Çocukluk Dönemin de Fazla Süt İçmek İleride Alerji Riskini Arttırıyor! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

23 Ekim 2021 - 07:00

Çocukluk Dönemin de Fazla Süt İçmek İleride Alerji Riskini Arttırıyor!

Çocukluk Dönemin de Fazla Süt İçmek İleride Alerji Riskini Arttırıyor!
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 9:41

49 kez okundu

Pek çoğumuz çocukluğunda ailelerimiz tarafından muhakkak süt içmemiz gerekli olduğu, boyumuzun uzaması, gelişimimizin eksiksiz olması için bunun nerdeyse bir zorunluluk olduğuna dair öğretilerle büyüdük. Belki de bir çoğumuz benzeri bir uygulamayı çocuklarımıza yapıyor, süt içmeleri konusunda onları motive ediyor hatta belki zorluyor olabiliriz. Yapılan araştırmalar, inek/manda/keçi sütünün sandığımız kadar faydalı bir gıda olmadığını hatta yararından çok zararının olduğu konusunda bizleri aydınlatıyor.
Yeni doğan bebekleri anne sütü ile beslemenin insan yavrusu için ne kadar mühim ve yeri doldurulamaz olduğunu hepimiz biliyoruz. İnek/Keçi/manda gibi hayvanlar için de durum benzerdir, sütleri oldukça besleyici ve yararlıdır fakat kendi yavruları için durum böyledir, insanlar için değil! Zira insanların %70 ininin vücudunda, erken çocukluk dönemi tamamlandıktan sonra inek sütünün içinde yüksek oranda bulunan “laktoz” u sindirecek “laktaz” enzimi üretimi durur. Dolayısıyla pek çok yetişkin süt içtiğinde hazmedilmeden bağırsaklara geçen süt şekeri (laktoz) burada bulunan parazitler tarafından parçalanır ve bu da aşırı gaz, hazımsızlık, karın ağrısı ve kimi zaman de ishal yapar. Laktoz İntoleransı olarak anılan bu durum süt içmenin tek zararlı sonucu değildir.
Süt, protein ve kalsiyumdan zengin bir besin maddesidir ama bu içerik sağlığımıza yararlı olduğunu göstermeyeceği gibi yapılan pek çok bilimsel çalışma ile hayvansal sütün sağlığa büyük zararları olduğu gösterilmiştir.
Sütte bulunan yüksek orandaki kalsiyum, zannedilenin tam tersine kemiklere iyi gelmez, aksine fazlası kemik kırıklarını artırır.
Karl Michaëlsson ve arkadaşlarının 2014 Yılında İsveçte yapıp yayınladıkları bir grup çalışmasında gösterilmiştir ki;
Günde bir bardaktan az süt içenlerle günde üç bardaktan fazla süt içenler kıyaslandığında çok süt içenlerde kalça kırığı % 60 daha fazla olmuştur.
Ayrıca aynı çalışmada, inek sütünün kadınlarda kalp krizinden ölme riskini % 15, kanserden ölme riskini de % 7 artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmaya göre, günde üç bardaktan fazla süt içenlerin bir bardaktan az içenlere göre kanserden ölme riski % 93 daha fazladır .
Alerji,Astım ve Immunoloji Dergisinde yayınlen temeln bir derlemede, Çocukluk döneminde fazla süt içen çocuklarda gelecekte alerji riskinin arttığı sonucuna varılmıştır.
The American Journal Of Clinical Nutrition’da 2009 senesinde yayınlen temeln çalışmanın sonucuna göre de çok süt içen erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda yumurtalık kanseri riski içmeyen grupla karşılaştırıldığında anlamlı olarak artar.
Amerikalı biyokimyacı Dr.T.Colin Campbell’e göre, süt tüketmekte olduğumuz en zararlı gıdalardan birisidir.
Campbell, yapmış olduğu incelemelerde genel itibari ile sütün en temel protein maddesi olan “kazein”in ciddi bir kanserojen madde olduğu üstünde durmuştur. Kazeinin parçalanmasından “casomorphin” denen madde açığa çıkar ve beyne etki eder. Bu da bir çeşit “morfin” türevi olduğundan, süt ve süt ürünlerine bağlılığı artırır.
Tüm bunların beraberinde süt intoleransının sivilce, döküntü ve kızarıklık ya da tahriş gibi cilt sorunlarına neden olduğu bilinir.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: