Damar Sertliği En Ölümcül Hastalıklar Arasında! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

Damar Sertliği En Ölümcül Hastalıklar Arasında!

Damar Sertliği En Ölümcül Hastalıklar Arasında!
Son Güncelleme :

22 Ekim 2021 - 9:19

128 kez okundu

Toplumların gelişmesi ve endüstrileşmesi ile kronik hastalıkların görülme sıklığı arttı. Bu hastalıkların başında kalp-damar hastalıkları ve kanserler geliyor. Özellikle yaşla birlikte görülme sıklığı artan şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliği gibi nedenler ilk sırada olmak üzere damar sertliğini artıran bir çok farklı faktör var. Üstelik damar sertliği ölüme kadar gidebilen ciddi bir hastalık. Peki damar sertliğini artıran faktörler nelerdir? Damar sertliği nelere yol açar?

20. Yüzyıl’ın başlarında en önemli ölüm nedeni enfeksiyon hastalıkları iken şu an için kalp-damar hastalıkları ve kanserler başı çekiyor.
Tıpta ateroskleroz adıyla geçen damar sertliğini artıran risk faktörleri içinde en önemli olanlarının başında sigara ve alkol tüketimi var. Ardından şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, beslenme bozuklukları, şişmanlık (obezite) ve hareketsiz yaşam biçimi geliyor. Gelin, bu risk faktörlerini ayrı ayrı inceleyelim.

SİGARA TÜKETİMİ
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muharrem Arslandağ, sigaranın damar hücrelerini direk şekilde etkileyerek hücrelerin ölümüne ve dökülmesine neden olduğunu, ayrıca damarın büzüşmesine yol açarak kan akımını direk şekilde azalttığını belirtiyor.

ALKOL TÜKETİMİ
Alkol tüketimi hem beslenme bozukluğu ile beraber etki ediyor hem de direk şekilde damar hücresini bozuyor. Alkol tüketimi ile kan vitamin B düzeyi azalıyor ve damart sertliği hızlanıyor.

YÜKSEK KOLESTEROL
Kolesterol direk şekilde damarda birikerek damar çapını daraltıyor. Dengesiz beslenme ve kilogram fazlalığı da kan kolesterolünü ve kan basıncını yükseltmeye neden oluyor.

DİYABET
Şeker hastalığı tüm vücut damarlarında sistemik bir bozukluk yaratıyor ve hücrelerin erken ölmesine, kolesterolün hızla damar duvarına nüfuz etmesine, damarların yeteri kadar genişlemesine sebep olan koruyucu mekanizmaları bozarak da kan basıncının yükselmesine yol açıyor. Bu da damar sertliği gelişimini hızlandırıyor.
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muharrem Arslandağ, çocukluk yaşlarından itibaren genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde bu risk faktörleri yardımı ile damar sertliği oluşum sürecinin başladığını belirtiyor. Özellikle beslenme bozukluğu; abartılı beyaz un, yaş ve şeker tüketimi ve hareketsizlik ile damar iç duvarını saran hücrelerimizde sıkıntılar gelişiyor.

DAMARLARIN GÖREVİ NEDİR?
Damarlar daha sağlıklı oldukları sürece kanı ve oksijeni dokularımıza taşımakla görevli. Bu işlevi gerçekleştirirken en önemli elemanları damar iç duvarını çepeçevre saran damar hücreleri.
Özellikle şeker yüksekliği, kolesterol ve sigara gibi etkenler ile bu hücrelerin özellikleri bozuluyor.
Yapısal değişikliklerin meydana gelmesiyle kanın içinden damar duvarına kolesterol geçmeye başlıyor ve damarlar daralıyor.
Eğer yeteri kadar birikim olursa damar tıkanıyor ve o doku görevini yapamaz hale geliyor.

DAMAR SERTLİĞİ NELERE YOL AÇIYOR?
Damar sertliği en fazla beyin, kalp, böbrek, boyu ve bacak, göz içi ve barsak damarlarını etkiliyor.
Beyin dokusunda kan akımının yavaşlaması ile beyin dokusunda küçülme ve işlevsizlik başlar, eğer tam bir tıkanma olursa inme dediğimiz felç durumu gelişebilir.
Koroner denilen kalp damarlarının daralması ile göğüs ağrısı gelişir ve tam tıkanmaları halinde kalp krizi ortaya çıkar.
Tam tıkanmalar gözde körlüğe, böbrekte böbrek yetmezliği ve tansiyon yüksekliğine ve bağırsaklarda sindirim zorluğu ve ölümle seyredebilen bağırsak enfarktüsüne neden oluyor.

DAMAR SERTLİĞİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
1. Dengeli beslenin ve düzenli fizik aktivite yapın.
2. Özellikle yüksek kolesterole sebep olan katı yağlar, beyaz un ve un ürünleri ve şekerli gıdalardan uzak durun, sebze ve meyve tüketin, özellikle balık tüketimine önem verin.
3. Sigara ve alkol tüketmeyin.
4. Hipertansiyon ve şeker hastalığınız mevcutsa en azami tedavisini sağlayın ve ilaçlarınızı düzenli alın.
Sağlık içerikleri yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için muhakkak doktorunuza başvurunuz.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.