Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme dair önemli açıklamalar - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gündeme dair önemli açıklamalar

Bandırma Düğün Salonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gündeme dair önemli açıklamalar
Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 10:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Lirası mevduatlar saat 15.00 itibarıyla 23, 8 milyar liranın üstünde arttı ve ivmelenerek artmaya devam ediyor. Amacımız yatırımcı sanayici vatandaşımız için kur oynaklığını azaltmak Türk lirasını değerlendirmek, değerine itibar katmaktır” dedi.

Ekonomideki gelişmelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son gelişme bütün yurttaşlarımızı esasında Türk Lirası’na güvendiğinin güvenmesi gerektiğin gösteriyor. Hele hele bir Trabzonlu vatandaşımızın bu para konusunda Türk Lirasına kaybettim ama Türk Lirası değer kazansın yeter ben temel dedi. Bu tabii güzel göstergeydi. Türk Lirası gücünü ekonomik alt yapıdan üretim kapasiteden finansal sektörün sağlamlığından alıyor” dedi.

“Kur serbest piyasada olması gerekli olan seviyeye kendisi gelecektir”

“Dikkat ederseniz Türkiye’de şu an için en temel muhalefet ve yavruları Türk lirasını bir kenara koyup, daha çok dolara Euro’ya endekslenmek istiyorlar. Hatta asgari ücrete varıncaya kadar doları baz alarak bunun değerlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bu çok yanlış. Hele hele Merkez Bankası’nda başkanlık yapmış bir insanın kalkıp o da dövize, Türk Lirası kayba gidecektir demesi çok daha çirkin, hiç yakışmıyor. Geri adım atmaya kalktı, ancak bu millet bunu artık yutmaz. Son dönemlerde yurtiçi ve yurt dışı 2008’de de benzeri oldu. Bu tür hareketler kurlarda görülen ve güveni bozmaya yönelik rasyonel olmayan hareketlerdir. Türk Lirası varlıkları güçlendirici paketle bu algıyı bozduk. Vatandaşımızı da hızlı bir biçimde Türk Lirasına geçişin o sabah bütün olduğu gibi kapılara dizilmeleri, buralarda özellikle Türk Lirası’nı oraya getirip, oradan dövizleri bozarak Türk lirası almaları vatandaşımızın kendi milli ve yerli parasına güvenin en güzel göstergesiydi. Türk lirası mevduatlar saat 15.00 itibarıyla 23, 8 milyar lirasının üstünde arttı ve ivmelenerek artmaya devam ediyor. Amacımız yatırımcı sen temelciyi vatandaşımız için kur oynaklığını azaltmak Türk lirasını değerlendirmek, değerine itibar katmaktır. Kur serbest piyasada olması gerekli olan seviyeye kendisi gelecektir. Şu anda 11 dolayında sanıyorum. Bu istikrarlı bir biçimde dayanışmayla bütün istişareli kurullarımızla bunu yerli yerine oturtacağız. Sabırla yola devam etmekte fayda var” dedi.

“Vatandaş şu an için iki garantiye sahip bir Merkez Bankası, iki hazine, yani yurttaşın kaybı olmayacak”

“Ana muhalefetin ve yavrularının realist bir yaklaşımı bu güne dek olmadı. Bundan sonrada olmaz” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bu ara yalanlar dolanlar aldı başını gidiyor. Bay Kemal her alanda olduğu gibi ekonomi de de yalanlara devam ediyor. Çünkü ekonomiden hiç anlamaz. Türk Lirası finansal enstrümanların özendirilmesi önem arz ediyor. Bu araçta vatandaşımızın kur oynaklığından mağduriyetini gidiyor. Vatandaş şu an için iki garantiye sahip bir Merkez Bankası, iki hazine, yani yurttaşın kaybı olmayacak. Burada mağduriyet ortadan kalkmak sureti ile, 3, 6, 9 belirlenen tarihlerde döviz kuru neyse bunun üstünden parasını bozduracağı zaman karşılığını alacak. Türk Lirası mevduat vadesinin uzatılmasına katkı sağlamaktayız. Vatandaş burada ‘devletim benim arkamda’ diyerek finansal piyasaların daha etkin izlemesini sağlamış oluyoruz. Vadeden önce para çekilebilir. Daha önce hesap vadesiz hesaba dönüşecek ve sende paranı alacaksınız. Ama artık bir şeye güveneceksin artık kaybın olmayacak. Uygulanan temel ekonomik programı piyasalarda bu güveni artıracak. Döviz kurunun istikrara kavuşmasını sağlayacak. Özellikle kur stabil hale gelmiş olacak. Kurun stabilizasyonu burada önem arz ediyor. Uzun vadede olumlu katkı sağlamasını ön görüyoruz. Burada ekonomik ve finansal istikrarın sağlanması, toplumsal refahın artırılması, kamusal hizmetlerin etkin bir biçimde sunulması hükümetlerin görevleri. Bu amaçla tüm dünyada olduğu kamusal finansal malı pek çok aracı dünyada nasıl kullanılıyorsa bizde kullanacağız. Özellikle vatandaşı rahatlatacak. Bu araç sayesinde kurdaki oynaklığın kontrol altına alınmasına katkı sağlanıyor, sonuçları itibariyle bütün kesimlerle finansal ve ekonomik sisteme katkı sağlamaktayız. Bu uygulamadan her vatandaşımız faydalanacak. Yeni geliştirilen bu aracın en temel yasaya aykırılık teşkil etmesi söz konusu değil, yürütmenin fonksiyonlarını kullanmanın doğal bir gereğidir. Geçmişte de kullanılmış bu adımı yeniden uygulamak sureti ile, nasıl bu işi stabil hale getirdiysek, bundan sonraki süreçte de inşallah yürümüş olacak ve bizim paramız kurdaki oynaklıklara esir olmayacak.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.