Bulgaristan 47 Halk Meclisi Kesin Koltuk Dağılımı açıklandı. - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

Bulgaristan 47 Halk Meclisi Kesin Koltuk Dağılımı açıklandı.

Bulgaristan 47 Halk Meclisi Kesin Koltuk Dağılımı açıklandı.
Son Güncelleme :

19 Kasım 2021 - 19:30

3.862 kez okundu

Bulgaristan 14 Kasım 2021 parlamento seçimleri kesin milletvekili dağılımı bugün resmen sonuçlandı.

PP (Prodaljavame Promyanata) / Değişime Devam Partisi –  67 milletvekili

GERB-SDS /Avrupa Geleceği için Yurtaşlar ve Dem.Güçler Birliği koalisyonu  – 59 vekil;

DPS /Halk ve Özgürlükler Hareketi – 34 Milletvekili ;

BSP / Bulgaristan için Bulgaristan Sosyalist Partisi – 26 Milletvekili ;

ITN (İma takav narod) / Böyle Bir Halk Ver Partisi – 25 Milletvekili;

DB / Demokratik Bulgaristan Partisi – 16 Milletvekili ;

Vazrajdane / Yeniden Doğuş Partisi – 13 Milletvekili.

İlk hükümeti kurma yetkisini alacak olan PP başkanı Kiril Petkov “Prodaljavame promyanata”, Bulgaristan Sosyalist Parti, “İma takav narod” ve “Demokratik Bulgaristan” arasında olası bir koalisyon, 240 sandalyeli parlamentoda 134 oyla güvenoyu ile başbakan olabilir. Maliye Bakanı olarak yine PP ‘den Asen Vasilev kesin görülüyor. Seçim öncesi ve sonrası yeni kurulan ve ilk seçimde birinci parti olan PP açıklamasında Türklerin ve Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu Hak Ve Özgürlükler Hareketi ve daha önce üç dönem hükümette olan GERB ile hiçbir görüşme yapmayacaklarını ilan etti. Bu seçimde barajını geçip 7. parti olarak parlamentoya 13 milletvekili sokan aşırı milliyetçi ve Rus yanlısı Vazrajdane (Yeniden Doğuş) hükümete güvenoyu verebilir ama Avrupa Birliğinden gelecek tepkiden dolayı hükümete alınması ihtimal dışında görülüyor.

GERB başkanı ve Bulgaristan’ın seçilmiş başbakanı olarak 3 dönem görev yapan Boyka Borisov milletvekilliğini kabul etmeyeceğini açıkladı. Bir önceki seçimde de (11 Temmuz 2021) Filibe milletvekili seçilmiş ama seçim sonuçları kesinleşince görev almamıştı. Seçim kanuna göre bir kişinin birden fazla yerden aday olup seçime girmek mümkün. Seçildikten hemen sonra seçildiğin yerlerden birini tercih etmen gerektiği gibi seçildikten sonra görev almak istemeyip ayni partiden veya seçime giren siyasi oluşumdaki sıradaki bir sonraki aday yemin ederek milletvekili olabiliyor. Bulgaristan içindeki oy verenlerin seçim listelerinde parti veya siyasi oluşumu işaretledikten sonra aday tercihi de yapmaları mümkün. Gerçekleşen 14 Kasım 2021 günkü 47. Halk Meclisi seçimlerine katılma oranı ancak %40,5 oldu.

Ayni günkü Cumhurbaşkanlığı 1.Tur seçiminde ise katılım %33 ‘de kaldı. Bu seçimde en çok oy alan ilk iki aday 21 Kasım 2021 Pazar günü 2.Tur Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacaklar.

Seçime katılan ve %4 seçim barajını geçen partilerin oy oranlar; “Prodaljavame promyanata” (Değişime Devam) oyların %25,67’sini, GERB-SDS – %22,74, DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi – %13,0 ; BSP (Bulgaristan Sosyalist Partisi – %10,21 ;”İma takav narod” (Böyle Bir Halk Var Partisi) – %9.52 ; ” Demokratik Bulgaristan “- %6.37 ; Vazrajdane ” ( Yediden Doğuş) – %4.86.

