BULGARİSTAN’DA HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

BULGARİSTAN’DA HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

Bandırma Düğün Salonu

BULGARİSTAN’DA HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI
Son Güncelleme :

15 Aralık 2021 - 9:51

Seçimlerden 2 ay önce kurulan Değişime Devam (PP) Partisi Eş Başkanı ve Başbakan adayı Kiril Petkov’un 47.Halk Meclisine sunduğu kabine taslağı 13 Kasım 2021 Pazartesi günü 134 kabul oyu ile onaylandı. Oylamada 104 red oyu son 13 yıldan fazla hükümet olan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı ile çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ve ilk defa meclise 13 milletvekili ile giren aşırı milliyetçi ve Rus yanlısı Yeniden Doğuş (VAZRAJDANE) partisini milletvekilleri tarafından verildi.

Koalisyon hükümeti 4 parti tarafından kuruldu. Koalisyonda 10 bakanla Değişime Devam (PP) partisi, 4 bakanla Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı, yine 4 bakanla Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ve 3 bakanla Demokratik Bulgaristan  (DB) İttifakı bir araya gelmiş oldu. Yeni hükümette 5’i başbakan yardımcısı olan toplam 20 bakan yer alıyor.

Yeni Başbakan Kiril Petkov 41 yaşında olup, bu yıl Mayıs ayında kurulan geçici hükümette Ekonomi Bakanı olarak görevlendirilmişti. Başbakan Petkov Kanada Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi Yüksek Ticaret Fakültesi Finans Bölümü’nü mezun olduktan sonra 2001 yılında Harvard Üniversitesinden İşletme dalında yüksek lisans yaptı. Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, Etkili Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova Değişime Devam Partisinden. Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Sanayi Bakanı Kornelia Ninova (BSP) Bulgaristan Sosyalist Partisinden, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlıktan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Grozdan Karacov (İTN) Böyle Bir Halk Partisinden,

İklim Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Çevre ve Su Bakanı Borislav Sandov (DB) Demokratik Bulgaristan Partisindendir.

Seçim süresince GERB ve HÖH partileriyle hiçbir diyalog kurmayacaklarını açıklayan Değişime Devam (PP) eş başkanı Kiril Petkov, seçimlerden sonra 240 üyeli Halk Meclisinden yemin töreninden sonrada koalisyon müzakerelerine BSP ile başlamış ve koalisyon müzakerelerinde de bu iki parti ile görüşmedi.

Yeni hükümet geçici hükümetin teklif ettiği 2022 bütçe tasarısını ele alacak olup 25 Aralık itibariyle asgari emekli aylıklarını 270 levadan 370 levaya, azami emeklilik tutarı ise 1440 levadan 1500 levaya çıkaracak. Buna sebep sigortalık hesaplamada her yılın ağırlığı yüzde 1,2’den yüzde 1,35’e çıkarılıyor. Yeni katsayı ile 2 milyondan fazla emekli aylığı ve ek ödemeler yeniden hesaplanacak ve Ocak 2022’de ödenmeye başlanacak. Daha önce geçici olarak Ekim, Kasım ve Aralık emekli aylıklarına önce seyyanen 80 leva ilave edilmesi meclise gelmiş Türklerin ve Müslümanların çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin ek teklifiyle 130 levaya yükseltilerek kabul edilmişti.

Yeni Hükümetin acilen yapacağı diğer konu 7 Eylül 2021 başlayan ve 3 Ekimde bitmesi gereken nüfus sayımın süresi önce uzatılmış fakat bir türlü sonuçlanıp kesin sonuç alınamamıştı. Avrupa Birliğinin önemle üzerinde durduğu bu sayım sonucunun Nisan ayında kesinleşmesi gerekecek. Nüfus sayımından veriler göre AB fon akışlarında ve hesaplamalarında önümüzdeki 10 senelik kamu politikalarının yönünün belirleyecek olmasından dolayı önem taşıyor.

Yeni hükümetin Üsküp ile yaşanmak da olan sürtüşmenin ne olacağına karar vermesi bekleniyor. Yeni başbakan Kiril Petkov’un Kuzey Makedonya’nın AB’ye girişinde engel olan Bulgaristan’ın engellemeye son vereceği konusunda Avrupa Birliğine açıklamaları vardı. AB politikalarını tamamen destekliyoruz açıklamaları yapan Petkov’un Bulgaristan’ın daha fazla engelleme yapmadan altı ay içinde Kuzey Makedonya’nın üyeliğinin önerilmesi bekleniyor.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.