BULGARİSTAN'DA BEKLENEN OLDU VE İKİNCİ BAŞBAKAN ADAYI GÖREVİ HEMEN İADE ETTİ. - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

BULGARİSTAN’DA BEKLENEN OLDU VE İKİNCİ BAŞBAKAN ADAYI GÖREVİ HEMEN İADE ETTİ.

Bandırma Düğün Salonu

BULGARİSTAN’DA BEKLENEN OLDU VE İKİNCİ BAŞBAKAN ADAYI GÖREVİ HEMEN İADE ETTİ.
Son Güncelleme :

15 Temmuz 2022 - 11:07

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün (14 Temmuz 2022) 47. Halk Meclisi’nde ikinci siyasi güç olan GERB-SDS’ye hükümet kurma yetkisi verdi. 

Bulgaristan’da iki dönem Sofya Belediye başkanlığı yaptıktan sonra kurduğu partisi ile 12 yıl Başbakanlık görevinde bulunan ve GERB (Bulgaristan’nın Gelişimi İçin Yurttaşlar) Partisi lideri Boyko Borisov, son iki seçimde seçildiği halde milletvekilliği kabul etmediğinden meclis dışında kalıp önce 16 Haziranda meclis başkanın oylama ile görevden alınmasını sağlamış ve Aralık 2021’de güvenoyu alıp kurulan dört partili koalisyon hükümetini Bulgaristan tarihinde ilk kez gensoru ile 22 Haziran’da düşmesine evet demişti. Dört partili koalisyon hükümetinden ITN (İma Takov Narod) Partisi tanınan bir televizyon şovmeni lideri ve seçildiği halde yemin etmeyip meclis dışında kalan Slavi Trifonov bakanlarını teker teker istifa ettirmiş ve koalisyon hükümeti de azınlık hükümeti durumuna düşmüştü. Sonrasında azınlık hükümeti başbakanı Kiril Petkov 25 milletvekili olan ITN partisinden 12 milletvekili ile gizli temaslar kurduğu ortaya çıkınca ITN meclis sözcüsü Toşko Yordanov “ milletvekilleri satın alınacak fahişe değil” açıklaması ile gensoru oylamasında 3 milletvekili dışında evet oyu vererek azınlık hükümetini düşürmüş oldu. 

Cumhurbaşkanı bunun üzerine meclisteki en çok üyesi olan Prodaljavame Promyanata (Değişime Devam) partisinden ve düşürülen hükümetteki Maliye Bakanı Asen Vasilev’e ilk görevi vermiş ve ancak 121 sayısını bulamayınca 8 Temmuz’da görevi iade etmişti.

Daha önce GERB partisi, kabine kurma denemesine girişmeden yetkiyi hemen iade edeceklerini bildirmişti. Aynen denilen oldu ve bugün görevi alan GERB-SDS oluşumu hemen başbakanlık görevini iade etti.

Cumhurbaşkanı, GERB partisinin hükümet kurma yetkisini iade etmesi ile krizden çıkış yönünde 47.Halk Meclisindeki 7 parti ile gruplar halinde eğilimlerini konuşacak ve varsa koalisyon hükümeti ortaklık olasılıklarını görüşecek. Fakat daha önceki ilk tur parlamenter grup istişarelerine iki parti hiç katılmamıştı. 

Yarınki başlayacak istihare toplantısından önce, kararın cumhurbaşkanı Rumen Radev’e ait olduğunu belirterek koalisyon için yeterli milletvekili toplamı olmadan BSP (Bulgaristan Sosyalist Partisi), İma Takav Narod (Böyle Bir Halk Var) ve DB (Demokratik Bulgaristan) üçüncü yetkiyi kabul edip hükümet kurmak için çaba sarf etmeye hazırız demekteler. Mecliste 34 milletvekili olan çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu BPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) ile hiçbir şekilde görüşmeyeceklerini seçimlerde ve sonrasında defalarca açıklamışlardı.Bunun dışında 13 milletvekili olan Rusya yanlısı ve Bulgar ırkçılarının Vızrajdane (Yeniden Doğuş) Partisini koalisyona almadan dışarıdan destek almaları gerekecek. Fakat Vızrajdane Aralık 2021 de kurulan dörtlü koalisyona evet oyu vermiş ve hükümetin Ukrayna işgaline karşı Rusya’ya tavır almasına ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliğine katılmasındaki Bulgaristan vetosunu kaldırmasını teklifini komisyondan meclise taşımasına çok sert tepki göstermişti. Parti grup yöneticisi Petır Petrov “ hükümetin istifasından yanayız, bu hükümet ne kadar erken giderse o kadar iyi olacak” demiş ve hükümetin düşmesine eksiksiz evet demişlerdi. 

Cumhurbaşkanı Rumen Radev parti grup görüşmelerinden sonra 18 Temmuz Pazartesi günü üçüncü kez başbakan adayına hükümeti kurma görevi istediğine verebilir. Son başbakan adayı görevi iade ederse dışarıdan genel seçimleri yenilemek için iki ay süreli geçici hükümeti doğrudan atayacaktır. Bulgaristan geçen sene içinde üç (3) kez gittiği genel seçimlerden sonra bu yıl bitmeden muhtemelen Ekim veya Kasım’da 48.Halk Meclisi için genel seçimleri yapacaktır. 

Cumhurbaşkanı Rumen Radev hemen yapacağı ikinci tur parlamento grupları görüşme öncesi, muhalefette olan tüm parlamenter güçlere Bulgaristan’ın artmakta olan enflasyonla ağırlaşan ekonomiden, sağlık sorunlarından ve sosyal krizden çıkış yolu bulmakla sorumlu olduğunu belirterek acilen yeniden seçime gitmeden hükümetin kurulması istediği anlaşılıyor. 

Gelecek yıl 2023 de yerel seçimlerde olacak. Bulgaristan’da 1997-2001 döneminde iktidar olan Ivan Kostov hükümeti dışında salt çoğunlukla yönetilen bir hükümete sahip olamadı. Bulgaristan Halk Meclisinde 240 milletvekili dağılımı yeni kurulan parti ve oluşumlarla sürekli değişiklere uğruyor. En son Aralık 2021 hükümeti kuran Kiril Petkov’un partisi iki ay önce kurulmuştu. Ondan önceki Halk Meclisindeki iki seçimde en büyük gruba sahip olan tanınmış şovmen Slavi Tirifonov’un partiside devam eden protestoculardan yeni kurulmuştu. Yapılacak bir erken seçimde lider Slavi Tirifonov’un ITN (Böyle Bir Halk Var) partisi %4 barajını geçip meclise girmesi kamuoyu yoklamalarına göre mümkün görünmüyor.  

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.