Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat, bunu başaracağız” - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat, bunu başaracağız”

Bandırma Düğün Salonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat, bunu başaracağız”
Son Güncelleme :

05 Aralık 2021 - 14:16

172 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yatırım, üretim, istihdam, ihracat üzerine kurulu ekonomi politikamızın ete bürünmüş halini görmek isteyen gitsin Gaziantep’e baksın. Orada gördüklerinden sonra hala yüksek faizle ekonomiyi soğutma, hala kura takılıp kalarak ülkemizi hedeflerine ulaştırma iddiasının arkasında duranlar çıkarsa onlara söyleyecek sözümüz yok. Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat ve bunu başaracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gaziantep’in kurtuluşunun 100. senesinde 100 Hayırsever Eğitime Destek Kampanyası Ödül Töreni’ne katıldı.

“Kurtuluşu perçinleyen o şehrin insanıyla ve altyapısıyla, üstyapısıyla gelişmesidir, kalkınmasıdır”

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bir şehri düşman işgalinden kurtarmak elbette önemlidir. Nesiller boyu hatırlanması ibret alınması ders çıkartılması gerekli olan bir hadisedir. Ama kurtuluşu asıl perçinleyen asil taçlandıran asıl gerçek değerine ulaştıran o şehrin insanıyla ve altyapısıyla, üstyapısıyla gelişmesidir, kalkınmasıdır, büyümesidir. Gaziantep işte bunu başarmış bir şehirdir. Üstelik Gaziantep bu yolda öyle bir mesafe aldı ki başarısı yalnızca kendisiyle sınırlı kalmamış bölgesinde ve dünyada örnek alınan bir kalkınma modeline dönüşmüştür.

Yatırımla, istihdamla, ihracatla büyüyen Gaziantep gibi şehirlerimizden almış olduğumuz ilhamla 81 vilayetin bütünüyle beraber aynı hedeflere ulaştırmak için çalışmaktayız. Bu yeni mücadele sürecinde en büyük desteği katkıyı yine Gaziantep’ten bekliyoruz. Hiç kuşkusuz bu başarının gerisindeki asıl kahramanlar Gaziantep’in karşımdaki iş insanlarıdır, işçilerdir. Onlar her çeşit desteği veren siyasetçilerdir, mahalli yöneticilerdir. Her iş gibi kalkınmadın temel şartlarından biriside eğitimli yetişmiş, kabiliyetli iş gücüdür. Bu gün burda şehrimize kazandırdıkları okullar ve eğitim tesisleriyle yetişmiş iş gücümüzün gelişmesine katkı sağlayacak iş insanlarımızla beraberyiz. Eskiler, ‘bağış yağış gibidir’ der. Kültürümüzde emekle ve üretimle özdeşleştirilen bereket ihsanla, iyilikle, cömertlikle, kanaatle yan yana kabul edilir. Bizim medeniyetimizde Allah rızası için insanlara hayırlı hizmetlerde bulunanlara mübarek denir. Sizlerin de yaptığınız işleri hizmetlerle inşallah mallarınızı ve ömrünüzü bereketini çoğaltan mübarekler olduğunuza inanıyorum” dedi.

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir, emrini bütün dünya’ya yaysak, bir tane mağdur kalmaz”

Hz. Mevlana’nın sözüyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hz Mevlana adalet bir şeyi yerli yerine koymak, zulüm ise bir şeyi olmaması gerekli olan yere koymaktır diyor. Gerçekten de para mal güç yerli yerine konduğunda orada adalet olur. Orada huzur olur, orada güven olur, orada güzellik olur. Buna karşılık aynı imkanlar yanlış ellere geçtiğinde orada zulüm olur, orada huzursuzluk olur, orada çirkinler alır başını gider. Medeniyetimizin paylaşıma vermiş olduğu önemin nedeni bu dengeyi sağlamaktır. Komşusu açken tok yatan bizden değildir emrini bütün dünya’ya hakim kılsak yer küre üstünde tek bir mağdur kalmaz, tek bir mazlum bulunmaz. İnsan varlıkların en şereflisi olma ile hayvandan daha aşağı bir konuma düşme tercihini yapabilme iradesiyle yaratılmış bir candır.

Rabbimiz bizlere tekrar tekrar akletmemizi öneri ediyor. Dünyadaki tüm önemli düşünürlerde insanını en önemli vasfı olarak doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırt edebilme daha önemlisi buna göre tercihte bulunma iradesine sahip olmasını gösteriyor. Buna karşılık nefsi için çalışmak biriktirmek hele hele de bunu toplum bireylerini sömürerek yapmamak zulmeder yapmak bizi çok tehlikeli yerlere sürükler. Bunun için bu günkü törenimizin eğitim alanındaki hayırlara vesile olmasını önemli buluyorum” ifadelerini kullandı.

“Her alanda ihtiyacını karşılayacak pırıl pırıl bir insan kaynağına sahip bir Türkiye var”

“Türkiye’nin kurtuluşunun eğitim öğretimle bu biçimde niteliğinin yükselttiğimiz insanlarımızın çalışmasıyla, üretmesiyle, gayretiyle mümkün olduğuna samimiyetle inanıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu anlayışı ile ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz de eğitim öğretimi önceliklerimiz en başına aldık. Bütçelerimizde en büyük payı eğitim öğretime ayırdık. Kamu kaynakları hayırseverlerle okul öncesi, ilkokulu, ortaokul, lise, üniversite, mesleki eğitim seviyesindeki altyapıyı baştan sona yeniledik. Derslik sayımızı bu rakamlar çok önemli, 343 binden 601 bine yükselttik. Yaptığımız 714 bin yeni öğretmen atamasıyla bu sınıflarda eğitim öğretimini kesintisiz yapılmasını temin ettik.

