Bir insan boyundaki dev küp heyecanlandırdı - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bir insan boyundaki dev küp heyecanlandırdı

Bandırma Düğün Salonu

Bir insan boyundaki dev küp heyecanlandırdı
Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 18:41

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde bahçesine ağaç dikmeye gelen bir vatandaş, kazılı alanda insan boyunda dev bir küp (Pithos) buldu. Yetkililere haber verilmesinin ardından dev küp bulunduğu yerden vinç yardımıyla çıkarılarak, Afrodisias Müzesi’ne kaldırılırken, küpün hangi döneme ait olduğu yapılacak olan incelemenin ardından belli olacak.
Kuyucak Kayran Mahallesi yakınlarındaki bir zeytin bahçesinde bulunan yaklaşık 500 yıl ile 5 000 senelik olduğu tahmin edilen dev küp heyecanlandırdı. Kayran Mahallesi yakınlarındaki zeytin bahçesinde etrafı kazılmış şekilde büyük bir küp bulan M.Ş.’nin ihbarı ve Kuyucak Jandarmasının Aydın Karacasu Afrodisias Müze Müdürlüğü ile irtibata geçmesinin ardından Hellenistik, Antik dönemde saklama kabı olarak kullanılacak olan küp çıkartılarak müzeye kazandırıldı. Defineciler tarafından önceden talan edildiği ancak ‘Küp’ olarak tabir edilen kültür varlığına zarar veremedikleri belirlenen küp içerisinde definecilerin aramış oldukları kıymetli eserlerin tam tersine tahıl ya da zeytinyağı bulunabileceği ifade edildi. Küp şeklindeki kapların içinde mezar olarak kullanılmadıkları sürece yalnızca toprak olduğu belirtildi. Vinç yardımı ile çok büyük bir titizlikle yerinden çıkartılan dev küp, Kuyucak Belediyesi’nin de desteğiyle Afrodisias Müzesindeki yerini aldı.

Öte yandan, küpün çevresinde geç Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmış olan sarı sırlı kırık kap parçaları bulunduğu, küpün bulunduğu bölgenin yakınında ise Osmanlı döneminde askeri gözlem noktalarının olduğu belirtildi. Bu nedenle küpün geç Bizans veya Osmanlı dönemine ait olma ihtimalinin de çok yüksek olduğu öğrenildi. Diğer yandan eserin M.Ö. 3000 yıllarına da ait olabileceği belirtildi. Dev küpün yaklaşık bir-bir buçuk ton ürünü saklama özelliği taşıdığı, bu güne kadar sağlam bir biçimde kalması sebebiyle sergileme açısından da çok önemli bir eser olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

 

AW269140 05

AW269140 06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.