Cezası var! Bakanlıktan yeni düzenleme! Tüm apartman, site ve müstakil evlerde zorunlu oldu - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Cezası var! Bakanlıktan yeni düzenleme! Tüm apartman, site ve müstakil evlerde zorunlu oldu

Bandırma Düğün Salonu

Cezası var! Bakanlıktan yeni düzenleme! Tüm apartman, site ve müstakil evlerde zorunlu oldu
Son Güncelleme :

08 Ocak 2022 - 16:25

Sıfır atık konusu ile ilgili uzun süreden beri çalışma içerisinde olan ve detaylı kararları bir bir uygulamaya koyan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yeni düzenlemeye gitti. Sıfır atık programı kapsamında bakanlık yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurdu.

Buna göre toptancı durumlarında ve piyasa bölgelerinde meydana gelen besin atıklarının kaynağında ayrıştırılması amacı ile önlemler alınacak. Hem de site, apartman ve villa tarzı müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar amacı ile ayrı kutular bulundurulması zorunlu olacak.

BAKANLIK YENİ DÜZENLEMEYE GİTTİ: HER BİNA VE SİTEDE ZORUNLU OLACAK
Bakanlık doğrulusunda 2019 yılında yayınlanan Sıfır Atık Yönetmeliği’nce öngörülen plastik tüketiminin azaltılmasına, besin ve tekstil atıklarının önlenmesine ve yurttaşların atıklarını bırakabilecekleri atık getirme merkezlerinin teknik özelliklerine dair esaslar yayımlandı.

PAZARLARDA ATIK GIDALAR AYRIŞTIRILACAK
Düzenleme ile toptancı durumlarında ve piyasa bölgelerinde meydana gelen besin atıklarının kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak amacıyla biyobozunur atıklar amacı ile ayrı biriktirme ekipmanı yerleştirilmesi zorunlu olacak. Hem de site, apartman ve villa tarzı müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar amacı ile ayrı ekipman bulundurulması zorunluluğu getirildi. Düzenlemeyle sahip olunan ve yeni yapılacak bütün yapılarda atık kutusu bulundurma zorunluluğu geldi. Vatandaşların atıklarını bırakabilmeleri amacı ile kurulacak Atık Getirme Merkezleri’nin teknik özelliklerine dair usul ve esaslar da belirlendi.

TÜRÜNE GÖRE RENKLENDİRME YAPILACAK
Uygulamayla atık biriktirme ekipmanı renginin seçiminde geri kazanılabilir atıklar amacı ile mavi, başka atıklar amacı ile koyu gri, biyobozunur atıklar amacı ile kahverengi, cam atıklar amacı ile yeşil, plastik atıklar amacı ile sarı, metal atıklar amacı ile gri, kâğıt atıklar amacı ile mavi, kompozit atıklar amacı ile turkuaz, bitkisel atık yağ amacı ile koyu mavi, atık ilaçlar amacı ile beyaz, tekstil atıkları amacı ile pembe, atık elektrikli ve elektronik eşyalar amacı ile mor renk kullanılacak veya sahip olunan biriktirme ekipmanlarında atık çeşidine ideal renkte etiketleme, giydirme, renklendirme yapılabilecek.

TEŞVİK EDİCİ ORGANİZASYONLAR YAPILACAK
Hem de sıfır atık bilinciyle farkındalığın artırılması ve programın yaygınlaştırılması amacı ile yerel idareler doğrulusunda süreli kampanyalar düzenlenmesi, yurttaşların atıklarını ayrı biriktirmesini teşvik edici organizasyonların yapılması, eğitim kurumlarında ise Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde “Sıfır Atık Öğrenci Kulüpleri”nin oluşturulması ile ilgili konular belirlendi.

EKONOMİYE 30 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANDI
Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri kapsamında atıkları denetim altına alma, istikbal nesillere temiz ve ilerlemiş bir Türkiye ve yaşanılabilir dünya bırakma hedefi taşıyan Sıfır Atık Projesi’yle bugüne dek 24,2 000 000 ton atık geri kazanılarak ülke ekonomisine 30 milyar lira katma değer sağlandı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.