Bulgaristan’da 47. Dönem Halk Meclisi Milletvekilleri Yemin Etti - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

Bulgaristan’da 47. Dönem Halk Meclisi Milletvekilleri Yemin Etti

Bandırma Düğün Salonu

Bulgaristan’da 47. Dönem Halk Meclisi Milletvekilleri Yemin Etti
Son Güncelleme :

05 Aralık 2021 - 14:06

5.530 kez okundu

14 Kasım 2021 genel seçimleri sonucu yeni seçilen 47. Dönem Halk Meclisi, bugün (03.12.2021) ilk defa toplandı. Gelenek üzerine ilk oturum, en yaşlı milletvekili olan Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi Milletvekili Dr. Silvi Kirilov tarafından açıldı.

Mecliste düzenlenen törenle ilk oturuma katılan tüm milletvekilleri Bulgaristan adına Anayasa’ya ve ülkenin kanunlarına uyacaklarına ve tüm hareketlerinin milletin yararına olacağına dair toplu yemin etti.  Yemin töreninin ardından Bulgaristan Milli Marşı ve Avrupa Birliği Marşı çalındı.

Ardından seçimden iki ay önce yeni kurulan ve Meclise giren Prodaljavame Promyanata) (Değişime Devam Ediyoruz) Partisi meclis başkanlığına adayını sundu.

Meclisin ilk oturumunda meclis başkanlığına parlamentonun geleneklerine uygun olarak 67 milletvekili ile en büyük parti grubu Değişime Devam Ediyoruz Partisi Milletvekili Nikola Minçev, 47. Dönem Halk Meclisi Başkanlığına 158 kabul oyu ile seçildi.  Oylamada 72 çekimser ve 1 red oyu kullanıldı. Başkan Minçev Hukuk Fakültesi mezunu bir avukat. Bulgarca dışında İngilizce ve Almanca biliyor.

Meclise 7.parti olarak aşırı milliyetçi ve Rus yanlısı 13 milletvekili ile giren en küçük grubu oluşturan Vızrajdane (Yeniden Doğuş Partisi) de Meclis Başkanı adayı gösterdi. Ancak Tsonço Ganev’in Meclis Başkanı adaylığı, beklendiği gibi onay almadı.

Yeniden tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev’de meclise konuştu. Sonrasında yeni kurulup meclise giren Değişime Devam Ediyoruz (PP) partisi, GERB-SDS İttifakı, Bulgaristan İçin BSP İttifakı, İTN partisi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakı ve Vızrajdane partisinin temsilcileri de konuşma yaptı.

Meclisin ilk oturumunda Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Geçici Başbakan Stefan Yanev ve geçici kabine üyeleri, Anayasa Mahkemesi, yargı kurumları, çeşitli devlet kurumlarının temsilcileri, ülkedeki dini toplulukların liderleri ve çok sayıda diplomatik misyon mensupları hazır bulundu.

Mecliste 240 milletvekili arasında sadece 54 kadın var. Kadın milletvekili oranı yüksek görünmesine karşılık ülkenin yeni tarihinde en az kadın milletvekili bulunan parlamentosu oldu. Fakat halkı temsil etmek üzere seçilen milletvekillerinin ortalama yaşı 40’ın biraz üzerinde olup en genç Halk Meclisi oluştu.

Mesleki gruplara göre mecliste 38 hukukçu vekil var. İktisatçı milletvekili sayısı 31 ve tıp meslek grubundan 13 doktor da milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu hafta sonu Bulgaristan’da Doğu Ortodoks inanışına göre Nikulden Dini Bayramı var ve koalisyon hükümet müzakereleri yürüten dört parti arasındaki ortaklık sözleşmesi önümüzdeki haftaya ertelendi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev hükümet kurma görüşmelerine 6 Aralık’ta başlayacağını bildirdi.

İlk hükümeti kurma yetkisini alacak olan “Prodaljavame promyanata” PP başkanı Kiril Petkov başbakan olacak güvenoyu alacaktır. Petkov meclise 3.parti olarak 34 milletvekili ile giren ve çoğunluğunu Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu DPS Hak ve Özgürlükler Hareketi ile yaklaşık 13 sene Bulgaristan’ı seçilmiş hükümetleri ile yöneten 59 milletvekiline sahip GERB Avrupa Geleceği için Yurttaşlar ve Demokratik Güçler Birliği ile hiçbir şekilde koalisyon için görüşme yapmayacağını seçimlerden önce ilan etmişti. Avrupa Birliğinin tepkisinden koalisyonun dışında bırakılacak olan aşırı milliyetçi ve Rus yanlısı 13 milletvekilli Vızrajdane ( Yeniden Doğuş Partisi) de kurulacak hükümete güvenoyu verebilir.

Bu yıl ilk 2 genel seçim sonucunda hiçbir başbakan adayı hükümeti dahi kuramadan görevi iade etmiş veya görev almamıştı. Cumhurbaşkanı her seçimde oluşan mecliste üç deneme sonrası meclisi fes ederek 2 aylık parlamento dışı geçici başbakan ve bakanlarla genel seçimi tekrarlamıştı. Bu yılki 3 genel seçim sonucu koalisyon hükümetine dört parti olumlu görüşmeler yapmakta. Kurulacak hükümet yapısının 4 yıl sonraki seçime kadar dayanabilecek bir yapıda olması, Bulgaristan’ın genel siyasi yapısına göre çok iyimser bir niyet sayılabilir. Seçmenler bile seçimlerde oy vermekte istekli davranmıyor. Seçime katılma, seçim pusulasındaki “hiç birine güvenmiyorum” seçeneğiyle ancak yüzde 40,5 oranına ulaşıyor. Eğer tekrar hükümet kurulamazsa Halk Meclisine, devlet kurumlarına ve siyasi parti ve oluşumlara vatandaşların az olan güveni daha da kaybolacaktır.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.