Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' mesajı - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ mesajı

Bandırma Düğün Salonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ mesajı
Son Güncelleme :

10 Aralık 2021 - 13:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yargı Reformu Strateji Belge’mizi açıkladığımız 30 Mayıs 2019 tarihinden bugüne kadar 5 yargı paketini hayata geçirdik. Yakında meclisimizin taktirine sunacağımız yeni bir yargı paketi ile bu reform zincirine inşallah yeni bir halka daha ekliyoruz. İnsan Hakları Tanzimat Komisyonu’nun hareket kabiliyetini artıracağımız bu paket ile kadınlara yönelik taciz ve takip eylemlerinin cezaları ağırlaştırılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen programa 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısı ile video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam düşmanlığının ve kültürel ırkçılığın gün geçtikçe arttığını ifade etti.

“Avrupa’da en çok vatandaşımızın yaşadığı 3 ülkede göçmenlere yönelik saldırıların sayısı 3 bini aşmıştır”

İslam düşmanlığı tehdidinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dünya İnsan Hakları Günü’nün başta mazlum ve mağdurlar olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bundan 73 yıl önce büyük umutlarla kabul gören BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi global barış ve istikrarın korunmasında halen önemli bir rehber olma vasfını koruyor. Ancak başta İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılık olmak üzere beyannamede yer alan ilkelere yönelik tehditler de gün geçtikçe artıyor. Günümüzde demokrasi ve insan hakları havariliği yapan pek çok batı ülkesinde nefret söylemleri, siyasetle beraber günlük yaşamı da esir almıştır. İnsanların kökenine, inancına, rengine, dış görünüşüne göre ayıran, ana hak ve özgürlüklerini ellerinden alan faşist uygulamalar adeta sıradan hale gelmiştir. Her ne kadar buzdağının yalnızca görünen kısmını yansıtsa bile istatistikler İslam ve yabancı düşmanlığının ulaştığı boyutları açıkça ortaya koymaktadır.

Geçtiğimiz yıl önceki senelere göre nefret suçlarının sayısı 2 kat yükselmiştir. Yine geçen sene Avrupa’da en çok vatandaşımızın yaşadığı 3 ülkede, göçmenlere yönelik saldırıların sayısı 3 bini aşmıştır. Mescit ve ibadethanelere yönelik eylemler ise en temel akım medyada artık haber değeri bile taşımıyor. Nefret suçlarına yönelik kayıtsızlığın mülteciler ve yerlerinden edilmiş kişilere karşıda sergilendiğini görüyoruz. Her defasında insan hak ve özgürlüklerinden dem vuranlar Suriye’den Yemen’e, Afganistan’dan Arakan’a kadar bölgemizde yaşen temeln insani dramlara gözlerini kapıyor. Akdeniz’in her sene binlerce insanın hayatını kaybettiği devasa bir kabristen temel dönüşmesini yalnızca seyrediyorlar. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde mülteci botlarını batırması karşısında hiçbir tepki göstermiyorlar. Ülkemizin haklı olduğu konularda dahi hemen yaptırım diline sarılanların hergün televizyon ekranlarına yansıyan bu trajedilerle ilgili şimdiye kadar tek bir eleştirel cümlelerini duymadık. Aynı şekilde devamlı çocuk haklarından bahsedenlerin Avrupa’da kaybolan 10 binlerce Suriyeli mülteci çocukla ilgili attıkları hiçbir adıma şahit olmadık” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın milli gelire göre en fazla insani yardım yapan ülkelerinden biriyiz”

Kadınlar, çocuklar ve engelliler ilk sırada olmak üzere her kesimden insanın hak ve özgürlüklerinin genişleteceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benzer ikiyüzlülükler kadın hakları ve kadına yönelik şiddet meselesinde de sahnelenmektedir. Kadınlara kamusal alanda var olma hakkı tanımayan ayrımcı düzenlemeler Batılı ülkelerde hiçbir tepki çekmeden rahatlıkla hayata geçebilmektedir. İstanbul Sözleşmesi üzerinden bizi hedefleyen kesimlerin yurttaşlarımızı da mağdur eden bu zulümler karşısında sessiz kalması ise değişik bir garabettir. İnsan haklarının hiçe sayıldığı böylesi bir dönemde Türkiye insanı ve insani değerleri merkeze alan çalışmaları ile öne çıkıyor. Suriye’den Yemen’e, Afganistan’dan Arakan’a kadar tüm kriz bölgelerinde insanlık onurunu kurtaran hizmetlere imza atıyoruz.

Daha adil bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla, nerde bir mazlum ve mağdur olacaksa ayrım yapmadan yardım elimizi uzatıyoruz. Dünyanın milli gelire göre en fazla insani yardım yapan ülkelerinden biriyiz. Savaş, çatışma ve terörden kaçan 5 milyona yakın kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Salgınla mücadelede başkaları gibi içe kapanmak yerine imkanlarımızı dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyoruz. Haksızlık ve hukuksuzluk karşısında tepkimizi göstermekten çekinmiyoruz. Sınırlarımız dışında bütün bunları yaparken ülkemiz içinde de kadınlarımız, çocuklarımız ve engellilerimiz ilk sırada olmak üzere her kesimden insanımızın hak ve özgürlüklerini genişletmeye gayret ediyoruz.

Yargı Reformu Strateji Belge’mizi açıkladığımız 30 Mayıs 2019 tarihinden bugüne dek 5 yargı paketini hayata geçirdik. Yakında meclisimizin taktirine sunacağımız yeni bir yargı paketi ile bu reform zincirine inşallah yeni bir halka daha ekliyoruz. İnsan Hakları Tanzimat Komisyonu’nun hareket kabiliyetini artıracağımız bu paket ile kadınlara yönelik taciz ve takip eylemlerinin cezaları ağırlaştırılacaktır. Türkiye insan merkezli devlet geleneğinde aldığı devlet geleneği ile demokrasi ve temel özgürlükler alanındaki reform iradesini önümüzdeki zamanda de sürdürecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” biçiminde konuştu.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.