkanlığımız da hasarlı camilerimizi yapabilmek için çalışma yürütüyor.” diye konuştu.

Kırsal mahalle ve köylerde de yıkılan binalar olduğunu anımsatan Yırık, 18 köyde 265 konutun da yapım çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.386.27 % 0,23
DOLAR 16.1284 % 1,27
EURO 17.2986 % 1,54
BITCOIN 29.352.14 % 0,13
ÇEYREK ALTIN 1.578.27 % 1,74
GRAM ALTIN 970.50 % 1,27