BU YILKİ BALVAN BÖREK FESTİVALİ BAŞLADI - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

BU YILKİ BALVAN BÖREK FESTİVALİ BAŞLADI

Bandırma Düğün Salonu

BU YILKİ BALVAN BÖREK FESTİVALİ BAŞLADI
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2022 - 20:32

Veliko Tarnova (Tırnova) radyosundan VeselaKristeva’nın haberine göre bugün 9 Temmuz’da Balvan köyü “Niva 1898” Kültürevi tarafından düzenlenen geleneksel Balvan Börek Festivali başladı.  Sayı ve çeşit konusunda hiçbir sınırlama olmadığı için festivale gelen herkes bu yarışamaya katılabilecek. Her börek tarifle birlikte özel bir juri tarafından değerlendirilecek. Börek çeşitlerine göre jurinin değerlediği usta börekçilerödüllendirilecek. Balvan Börek Festivali, şarkılar, halk oyunları ve neşe içinde geçmesine önem veriliyor.

Tüm Balkan mutfağında önemli yere sahip olan börek ve her bölgeye has hazırlama usulü olan olmasa olmaz bir yiyecek. Balkanlardaki her halkın sahiplendiği börek çeşitleri var. Peynirli bir kahvaltı börek çeşidi olan banitsa dünya lezzeti kabul ediliyor ve Bulgarlar sahiplenmiş durumda. Bu sebeple çekme, açma, tuzlu ve tatlı, etli ve sebzeli olmak üzere Veliko Tarnovo bölgesine has börekler hazırlanacak ve halk tanıtımları yapılarak Balkan mutfağında yöresellik kazandırılmış olacak. Eski Bulgaristan’ın tarihi baş şehri olan Tırnova bu festival ile Balkanlarda önem kazanmakta.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.