Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021 yılı toplam ihracatımız 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşti - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021 yılı toplam ihracatımız 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşti

Bandırma Düğün Salonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021 yılı toplam ihracatımız 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşti
Son Güncelleme :

03 Ocak 2022 - 16:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “2021’de toplam ihracatımız 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı dış ticaret rakamlarını açıkladığı programda yapmış olduğu konuşmada, Türkiye ve ekonomisi açısından önem teşkil eden bu toplantı vesilesiyle katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

‘Kontak kapattırmadık’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracat rakamlarını açıklamadan önce kısaca geçen seneye dair değerlendirmelerini paylaşmak istediğini aktararak, şunları kaydetti:
“İnsanlık olarak 2 senedir son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelenen covid-19 salgınıyla mücadele ediyoruz. Her ne kadar salgın bir sağlık krizi olarak başlasa da ekonomi alanından turizme, eğitimden beşeri ilişkilerimize kadar hayatın her alanını olumsuz etkiledi. Böylesi devasa bir krize hazırlıksız yakalanan ülkeler salgın karşısında bocalayarak hemen korumacı, rekabetçi, global ticareti kısıtlayıcı politikalara başvurdu. Maske ve tıbbi malzeme konusunda Avrupa’da ve dünyanın daha bir çok yerinde yaşanan sıkıntıları hepimiz hatırlıyoruz. Türkiye olarak, kuvvetli sağlık altyapımızın sağlamış olduğu avantajları en etkin ve verimli biçimde kullanarak salgın sürecini alnımızın akıyla yönettik. Küresel ölçekte meydana gelen sarsıntılara rağmen Türkiye ekonomisinin ayakta kalması, üretimin aralıksız devam etmesi, istihdamın korunması için toplumun tüm kesimlerine yönelik tedbirleri devreye aldık. İş dünyamıza, ticaret erbabımıza, KOBİ’lere, çiftçimize, esnafımıza, çalışanlarımıza sunmuş olduğumuz destek ve teşviklerle onların yanında olduk. Milletin felaketinden siyasi rant devşirme peşinde koşan muhalefetin abuk sabuk tekliflerine rağmen Türk ekonomisine asla kontak kapattırmadık.”

Türkiye’nin salgın yönetimine katkı sağlayan en önemli faktörlerden birisinin de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
“Türkiye, dünyanın pek çok ülkesinden farklı olarak devletin tüm kurumları arasındaki koordinasyonu en üst seviyede tutmuş, zaman ve kaynak israfı yaşanmamış, alınan kararlar hızlı bir biçimde uygulamaya geçirilmiştir. Böylece sağlık hizmetlerinin beraberinde ekonomi alanında ve kamu güvenliğinde de hamdolsun ciddi hiçbir zafiyetle karşılaşmadık. Son 2 yıla ait ekonomik veriler Türkiye’nin başarısını açıkça ispat ediyor. Mesela global ticaret, korumacı politikalar ve salgının tedarik zincirlerinde yol açtığı kırılmalar sebebiyle çeşitli aksaklıklara maruz kalmıştır. Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, global mal ticareti hacmi itibarıyla hamdolsun bizler burda hiçbir zaman yalnız kalmadık ve muhataplarımızı da yalnız koymadık. Buradaki attığımız adımlarda son 2 yıla ait ekonomik veriler Türkiye’nin başarısını açıkça ispat ediyor. Hele hele Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, global mal ticareti hacmi 2020 senesinde yüzde 5,3 oranında daralmıştır. Dünyada tüm bunlar yaşanırken, Türkiye 2020 seneninı büyümeyle kapatan iki ülkeden biri olmuştur.”

‘İhracat bir önceki yıla oranla yüzde 32.9 oranında arttı’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2021 yılı toplam ihracatının bir önceki yıla oranla yüzde 32,9 oranında artışla 225 milyar 368 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Hamdolsun, bu bir rekordur. Dünden bugüne ulaştığımız bir rekordur” dedi.
2021 yılı dış ticaret rakamlarını açıklayan Erdoğan, global ekonominin yüzde 3.4 küçüldüğü bir dönemde Türkiye’nin yüzde 1,8 büyüme kaydettiğini, senenin üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin sergilediği büyüme oranında itici gücün mal ve hizmet ihracatı olduğunu kaydetti.
Bu dönemde net mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısının 6.8 puan olarak gerçekleştiğini, böylece yüksek oranlı büyümenin yüzde 92’sinin net mal ve hizmet ihracatından kaynaklandığını belirten Erdoğan, ihracat artışının büyümedeki yansımalarının özellikle sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı, istihdam gibi göstergelerde daha net görüldüğünü vurguladı.

“2021 seneninın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 ile ikinci çeyreğinde yüzde 22, üçüncü çeyreğinde yüzde 7.4 oranında büyüyerek başarımızı perçinledik” diyen Erdoğan, bu performansla Türkiye’nin salgın döneminde ekonomisini en hızlı toparlayan G20 ülkesi olmasının beklendiğini anlattı.
Sanayi üretim endeksinin ekim ayında senelik bazda yüzde 8.5 artışla 143.6 seviyesine yükselerek rekor bir değere ulaştığını söyleyen Erdoğan, “İmalat sanayi kapasite kullanım oranı ise salgın öncesi düzeyi aşarak aralık ayı itibarıyla yüzde 78.7 seviyesine çıkmıştır. Bu ivme istihdama da olumlu aksetmiş, Türkiye ekonomisi 2021 ekim ayından itibaren salgın öncesi döneme göre 2 000 000 ilave istihdam oluşturmuştur. OECD üyesi ülkelerin istihdam bakımından fakat 2023 seneninın üçüncü çeyreğinde toparlanması öngörülürken, Türk ekonomisi, dinamik yapısıyla salgın öncesi seviyelere hızla ulaşmayı başarmıştır” değerlendirmesinde bulundu..

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.