Bulgaristan Halk Meclisi Başkanının görevden alınmasına meclis “evet” dedi - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bulgaristan Halk Meclisi Başkanının görevden alınmasına meclis “evet” dedi

Bandırma Düğün Salonu

Bulgaristan Halk Meclisi Başkanının görevden alınmasına meclis “evet” dedi
Son Güncelleme :

16 Haziran 2022 - 19:10

Kasım 2021 genel seçimleri sonrası 240 sandalyeli Halk Meclisine giren 7 partiden dördünün oluşturduğu Kiril Petkov hükümetinden Haziran ayının ikinci haftasında Bulgaristan Hükümetinden ITN İşte Böylebir Halk  “İma takav narod” partisinin bakanları teker teker istifa etmeye başlamıştı. Hükümetin ek bütçesini onay vermeyecek olan ITN partisi hükümetten çekilmiş oldu.

ITN başkanı olan son iki seçimde seçildiği halde mecliste yemin etmeyip  milletvekilliğini kabul etmeyen ve tanınan bir televizyon komedyeni Slavi Trifonov’un koalisyondan çıkmasıyla ittifak hükümette siyasi kriz belirdi. Azınlık hükümetine devam edeceğini ilan eden başbakan Kiril Petrov hükümetten ayrılan ITN partisinin 25 vekilinden 12 sinin desteğini için çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Meclisin en küçük partisi Vızrajdane Partiside hükümete tavır aldı. Hükümete alınmayan fakat zaman zaman destek veren Türk karşıtı, faşist ve Rusya yanlısı 7 milletvekiline sahip Vızrajdane Partiside Ukrayna savaşında Rusya’yı kınayan hükümete karşı harekete geçti. Meclis Parti Grup yöneticisi Petır Petrov “her zaman hükümetin istifasından yana olduklarını, bu yüzden hükümet ne kadar erken giderse o kadar iyi olacaktır” demişti. .

Hükümetim kamu maliyesi ve ekonomi politikalarından dolayı 59 milletvekilinin imzası ile gensoru verildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Böyle Bir Halk Var (İTN) ve Vızrajdane partilerinden milletvekilleri, GERB-SDS İttifakı milletvekilleri gensoruyu destekleyeceklerini açıkladılar.

Hükümetten dün istifa eden Dışişleri Bakanı Teodora Genchovska’nın, Kuzey Makedonya’nın AB’ye girmesi veto eden ve Kuzey Makedonya’nın katılım müzakerelerindeki gizli bilgileri ifşa etmesine izin vermemesi üzerine “İma takav narod” meclis grubu tarafından talep edilmişti.

Mecliste beş saatten uzun süren görüşmeler çok hararetli geçti. Tartışmalar sonunda Halk Meclis Başkanı Nikola Minçev’in görevden alınma talebi parlamentoda onaya sunuldu. Meclis Başkanı’nın görevden alınmasına ilişkin oy kullanan 239 milletvekilinden 113 karşı çıkarken, 125 milletvekili öneriyi destekledi.

Oylamadan önce konuşan meclis başkanı Nikola Minçev, Mecliste yeni bir çoğunluk olduğunu ve bunun değişiklik getirmeyeceğini, tam aksine değiştirmeye umduğu modeli koruyacağına dikkat çekti. “Bu koşullar altında, Halk Meclisi Başkanı olarak kalmamın doğru olup olmadığına emin değilim” şeklinde konuştu. .

Meclis görüşmeleri devam ederken meclis önünde toplanan protestocular Nikola Minçev’i desteklediler. Parlamento önündeki protestocular, Minçev’i “Halk Meclisinin şimdiye kadar sahip olduğu en onurlu ve layık başkanıydı” diye tanımladılar. Konuşmacılar “mafya, iplerini çekebileceği kendi kuklalarını yerleştirmek istiyor” diyerek, Bulgaristan’da yasal yollarla seçilmiş hükümete karşı darbe yapıldığını söylediler.

Mevcut hükümet seçimlerden önce ve sonuçların alınmasından sonra üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu (DPS) Halk ve Özgürlükler Hareketi ile hiç görüşmeyeceklerini ilan etmişti. DPS ‘nin mecliste 33 milletvekili var. Halbuki 32 yıllık Bulgaristan’ın yeni döneminde Hak ve Özgürlükler Hareketi, Bulgaristan’ın bir Avrupa Devleti olması aşamasındaki Filip Dimitrov, İvan Kostov hükümetlerinde Bulgaristan için çok ciddi destek vermiş ve görevler almıştı. Bulgaristan’ı Rusya güdümünden çıkarmak için reformlar yapmaya çalışan Filip Dimitrov’un iktidardan  düşürülmüş ve ülke sonrasında oligark denetimindeki yöneticiler, yer altı çeteler ve Rus istihbaratının etkisinde istikrarsız dönemler döndü. Şimdiki başbakan bu yolsuzluk ve hukuk dışı uygulamalara, pandamı, gençlerin göçü ve nüfusun sürekli azalması, Avrupa Birliği’ne tam anlamı ile dahil olunamaması sonuçları ile çok uzun süre devam eden protestoların oluşturduğu hareketlerden kurulan partisi ve diğer yeni oluşan protesto partileri ile bir yılda 3 defa tekrarlanan seçimler sonucu ancak kurulan bir koalisyonun başbakanıdır.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.