Okullarımızda görev yapan öğretmenlerin 4’te 3’ü bizim dönemimizde başladı. Ülkemizin 81 vilayetine yaydığımız yeni üniversitelerle yüksek öğretim kurumlarının sayısını göreve geldiğimizde 76 üniversite varken, 207 üniversiteye, 70 binde 180 bine akademik personel sayımızı çıkarttık. Bugün artık karşımızda bir çok ülkenin nüfusundan çok fazla öğrenciye sahip, her alanda ihtiyacını karşılayacak pırıl pırıl bir insan kaynağına sahip bir Türkiye var. Artık bizim üniversitemizin olmadığı bir il yok. Eskiden bizim evlatlarımız yurtdışına eğitime giderdi. Şimdi ülkemiz yüzbinlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Mesleki eğitimde son zamanlarda başlattığımız yeni uygulamalarla acil ihtiyaç duyulan alanlardan başlayarak iş dünyamızın yetişmiş insan gücü kaynağı için adımları da atıyoruz. Sizlerin yeni yapacağınız yeni hayırlarla eğitim öğretim davasına sahip çıkmanız hem ülkenin bu önemli meselesini çözümüne katkıda bulunacak, hem de kendi işlerinizdeki ihtiyacı karşılayacak uzun süreli bir şatırımdır. İnşallah devlet millet işbirliği ile, ülkemizi her alanda olduğu gibi eğitim öğretimde de amaçlarına ulaştıracağız” biçiminde konuştu.

“Bütün mesele inanmaktır, azmetmektir, ondan sonrada vatanını milletini Allah için sevmektir”

Haliç Kongre Merkezi’nin yapımından örnek vererek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mekan ilkokul yıllarımda mezbahaneydi. Hayvanların kesimi yapılır, bağırsaklar işkembeler temizlendiği bir alandı. Haliç bu sebeple bütünüyle pislikti, buralardan geçmek mümkün değildi. Ben belediye başkanı oldum ilk adım burayı temizlemek Haliç Kongre Merkezinin adımını atmak oldu. Burayı hamdolsun pırıl pırıl halici de artık o kokusundan geçilemez haliç olmaktan çıkartıp, temizledik içerisindeki bütün pislikleri burdan ta Alibeyköy’deki taş ocağına taşıdık. Bununla bir şey anlatmak istiyorum.

Bütün mesele inanmaktır, azmetmektir, ondan sonrada vatanını milletini Allah için sevmektir. Aynı şeyi ben Gaziantep’te görüyorum. Gaziantep neydi şimdi ne oldu. Demek ki ehil ellere verilirse bu vatanı milleti sevenlere verilirse Gaziantep’te Anadolu’nun bağrında daha da iyi duruma gelir. Gaziantep’in yatırım, istihdam, üretim, ihracat konusunda geldiği seviye hepimiz için iftihar verici düzeydedir. En büyük organize sanayi bölgesine kurulu bin 140 fabrika harıl harıl üretim yapmaktadır. Küresel krizi fırsata çeviren Gaziantepli sanayicilerimiz devamlı yeni yatırımlar ile, kapasitelerini büyütmekte, 175 ülkeye ulaşan ihracat yelpazelerini geliştirmektedir. Gaziantep’le övünmek bizler için şereftir. Kasım ayından itibaren bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 30’a yakın artıran yıl sonunda inşallah 12 milyar dolar sınırına dayanacaktır” dedi.

“Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat”

Yüksek faiz ve kurla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yatırım, üretim, istihdam, ihracat üzerine kurulu ekonomi politikamızın ete bürünmüş halini görmek isteyen gitsin Gaziantep’e baksın. Orada gördüklerinden sonra hala yüksek faizle ekonomiyi soğutma, hala kura takılıp kalarak ülkemizi amaçlarına ulaştırma iddiasının arkasında duranlar çıkarsa onlara söyleyecek sözümüz yok. Bizim tek derdimiz var ihracat ihracat ihracat ve bunu başaracağız.

Belediyelerimizin de şehrin üretim dinamiklerini desteklemek için eğitim öğretim ilk sırada olmak üzere, her alanda gösterdikleri çabası yapmış oldukları yatırımları yakından izliyorum. Büyükşehir belediyemizi imar planlarında eğitim için 18 000 350 dönüme sahip bin 753 alan ayırmış olması bu yaklaşımın en somut ifadesidir. Büyükşehir belediyemizin sanat ve mesleki kursu öğrencilerinden her kesimden vatandaşımıza kadar tüm Gazianteplilere hizmet veriyor. Çocuk kütüphanelerinden kent arşivine kadar çok büyük bir hizmetler yanında bastığı 48 kitap 13 belgesel ve 10 çocuk dergisi gibi bir çok faaliyetlerle şehrin geçmişine ve geleceğine sahip çıkıyor. Gaziantep iklim değişikliği fonundan yararlanmasını sağlayacak 4 şehirden biri oldu” diye konuştu.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.