Daha kolay uyanmanın 7 yolu - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Daha kolay uyanmanın 7 yolu

Bandırma Düğün Salonu

Daha kolay uyanmanın 7 yolu
Son Güncelleme :

11 Nisan 2022 - 10:06

Sabahları enerjik ve dinamik uyanmak birçok insan için oldukça zor bir durum. Sağlık sorunları, yatmadan önce yenilen içilen şeyler hatta ruhsal durumumuz bile buna sebep olabilir. Birçok insan için ortalama 8 saatlik bir uyku yeterlidir. Bazıları daha fazla uykuya ihtiyaç duyarken, küçük bir kesim de 4-5 saatlik uykuyla gayet dinç hissedebilir.

Uykusuzluk, depresifliğe ve öğrenme performansında düşüşe neden olabilir. Daha zinde uyanmak için bu basit adımları deneyebilir, sabah uykularınıza bir düzen getirebilirsiniz.

1. Alarmı erteleme

Uzmanlara göre, alarmı ertelemeyen ve buna 21 boyunca devam eden kişilerin artık alarm ertelemeye ihtiyaç durmuyor. Alarmı erteleyerek birkaç dakika fazla uyumak bize fayda sağlamadığı gibi sersemletmekten başka bir şey yapmıyor. Alarm çalar çalmaz yataktan çıkmaya çalışın ve güne başlayın. Eğer ertelemekten kendinizi alıkoyamıyorsanız, alarmınızı uzak bir yere koyabilirsiniz.

2. Her sabah bir bardak su

Vücut sıvısının %2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, odaklanamama, baş ağrısı gibi durumlara sebep olur. Vücut sıvısının azalmasına ‘dehidratasyon’ denir. Gün boyu devam eden yorgunluğun sebebi hafif dehidratasyondur.
Gece boyu susuz kalan vücut için uyanır uyanmaz bir bardak su içmek, vücudu nemlendirir ve güne başlamaya hazır hale getirir. Yatağınızın yanına bir şişe koyun ve uyanır uyanmaz su içmeyi alışkanlık haline getirin.

3. Ilık bir duş

Ilık bir duş almak ya da yüzünüzü soğuk suyla yıkamak kan akışını hızlandırır ve sizi güne hazırlar. Sinir sistemini uyarmak ve canlanmak için soğuk suyun yerini hiçbir şey tutamaz.

4. Aydınlık ortam

Aydınlık ortamda uyanmak daha kolay. Uyanır uyanmaz kalkın ve perdeleri açın. Hatta bunun için üretilmiş aydınlatıcılar bile var. Belki bunlardan bir tane edinmeyi deneyebilirsiniz.

5. Yatağını topla

Sabahları yatak toplamanın sağlığa birçok faydası var. İlk olarak yapılacaklar listenizden bir iş eksilmiş olur ve küçük de olsa bir başarı hissi yaşarsınız. Ayrıca yatağınızı hemen toplarsanız, yatağa geri dönme ihtimalini de azaltmış olursunuz.

6. Kahvaltıyı atlama

Öğle yemeğine kadar tok ve enerjik kalmak için yüksek proteinli bir kahvaltı yapın.

7. Açık hava

Uzmanlara göre, uyandıktan 20 dakika sonra dışarı çıkmak ve en az 15 dakika güneş ışığına maruz kalmak uyanmak için harika bir yol. Balkonda ya da bahçede biraz zaman geçirmek bile sizi güne çok iyi hazırlar.

Eğer yeteri kadar uyumanıza rağmen uyanmakta zorlanıyor ve yorgun kalkıyorsanız kan değerlerine baktırmanız faydalı olabilir.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.