Bu seçimde yurtdışı oy kullanımı rekor kırdı ve 200 bin kadar oldu. Daha önceleri en fazla 180 bin kadar olmuştu. Bulgaristan yurtdışından en fazla %40 oranında oy alan Halk ve Özgürlükler Hareketi bundan önceki seçimde 29 olan milletvekili sayısını 34 olarak artırmış oldu. Fakat Türklerin en yoğun olduğu Kırcaali ilinde yine birinci parti olmasına karşılık oy sayısı 4038 azaldı, Bulgaristan’da seçime katılma oranı en düşük yer oldu. Halk ve Özgürlükler Hareketi Türkiye’de en fazla oyu aldı. Türkiye’de 19 ilde açılan 127 sandıkta 91432 oy kullanıldı. Daha önceki 11 Temmuz seçimlerinde 28838 oy kullanılmıştı. Ayrıca Türkiye’den oy kullanmak için yaklaşık 17 bin seçmen sınır kapılarından geçerek Bulgaristan’a gitti. Fakat Pazar günü özellikle Kırcaali’ye 120 kadar otobüs sokulmadığı gibi, Varna, Burgaz Hasköy yönüne yapılan tren seferlerinde iptaller oldu ve gerçekleşen tren seferleri arızalar sebep gösterilerek 3 saat gecikmeli olarak yapılabildi.

Matematikçi Prof.Mihail Konstantinov “Trut” Gazetesi için yaptığı hesaplamaya göre; yurtdışından gelen oylarla 7 milletvekili seçilmiş oldu. Yurtdışı oylardan sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi 5, ITN “İma nakov narod” 1, “Vizrajdane” (Yeniden Doğuş) 1 milletvekilliği kazandı. Eğer yurt dışı oylar olmasa idi bu yedi milletvekili dağılımı GERB – 4, BSP – 2, PP – 1 olacaktı. Yurtdışı oylardan en fazla yararı Hak ve Özgürlükler Hareketi sağlarken, GERB ise en çok kaybeden parti oldu. Buna sebep, yurt dışından aldıkları oyların nispi payının Bulgaristan’dakilerden daha düşük olmasıdır.

Bulgaristan’da alınan oy sayısı da çok önemli. Meclise baraja takılıp giremeyen partinin bile oy oranı %1 veya daha fazla ise her oy için her yıl bütçeden pay alacak olması partiler veya siyasi oluşumlar için oy sayısına önemi artırmakta. Bu sebeple her parti seçime tek başına girmese bile siyasi oluşumlara dâhil olarak seçim listesine girmekte. Ayrıca seçime katılma oranının %40 altında kalması halinde Avrupa Birliği yapılan seçimin kabul etmek için genel kurulda görüşme açmak durumunda. Bu sebeple seçim listesinin sonunda “hiç birine güvenmiyorum” seçeneği de eklenmiş bulunuyor. Her oy için geçmiş dönemlerde her yılki bütçeden 11 Leva hazine yardımını vardı. Bu seneki seçimlerde bu yardım her oy için 6 Leva olacak ve gelecek seçime kadar her yıl Ocak ayında alınacak. Protestocu partiler bu miktarı 1 Leva olarak değiştirilmesi ve bu farkın emekli maaşlarına ilave edilmesini için meydanlara çıktılar. Şu anda iki ay önce kurulduğu halde son seçimde birinci olan PP partisinin başbakan ile maliye bakan adayı ilk Nisan ayındaki geçici hükümete görev almışlardı ve meclise baskı yaparak aylar süren protestolarda yer almışlardı. Sonuç olarak partilere hazine yardımı 6 Levaya düşerek emeklilere seyyanen 80 Leva Ekim, Kasım, Aralık aylarında zam verilmesini kanun teklifi meclise getirildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi meclise ek teklifle 50 Leva daha ek maaş zammı önermiş ve 3 ay için 130 Leva ek zam kabul olmuştu. Şu anda 1 Leva 6,1637 TL olduğu için aylık her emekliye eşit olarak her ay için 801,28 TL.sı ek ödeme yapılmış oldu.  Bu yıl Bulgaristan’da 3 defa genel seçim ve 1 defada Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Bu hafta sonu da 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Seçmen Kovid 19 tedbirlerini ilaveten bu yıl seçim yorgunu da oldu. Her bir seçimin Bulgaristan hükümetine maliyetinin 16 milyar Leva olduğu hesaplanıyor. Geçen seçimin %24,08 oy oranı ile birincisi olup 65 milletvekili kazanan Böyle Bir Halk Var partisinin popülist şovmen başkanı Slavi Trifonov hükümet kurmaya yanaşmayıp ilk seçimden sonra yaptığı gibi tekrar kazanana kadar seçim istemişti. Meclise yemin etmeye bile gitmeyen, hükümet kurma görevini kabul etmeyen S.Trifonov son seçimde oylarını yeni kurulan partiye kaptırdı ve ancak % 9,5 oy oranı ile 25 milletvekili çıkarabildi ve artık kurulacak hükümete destek olacağını açıkladı.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.