Bu akşam Sofya’da geçici hükümet enerji politikasına karşı protesto eylemleri başlıyor. - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bu akşam Sofya’da geçici hükümet enerji politikasına karşı protesto eylemleri başlıyor.

Bandırma Düğün Salonu

Bu akşam Sofya’da geçici hükümet enerji politikasına karşı protesto eylemleri başlıyor.
Son Güncelleme :

06 Ağustos 2022 - 15:43

Bulgaristan Haber Ajansından İrina Todorova nınhaberine göre geçici hükümete protestolar enerji politikası üzerinden başlıyor.

Başkent Sofya’da 1989 sonrası ismi ve etrafındaki üç önemli yapının işlevini değiştirip 1950 sonrası savaş kalıntılarının temizlenmesi sonrası yapımına başlanıp yapımı yıllar sonra biten sarı parke taşlı Nezavisimot(Bağımsızlık) Meydanın da iki büyük protesto gösterileri var. Her iki protesto da geçici hükümetin doğalgaz politikasına karşı düzenleniyor. Bu meydanSofya’nın en önemli meydanı olup en son 2006 yılında eski heykel ve semboller tamamen kaldırıldı. Eski parti binası şimdi meclis binası oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı binası, Başbakanlık binası, Bulgaristan için çok önem taşıyan resmen 1957 de açılan Mağaza Merkez Binası TZUM ile Sofya Balkan Oteli olan tarihi binalar bu meydanı çevreliyor.

Eylemlerden biri “ Bulgaristan GaspromdanBağımsızdır” protestosu olup Demokratik Bulgaristan Partisi ve koalisyon oluşumu tarafından düzenleniyor.

Diğer gösteri ise Nie idvame ( Biz Geliyoruz ) oluşumunun düzenlediği protesto eylemi. Bu oluşumun liderleri daha önce milletvekilliğideyapmış Nikolay Hadjigenov ve Ermeni asıllı Arman Babikyan. Ayni sivil hareketin liderleri 8 Nisan’ Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği binasının tabelasını kırmızıya boyamışlar ve polis tarafından gözaltınaalınmışlardı. Başbakan Borisov‘un hükümetlerindeki koalisyon ortağı partilerin binalarına ve hatta başbakanın spor yaptığı spor salonlarına karşıda protesto eylemleri bilinen Nia İdvame oluşumu geçen yıldan başlayan Maya Manolova’nın ‘Doğrul. BG’ partisi ile de eylemlerde yer almış ve ‘Zehirli Üçlü’, ‘Doğrul! Haraççılar, dışarı!’ koalisyonunda birleşik aylar süren protestolarda bulunmuşlardı. Sofya’da 2020 yılında 96 gün süren protestolar sonunda 100. günü olan 16 Ekim’de beşinci “Büyük Halk Ayaklanmasının” yapılacağını ilan etmişlerdi. Sofya’da iktidar partisinden olan Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova protesto edilmiş ve düzenlenen geleneksel yürüyüş sırasında “OrlovMost” (Kartal Köprüsü) kavşağını bir süre trafiğe kapatılmıştı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.