BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI 3 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE MECLİSİ FES EDECEK - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI 3 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE MECLİSİ FES EDECEK

Bandırma Düğün Salonu

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI 3 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE MECLİSİ FES EDECEK
Son Güncelleme :

25 Ocak 2023 - 13:01

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 2 Ekim 2022 genel seçimlerin sonrası 48.Halk Meclisi içinde meclisteki grubu en fazla olan 2 partiye Hükümeti kurma vermiş ama sonuç başarısız olmuştu. Son olarak görevini mecliste 7 partiden, 25 milletvekili olan 5. Gruba sahip Bulgaristan için Sosyalist Parti (BSP) görevi son kez vermişti. Hükümet kurma görevini BSP lideri Korneliya Ninova dün geri iade etti. Cumhurbaşkanı seçimlerden önce atanmış olduğu geçici hükümetle devam kararı verdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün Sofya Ordu Evinde olağanüstü bir açıklama ile geçici hükümetin 2 Nisan 2023 tarihinde erken seçim kararı alması ile 3 Şubat 2023 tarihinde 48.Halk Meclisini fes edecek kararnameyi yayınlayacağını açıkladı.

Toplam 240 milletvekilli Bulgaristan Meclisinde üçüncü büyük grup olan 36 milletvekilli çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi son hükümet görüşmelerine katılmıştı. Rumen Radev hükümeti kuramayacağı belli olduğu halde kendisini ikinci defa Cumhurbaşkanı adayı göstermiş eski komünist partinin devamı sadece 25 milletvekili olan BSP lideri Korneliya Ninova’ya kanun gereğini tamamlamış olmak için hükümet kurma görevi vermişti. Yine kendi atadığı hükümetle ülkeyi yönetmeye devam etmiş oldu.

Son iki yılda beşinci genel seçime gidilecek Bulgaristan’da seçime katılım ancak %40’a kadar yaklaşıyor. Genel seçimlerde Bulgaristan dışında 62 ülkede toplam 755 sandıkta oy kullanılmıştı. Seçim yorgunu halkın parlamentoya olan güvenin azalması ile katılımda azalıyor. Türklerin en yoğun olduğu Kırcaali’de seçime katılım ise %28 oranına gerilemişti.

Cumhurbaşkanı öğleden sonra Merkez Seçim Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi ve bundan sonraki seçim sürecini görüştü. Radev, devletin demokratik yapısının özgür, serbest, şeffaf ve dürüst seçimler olmadan mümkün olamyacağını öne sürdü.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.