Bu zamana kadar tek vaka dahi görülmedi! İşte kırmızı şehrin mavi köyü - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bu zamana kadar tek vaka dahi görülmedi! İşte kırmızı şehrin mavi köyü

Bandırma Düğün Salonu

Bu zamana kadar tek vaka dahi görülmedi! İşte kırmızı şehrin mavi köyü
Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 17:00

Sağlık Bakanlığı’nın her hafta güncelleyerek yayınını yaptığı tabloda Balıkesir, Marmara Bölgesi’nin ‘çok yüksek riskli’ (Kırmızı) üç şehrinden biri. Şehirde koronavirüsle mücadelede hedef önce sarı, sonra mavi renge dönebilmek.

KIRMIZI ŞEHRİN MAVİ KÖYÜ

Valiliğin önderliğinde kentte koronavirüs tedbirleri kapsamında sıkı denetimler uygulanırken, hatta mutant virüsler de görülürken, Edremit ilçesine bağlı Kazdağları’nın eteklerindeki Hacıarslanlar Köyü şehirde ‘düşük riskli’ yani ‘mavi’ renkte kalabilmiş tek yer. Köyde şu en temel kadar tek bir pozitif vakaya rastlanmadı. Hatta Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, mahalle muhtarına nazar boncuğu hediye ederek tebrik etti.

MUHTAR İŞİN SIRRINI ANLATTI

Köyde 125 hane olduğunu ve 400 kişinin yaşadığını dile getiren Hacıarslanlar Köyü muhtar Ali Tuzlu, alınan tüm tedbirlere harfiyen uyduklarını söylüyor ve ekliyor: “Atalarımız temizlik imandan gelir demiş. Biz de temizlik konusunda çok titiz davranıyoruz. Şimdiye dek tek bir vakamız olmadı. Herkes sosyal mesafe ve maske kuralına çok dikkat ediyor. Maskesiz köy meydanında asla dolaşmıyoruz. İnsanlar tarla veya bahçelerine giderek yalnızca üretimiyle ilgileniyor. Bunu da yapmak zorundalar çünkü geçimlerini böyle sağlıyorlar. En önemlisi misafirlik kavramını da korona bitene kadar askıya aldık.”

KÖYE GİRİŞLERDE ATEŞ ÖLÇÜLÜYOR

Köydeki insanların şehir merkezine pek inmediğinin de önemini vurgulayan Tuzlu, “Merkeze günde bir kez araç gider-gelir. Ama çarşamba günleri merkezde pazar kuruluyor, hali ile alışveriş için gitmek mecburiyetinde kalıyorlar. Pazar dönüşü de ateşlerini ölçerek köyümüze girişlerini sağlamaktayız” diye de ekliyor.

Bu zamana kadar tek vaka dahi görülmedi! İşte kırmızı şehrin mavi köyü Hacıarslanlar'ın başarı sırrı

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.